Податкова вимагає сплатити податки з офіційних переказів родичів-заробітчан з-за кордону
Міністерство доходів і зборів нагадало українцям про обов’язок фізичних осіб декларувати грошові перекази з-за кордону. Мета — не допустити уникнення оподаткування цих коштів.
Така інформація є серед останніх повідомлень на сайті Міністерства доходів і зборів. Грошові перекази з-за кордону податкова вважає доходом. Якщо розмір надісланої суми не перевищує 10 мінімальних зарплат (11 470 гривень), пропонують сплатити 15% державі. Для більших сум – 17%.
Податківці не приховують, що вже цього року будуть порівнювати дані Нацбанку про перекази з деклараціями фізичних осіб.
Та чи має держава моральне право відбирати у людей частину незначних заробітків, які вони пересилають, аби їхні родини не померли з голоду?
Про це – у розмові з Мирославом Якибчуком, головою Національного форуму профспілок України, Олександром Поліводським, партнером правничої фірми «Софія», Андрієм Новаком, кандидатом економічних наук, головою Комітету економістів України, Валентиною Проніною, завідувачем відділу податків і зборів Асоціації платників податків України.
— Чому раптом така увага до заробітчан? Можливо, відбулися якісь зміни у законодавстві ?
А. Новак:
Мета нашого уряду – оподаткувати перекази наших заробітчан, які вони офіційно надсилають своїм родинам. Видно, внутрішніх джерел для наповнення бюджету не залишилося. Ось і беруться за ці гроші.
В. Проніна:
Змін у законі не було, просто в податкової дійшли руки до цього. Як на мене, цілком нормально, що податкові органи звернули на нього увагу, бо їхнім основним завданням є збирання податків і боротьба з тими, хто ухиляється від сплати.
Якщо керуватися буквою закону, зокрема Податкового кодексу, то зароблені за кордоном гроші є доходами із джерелом походження з-за кордону. Це іноземні доходи. Однак, на мою думку, не можна всіх їх оцінювати однаково й оподатковувати. Можуть бути різні варіанти й ситуації.
— Себто не всі кошти, які хтось отримав в Україні від своїх родичів-заробітчан, автоматично обкладатимуть податком?
О. Поліводський:
Саме так. Йдеться ж про легальну й нелегальну роботу. Скажімо, одна людина легально працює за кордоном і вже сплатила податки з отриманої суми, а інша – нелегально. У другому випадку людина за кордоном податки не сплатила.
Візьмімо інший варіант. Якщо мати передає синові гроші на його потреби (наприклад, на купівлю будинку), то це – дохід, і він має оподатковуватися. А якщо вона висилає кошти, щоб син заплатив за щось замість неї, наприклад, купив на її ім’я, за її дорученням будинок, то це вже не дохід, бо син просто передає ці гроші, а не користає з них. У такому разі податок не треба було б платити.
Виходить, те, як оформлений переказ, може або допомогти уникнути додаткового оподаткування, або, навпаки, стати його причиною?
В Проніна:
Цілком правильно. Відомо, що подарунки від родичів першого ступеня споріднення звільнено від оподаткування. Те саме стосується коштів, отриманих як спадщина, позика, кредит. Однак у кожному такому випадку потрібне документальне підтвердження. Це може бути кредитний договір, договір дарування тощо, належно посвідчені. Якщо в даному разі кошти на ці потреби надіслано від родичів першого ступеня споріднення (батьки, діти, чоловік і дружина), то застосовується нульова ставка податку, тобто ці кошти не оподатковують. Кошти від трохи дальших родичів оподатковують за ставками 5%, 15%, 17% (залежно від випадків).
Продовжуючи тему про різні варіанти, хочу сказати про випадки, коли чоловік поїхав на заробітки, а дружина із дітьми залишилися в Україні. Він пересилає їй гроші. І їх теж можна трактувати по-різному.
Якщо мій чоловік приніс мені свою зарплату тут, в Україні, то це не є моїм доходом, а тому я не сплачую з нього податки. Проте чомусь якщо чоловік надсилає зароблене в Україну, то тут може бути усе інакше.
