штучний ставокДекоративний ставок на дачі вже давно перестав бути чимось особливим і рідкісним, але це зовсім не означає, що цей елемент ландшафту зжив себе і Просмотреть записьстав непопулярним

Великим попитом користуються штучні ставки на дачних ділянках, розташованих на значній відстані від природної водойми. Виїжджаючи на відпочинок на природу, дуже хочеться споглядати спокійну водну гладь.

Як говориться — «дивишся, і око радіє». Тому багато дачників, хочуть перетворити свою ділянку в місце для відпочинку, а не для важкої фізичної праці, часто задаються питанням «як можна зробити ставок на дачі своїми руками».

будматеріали у Дрогобичі

Ми з задоволенням відповімо на це питання і дамо 9 порад по самостійній організації штучного водоймища. Підкажемо, як правильно вибрати місце для ставка, які рослини підійдуть для його декорування і як зробити прибережну зону максимально природною і відповідною за стилем до загального дизайну ділянки.

цемент у Дрогобичі

ЗМІСТ

  1. Як вибрати місце для ставка?
  2. Форма і розміри котловану
  3. Який спосіб гідроізоляції більш зручний?
  4. Ставок з плівки — етапи робіт
  5. Ставок з готової форми — швидко і легко
  6. Підняті ставки
  7. Ставок для риб — обов’язкові умови, вибір риби
  8. Вибір фільтра
  9. Поради з декорування

ЯК ВИБРАТИ МІСЦЕ ДЛЯ СТАВКА?

Вибір правильного місця для розташування майбутнього ставка — запорука того, що в майбутньому процес утримання та догляду за водоймою буде максимально простим і не трудомістким. Також вибране місце буде сприяти утворенню того чи іншого мікроклімату і необхідно, щоб екологічна система вийшла максимально наближеною до природної. Тоді ваш ставок не перетворитися в заросле тванню і іншими водоростями зелене болітце.

ставок своїми руками

  • З огляду на те, що ставок буде використовуватися в декоративних цілях, а не для купання, йому не потрібна велика кількість світла, яке б сприяло прогріванню води. Навпаки, місце потрібно намагатися вибирати так, щоб сонце висвітлювало водну поверхню або тільки вранці, або вже після обіду. При постійному освітленні температура води буде досягати дуже високих показників і все живе в ній просто загине;
  • Місце, розташоване повністю в тіні, теж не підійде. Так як рослинам, які будуть населяти ставок і будуть висаджені на прибережній зоні, потрібно світло для їх правильного розвитку;
  • Якщо немає можливості і бажання копати котлован близько однієї зі стін будинку, щоб забезпечити тінь, можна затінити його за допомогою великого чагарнику, або розташувати біля підніжжя дерева, вже наявного на ділянці. Якщо дерева в бажаному місці немає, доведеться його висадити. Багато хто віддає переваги деревам з плакучою кроною, наприклад, декоративним івам. Вони дійсно вдало виглядають поблизу водойм і дозволяють максимально природно вписати ставок в ландшафт. Але будьте готові до того, що нависла крона буде зобов’язувати до постійної прибирання опалого листя. А робити це необхідно регулярно, інакше вода забрудниться;
  • Якщо місцевість горбиста, розумно вибрати максимально низьку току, в яку стікається дощова і тала вода. В майбутньому це може стати непоганим альтернативним джерелом поповнення водних запасів, особливо якщо немає розводки технічної або поливної води по ділянці;

Якщо ділянка рівна, ставок може виглядати не зовсім природно. Намагайтеся в такому випадку розташувати його між великими насадженнями, а не в середині газону, щоб створювалося враження, що водойма завжди тут була і з часом її оточила рослинність.

Щоб зрозуміти, де ж на вашій ділянці знаходиться те саме заповітне, не сонячне, але і не дуже тінисте місце, потрібно просто поспостерігати за рухом сонця. За допомогою піску або будь-якого іншої речовини, яке знайдеться на ділянці, нанесіть в передбачуваному місці контур майбутнього ставка. Після чого просто засікайте, скільки годин і в якій половині дня це місце знаходиться на сонці. За необхідності зміщайте розмітку, поки не досягнете тільки ранкового або післяобіднього безпечного освітлення.

