Новообраний президент української прем’єр-ліги пообіцяв, що наші клуби почнуть заробляти вже за три роки
В українському футболі настав період змін. На загальних зборах учасників прем’єр-ліги переобрали президента та офіційно змінили формат чемпіонату.
Крісло шефа елітного дивізіону посів Володимир Генінсон, який має досвід роботи на посаді виконавчого директора ФФУ. Цей функціонер замінив Віталія Данилова, який керував прем’єр-лігою з 2009 року.
Майже всі клуби дали негативну оцінку Данилову і запевняють, що він нічого не зробив для того, щоб зміцнити чемпіонат України.
Місію рятівника покладено на нового президента. Володимир Генінсон дістав важке завдання – зробити футбол прибутковим. І вже в першій заяві новий очільник прем’єр-ліги пообіцяв, що клуби зароблятимуть уже за три роки.
Чи реально? Про це говоримо з Іваном Гецком, автором першого гола у складі національної збірної України, а також із Сергієм Макаровим, президентом Професійної футбольної ліги України.
– На зборах прем’єр-ліги офіційно затвердили новий формат чемпіонату України для того, щоб першість стала цікавішою. Чи допоможе нова формула зробити яскравіший продукт?
І. Гецко:
– У наступному чемпіонаті візьмуть участь 12, а не 14 команд, а турнір складатиметься з двох етапів. На першому учасники проведуть двоколовий турнір, після чого розіб’ються на дві “шістки”. Одні поведуть боротьбу за медалі та за місця в єврокубках, а інші битимуться за збереження прописки в еліті. Кількість набраних очок після першого етапу збережуть. За схожою схемою проводять чемпіонат у Шотландії, в якому також беруть участь 12 клубів. Звісно, цей формат нині видається найбільш логічним. Ми побачимо більше ігор між грандами. Однак все одно буде багато нудних і нецікавих матчів. Який глядач захоче дивитися зустріч восьмої та десятої команд України?!
Моя думка тверда: жоден формат, жоден президент нічого не зробить, якщо футбольні олігархи не змінять ставлення до футболу.
Усе в їхніх руках. Олігархи вибрали неправильний курс. Краще було піти шляхом поляків, які звели безліч полів, стадіонів. Вони вклали гроші в дитячо-юнацький футбол. У кожному містечку є декілька ліг. Футбол став масовим. Тому їхні вихованці легко прориваються в Європу, а клуби заробляють гроші на трансферах. А ми топчемося на місці. Нам конче потрібно змінити вектор розвитку футболу, інакше нічого в нас не вийде.
– Чи вірите в те, що за три роки наші клуби почнуть заробляти гроші?
І. Гецко:
– Я в це не вірю. Новий президент нічого не зробить, бо самі боси клубів не зацікавлені у фінансовому прориві. Футбольні люди мають інші зиски. Власники клубів використовують футбол як елемент тиску на владу. Вони вибивають у держави земельні ділянки, на яких зводять автозаправки, базари, готелі. А в замін обіцяють утримувати футбольну команду. Ну а їхні ставленики-менеджери просто освоюють гроші, які щедро виділяє бос. І притім сидять на відкатах, коли організовують тренувальні збори чи торгують футболістами.
С. Макаров:
– Важко зробити такий оптимістичний прогноз, адже в нашій країні сумні реалії. Однак починати цей процес потрібно. На чому можуть заробляти клуби? Новий президент може залучити спонсорів, а також продавати наші матчі за кордон. Думаю, ігри чемпіонату України були б цікавими Росії, Азербайджану, Казахстану, Білорусі та іншим державам пострадянського простору, з якими ми колись жили в одній країні.
Для цього потрібно, щоб клуби об’єдналися в один телевізійний пул і щоб прем’єр-ліга здобула контроль над цим об’єднанням. І тоді керівний орган може розробити багато пакетів і продавати за кордоном.
Та найголовніший фактор – якість футболу. Якщо ми не створимо цікавого чемпіонату, то ніхто не купуватиме в нас цього продукту, ніхто не даватиме гроші за квитки чи за атрибутику.
Олег ЗУБАРУК