Я вважаю, що коли чоловік пересилає кошти дружині на утримання сім’ї або навчання, лікування, то вони не є оподатковуваним доходом дружини. Вона не повинна подавати декларацію й сплачувати з цього податок. Однак ці нюанси в нас не регламентовано й не врегульовано. І є випадки, коли люди кажуть, що податківці зловживають цією недосконалістю.
— А чи оподатковують в Україні кошти заробітчан, які вони отримали за кордоном на легальній роботі й переслали в Україну? У Міністерстві доходів і зборів кажуть, що платник податку може зменшити суму, якщо підтвердить документом факт оподаткування за кордоном. Це так?
М. Якибчук:
Українці, які легально працюють за кордоном, сплачують відповідні збори на соціальне страхування і подохідний податок відповідно до законодавства країни, де працюють. Якщо вони цього не зроблять там, то не матимуть дозволу на працю наступного року.
Але якщо переказ оформлений документально неточно, то на цей вже оподаткований за кордоном дохід, який заробітчани пересилають в Україну, може знову чекати податок – уже наш. До прикладу, єдиний соціальний внесок.
Наші податківці не звертають уваги на те, що українці вже оподаткували доходи за кордоном. їх намагаються оподаткувати ще раз, щоб максимально викачати гроші й поповнити дефіцитний бюджет України, викручуючи людям руки.
— Кошти, які надсилають заробітчани, можна трактувати як інвестиції в нашу економіку. Інвестиції компаній держава не оподатковує. Чи справедливо тоді зазіхати на кошти заробітчан ?
О. Поліводський:
Як на мене, порівняння з іноземними інвестиціями не дуже коректне. Йдеться про переказ грошей, а для яких потреб це вже інше питання.
Я В. Проніна:
Не можна назвати ці гроші інвестиціями в економіку України у прямому розумінні. якимось певним непрямим чином це справді інвестиції. Бо ті кошти витрачають тут, люди купують за них товари. Однак, відповідно до закону, це не інвестиції, тому не можна говорити ні про пільгове оподаткування, ні про звільнення від оподаткування.
М. Якибчук:
Справді, наші заробітчани лише через офіційні канали надіслали в Україну 7,5 мільярда доларів. Це більше за офіційні іноземні інвестиції (6,5 мільярда). Проте реальні інвестиції (надіслані не лише переказами) наших заробітчан доходять до майже 17 мільярдів доларів. Ці гроші йдуть в економіку, бо люди купують житло, одяг, продукти харчування, відправляють за них дітей до шкіл, інститутів, купують автомобілі. Я вважаю, що держава не повинна чіпати ці кошти, адже люди поїхали за кордон не від доброго життя тут.
Якими можуть бути для людей наслідки посилення контролю за оподаткуванням переказів з-за кордону?
А. Новак:
Останніми роками частка грошових переказів в Україну, здійснених через банківські рахунки, платіжні системи, зросла. Однак якщо у нас їх обкладуть таким високим податком, то ми побачимо природну реакцію наших заробітчан – вони почнуть передавати ці кошти через фізичних осіб, через транспортні мережі. Відповідно, наповнення бюджету за рахунок цих грошей не буде. Тому ні з економічного, ні, тим більше, з морального погляду такі ініціативи, на мою думку, неприпустимі.
М. Якибчук:
Якби сьогодні не уникали оподаткування цілі галузі економіки, що належать олігархам і державі, у тому числі сім’ї Президента, то тоді можна було б говорити про те, що заробітчани також зобов’язані платити податки повною мірою, бо всі рівні перед законом. Але держава не надала їм робочих місць, не забезпечила умовами життя в Україні, й через це ті люди поїхали за кордон, щоб якось підтримувати своїх рідних. То чому вони повинні ще закривати дірки у бюджеті?
Світлана ОЛІЙНИК
Так думають коментатори, а що на це скаже громада. Діліться з нами своїми коментарями до статті. Так як тема для нашого краю ой яка актуальна !