ФОРМА І РОЗМІРИ КОТЛОВАНУ

Однозначної відповіді на це питання не існує, адже хтось воліє суворі прямолінійні форми, а хтось мріє про водойму з хитромудрою береговою лінією. Тому головне правило, яким слід керуватися при виборі форми — максимальна відповідність з навколишнім ландшафтом. Тобто контури ставка повинні «вписуватися» в загальний дизайн всієї ділянки і не суперечити йому.

  • Прямокутні або квадратні ставки більше підійдуть до суворого і правильного ландшафту, в якому присутні зелені прямокутні бордюри вздовж доріжок з низькорослих чагарників, де вже є клумби або палісадники аналогічної форми. Де всі рослини строго впорядковані і оголені під геометричну форму;
  • Круглі ставки найчастіше зустрічаються в садах, оформлених в англійському стилі;
  • Неправильні, звивисті, витіюваті контури, що нагадують обриси невеликого озера є найбільш природними і підходять практично під будь-який ландшафт.

Що стосується розміру, тут так само все суто індивідуально. Ставок може займати як практично весь вільний простір, так і мати розміри метр на метр. Одне можна стверджувати точно — чим більша площа водойми, тим простіше за ним доглядати. Це пов’язано з тим, що у великих водних обсягах набагато швидше налагоджується здорова і правильна екосистема, що означає, що вода не буде цвісти, застоюватися і мутніти.

А ось що стосується глибини, то тут не рекомендують, щоб вона була менше 50 см. Для декоративних ставків і менше 1,5 метра для рибних водойм.

Також не рекомендовано робити дно котловану ідеально рівними. Краще нехай воно буде являти собою тераси, як це зазвичай зустрічається в природних річках і озерах. На них в майбутньому буде зручно розставити водні рослини. Адже грунту на дні не буде, тому доведеться використовувати ємності з грунтом. Та й облицювати ступінчасті схили декоративним каменем буде набагато простіше.

ЯКИЙ СПОСІБ ГІДРОІЗОЛЯЦІЇ БІЛЬШ ЗРУЧНИЙ

На сьогоднішній день існує три основних способи облаштування гідро-ізольованої чаші під майбутній ставок. Однозначно сказати який з них краще не представляється можливим, так у всіх є свої переваги і недоліки, всі вони мають різну вартість, та й сам виконавець може мати переваги роботи з тим чи іншим матеріалом.

штучний ставок

Почнемо з самого трудомісткого способу:

  • Бетонна чаша. Раніше бетон використовували повсюдно так як просто не було альтернативних варіантів. Для облаштування бетонної чаші необхідно мати навички роботи з установкою опалубки, арматури, заливанням готового складу і вміти змішувати його в правильних пропорціях. Особливо важко виконати заливку криволінійних і скошених поверхонь. Тому бетон більше підійде для створення прямолінійних водойм. Крім цього бетон все одно вимагає додаткової ізоляції, так постійний вплив води надає на нього руйнівний вплив. Саме тому дно бетонних басейнів все одно застеляють ПВХ плівкою. До того ж, якщо в процесі ви раптом захочете змінити контури або навіть розташування ставка, зробити це вже буде неможливо. Та й демонтаж такої споруди в подальшому може спричинити за собою значні витрати. Перевагою цього матеріалу є здатність витримувати величезний тиск великих обсягів води;

штучний ставок

  • Плівка. Для гідроізоляції котлованів невеликої глибини і площі часто використовують спеціальну ПВХ плівку чорного кольору. Вона буває різної товщини. Для ставків, чия глибина не перевищує 80 см, досить плівки товщиною 0,8 мм. Якщо глибина водойми буде більше 1 метра, слід вибирати полотно товщиною 1,2-1,5 мм. Така підкладка відмінно справляється зі своїм завданням і має термін служби близько 10 років, але має схильність до розтріскування під дією мінусових температур. У разі пошкодження цілісності покриття його легко відновити за допомогою звичайної липкої стрічки. Більш тривалий термін служби має бутилкаучукова плівка — від 30 до 50 років. Вартість її набагато вище, але є цілком виправданою. Матеріал стійкий до низьких температур, більш еластичний, стійко витримує тривалий вплив сонячного світла і придатний для рибних водойм. Для зовсім крихітних ставків іноді використовують і звичайну поліетиленову плівку завтовшки більше 500 мкрн. Вона є доступною за вартістю, але зношується протягом 2-3 років. Тому вибирати такий матеріал слід лише для «пробних» ставків, які іноді облаштовують для того щоб зрозуміти, чи вистачить сил і терпіння доглядати за більшим елементом;

штучний ставок

  • Готова форма. Така чаша може виготовлятися з пластику або з композитних матеріалів, наприклад скловолокна. Останній варіант більш дорогий і використовується частіше для створення басейнів. Стінки можуть мати самий різний відтінок, як блакитний, так і темний. Пластикові форми найбільш часто застосовуються. Вони можуть мати досить незвичайну форму, але обмежені за обсягом. Зате процес створення ставка з використанням такого елемента є більш простим і швидким. Труднощі можуть виникнути з самостійного транспортуванням форми, адже існує ймовірність її пошкодити. Також тонкий пластик може тріскатися на морозі.

штучний ставок

Далі ми не будемо розглядати спосіб створення ставка з залізо-бетонною чашею, так як таким методом вже майже ніхто не користується, а зупинимося на варіантах, які під силу виконати самостійно за кілька днів.

СТАВОК З ПЛІВКИ — ЕТАПИ РОБІТ

Ставки з м’якою підкладкою хороші тим, що ви не обмежені у виборі його форми і розмірів. Але якщо це ваш перший ставок, не рекомендується щоб його площа перевищувала 10 кв.метрів. Етапи робіт будуть наступними:

  • Будемо вважати, що місце для ставка вже визначено. Тоді потрібно чітко перенести на грунт його контури. Це можна зробити як за допомогою піску, так і просто уклавши на землю гумовий шланг, шнур і будь-який інший предмет. Враховуйте, що по периметру водойми потрібно залишити вільну ділянку шириною не менше 1 метра. І чим більші розміри самого ставка, тим ширшим повинен бути цей зазор. Надалі цю ділянку займе дренажний контур, декорації прибережної зони і рослини;

ставок на дачі

  • Приступаємо до викопування котловану. Починати необхідно з країв, поступово заглиблюючись. Таким чином саме максимальна глибина повинна знаходитися в центрі котловану. Пам’ятайте, що дно повинно мати траси. Їх висота може бути різною, але мінімальне значення має перебувати в діапазоні 30-40 см. Ширина їх не повинна бути менше 25 см, інакше після обробки у вас не залишиться місця для розміщення рослин. Попередньо зніміть шару грунту глибиною 30 (або більше) см. Після цього розрівняйте грунт і трохи утрамбуйте його. Відступіть від країв 25-30 см і заново нанесіть розмітку на обраній відстані по всьому периметру. У вас вийде зменшена копія контуру. Усередині розмітки зніміть ще шар грунту глибиною 30 см. Розрівняйте дно і злегка ущільніть. Ви повинні отримати дві рівні тераси. Таким способом потрібно знімати грунт поки ви не досягнете бажаної глибини. Якщо ви плануєте тримати рибу і рослини цілий рік, глибина повинна становити не менше 2,5 метрів. Сам грунт рекомендуємо відразу складати в окремому місці, його ми потім використаємо для зміцнення прибережної зони;

ставок на дачі

  • Приступаємо до утрамбування котловану. На цьому етапі важливо розбити всі великі коми грунту і, якщо дно кам’янисте, утрамбувати камені в землю;
  • Якщо ви бачите, що немає можливості уникнути присутності гострих каменів на дні, потрібно забезпечити додатковий захист ізолюючому матеріалу. Для цього дно засипають дрібним річковим піском. Необхідно використовувати тільки просіяний матеріал, щоб в ньому не було битих черепашок. Поверх піщаного насипу укладають геотекстильну підкладку;

ставок на дачі

  • Тепер потрібно створити дренажний контур. Для цього по периметру котловану відступаємо від краю на 15-20 см і вбиваємо кілочки на достатню глибину (приблизно 30 см.). Відстань між кілочками має бути такою, щоб вони максимально повторювали контури котловану. Потрібно стежити, щоб кілочки мали однакову висоту з усіх боків і розташовувалися один навпроти одного. Після цього відрізом плівки потрібно обернути кілочки по зовнішній частині і вирити канаву шириною і глибиною близько 20 см. Плівка потрібна для того, щоб грунт не обсипався в котлован;
  • Коли канавка готова, з неї потрібно вийняти все каміння і коріння, трохи утрамбувати грунт і приступати до застиланні котловану плівкою. Але попередньо потрібно вийняти кілочки;
  • Плівку необхідно купувати з запасом, який становив би не менше 50 см по контуру, а у випадку з дренажної канавки — близько 1 метра. Порахувати необхідну ширину плівки можна за формулою ШПЛ = шпр + (Гл ін × 2) + З, де шпр. — це ширина ставка, Гл ін. — його глибина, З — запас, в метрах. Довжина плівки розраховується аналогічним способом. ДПЛ = Д пр + (Гл ін × 2) + З;

ставок на дачі

  • Розстилаючи плівку, обов’язково укладайте її у вільному стані і за допомогою невеликих каменів фіксуйте її на терасах, щоб плівка добре повторювала контури дна;
  • Коли досягнете берегової лінії, починайте укладати плівку в дренажну канавку також придавлюючи її камінням, стежте, щоб не було натягу;
  • Край плівки повинен виступати за межі канавки на 20-25 см, щоб була можливість заправити її під дренажну насип;
  • Тепер потрібно перевірити, як ми поклали плівку. Для цього потрібно наповнити водойму водою. Робити це потрібно повільно, уважно спостерігаючи за плівкою. Вона не повинна натягатися, якщо в якомусь місці вона зрушила, її необхідно поправити, так як потім це буде зробити неможливо. Наповнювати водойму потрібно майже повністю;
  • На сьогодні ваша робота закінчена, так як ставок потрібно на ніч залишити наповненим, щоб перш ніж приступати до фіксування країв плівки, вона могла розтягнутися і максимально повторити форму котловану. Поставте відмітку на плівці, яка буде відповідати рівню води;

ставок на дачі

  • На наступний день в першу чергу подивіться, чи не пішла води. Якщо не вистачає менше 1 см, а ставок створюється в літню пору, це наслідки випаровування. Якщо не вистачає добрих десятків см, значить цілісність плівки в процесі укладання ушкодилася і вода йде в грунт через дірку. Доведеться відшукати дефект і усунути його, а потім виконати все заново;
  • Якщо все в порядку, приступаємо до засипання дренажної канавки. За його контури у вас вже укладені більші камені. Їх можна залишити, якщо їх межі не гострі. Вільну глибину канавки необхідно засипати гравієм середнього розміру;
  • Залишки плівки по контуру дренажу не варто відрізати під нуль, надійніше буде заховати їх під камінням, просто підвернувши.

ставок на дачі

Ну ось і все, найскладніша частина роботи позаду, тепер можна приступати до більш творчого процесу — оформлення ставка, але про це трохи пізніше.

СТАВОК З ГОТОВОЇ ФОРМИ — ШВИДКО І ЛЕГКО

Якщо вам зручніше працювати з готовою формою, то найскладнішим буде вирити під неї котлован. Адже він чітко повинен повторювати всі її вигини і перепади глибин, але при цьому cсам котлован повинен бути більше на 10-15 см по контуру.

Робиться це в такий спосіб:

  • Чашу слід поставити в бажаному місці і за допомогою піску перенести її контур на грунт;
  • Тепер необхідно за допомогою рулетки проміряти всі глибини щоб зрозуміти, на скільки асиметрична форма;
  • Після цього можна приступати до риття котловану попередньо відступивши від контуру на 10 -15 см більше, щоб отримати зазор. Діяти потрібно як і в попередньому прикладі — знімати грунт пошарово. Наприклад, ви методом вимірювання визначили, що перший ярус форми однаковий по глибині і відстань від краю до першої тераси становить 40 см. Знімаємо цю товщину грунту по всій поверхні. Після цього вимірюємо ширину виступу на формі і відстань від нього до наступної тераси. Ще раз наносимо контур і знімаємо згідно нього потрібний шар ґрунту. Так продовжуємо до самого дна форми і стежимо, щоб стінки не обсипалися;
  • Ретельно розрівнюєм дно котловану, трамбуємо його і очищаємо від гострих каменів;
  • На дні форми формуємо піщану подушку, встановлюємо форму в котлован, звіряємо відповідність контуру і глибин. І контролюємо за допомогою будівельного рівня відхилення положення форми від горизонту;
  • Якщо все відповідає вимогам, заповніть форму на одну третину водою і дайте їй трохи постояти, розійтися під вагою води;
  • Через годину можна приступати до засипання зазору по контуру. Робити це необхідно послідовно, періодично поливаючи пісок водою, щоб він ретельніше утрамбувався, адже саме пісок і буде фіксувати форму.

Штучна водойма

Ось і все, як бачите цей процес проходить дещо швидше, ніж створення ставка з підкладкою з плівки.

ПІДНЯТІ СТАВКИ

Такий вид водойм також дуже часто зустрічається на дачних ділянках. За принципом створення і в своєму кінцевому зовнішньому вигляді він нагадує клумбу, чиї борти сформовані з цегли або природного каменю.

Підняті ставки

Такий ставок можна зробити як із застосуванням плівки, так і пластикової форми;

Єдине, що потрібно додати — висоту по контуру;

У випадку з плівкою точно також копається котлован, в разі потреби насипається пісок і укладається геотекстиль. Поглиблення покривається плівкою. Таким же чином копається канавка на невеликій відстані від краю на глибину 30 см, тільки в цьому випадку ми будемо використовувати її не для укладання дренажу, а для створення фундаменту під зовнішній каркас;

Плівка в канаву не вкладається, вона поки лежить тільки всередині котловану. На дно канавки насипається пісок, потім дрібний гравій, потім шар цементно-піщаної суміші. Якщо бордюр буде невисокий, буквально дві цеглини, можна відразу викласти перший шар використовуючи цемент як фіксатор, поки він не застиг;

Підняті ставки

Якщо окантовка сягатиме у висоту 30-50 см, потрібно створити стрічковий фундамент по контуру. Коли він повністю затвердіє, можна приступати до укладання каменю або цегли по контуру;

Коли залишиться покласти всього один шар по периметру, потрібно закласти по шву плівку. Для цього потрібно наповнити ставок водою не доходячи до краю котловану 20-30 см, дати плівці розтягтися і розправити її по краю. Після цього наноситися половина товщини розчину на цеглу, на нього загинається плівка, кладеться друга половина розчину, а зверху — останню цеглину або камінь. На цьому етапі дуже важливо стежити, щоб у плівки не було сильного натягу;

Підняті ставки

Після висихання розчину краї плівки будуть міцно зафіксовані всередині цегляної кладки. Зверніть увагу, що заправляти плівку можна на будь-якій бажаній висоті. Адже в нашому випадку вода буде доходити аж до передостанньої цегли. Ви можете відступати більше, в залежності від висоти бортів;

Плівку, яка виступає зовні, можна відрізати. Але якщо навколо бортів планується робити насадження, а краї плівки не сильно піднімаються над грунтом і дозволяють просто опустити її вниз як спідничку і придавити камінчиками, а потім приховати під грунтом, краще так і зробити.

СТАВОК ДЛЯ РИБ — ОБОВ’ЯЗКОВІ УМОВИ, ВИБІР РИБИ

Якщо ставок спочатку формувався з однією єдиною метою — завести в ньому декоративних риб, тоді одним з головних умов для їх утримання буде глибина водойми.

Ставок для риб

  • Якщо риб планується вилучати на зиму, глибина може становити 1,2-1,5 метра;
  • Якщо ви бажаєте облаштувати цілорічний ставок, його глибина повинна перевищувати глибину рівня промерзання грунту мінімум на 1 метр. У цьому випадку деякі види риб зможуть нормально перенести зимівлю і не загинути;
  • Якість води безпосередньо визначає можливість існування в ній живих істот. Для підтримки цього показника на нормальному рівні, обов’язково встановіть насосні установки;
  • Збагатите водойму рослинами, які зможуть насичувати воду киснем і служити джерелом корисних речовин або навіть кормом для риб;
  • Найскладнішим буде підтримання температури води на придатному для життя риб рівні. Взимку стовпчик термометра не повинен опускатися нижче позначки + 4 ° С, влітку не повинен підніматися вище 18-25 ° С;

Ставок для риб

  • Контролювати доведеться і рівень кислотності води. Її оптимальний показник знаходиться в межах 7-8,5 рН. Зміна кислотності може викликати стрес у мешканців, а пов’язані її перепади найчастіше з поганою аерацією, перенасиченням води елементами життєдіяльності риб і рослин, надмірним освітленням і нагріванням;
  • У зимовий час потрібно створювати в замерзлій воді ополонки, щоб рибам надходив кисень. Щоб уникнути повторного замерзання, по краях укладають солому;
  • Обсяг водойми повинен розраховуватися в залежності від кількості його мешканців. Так, на кожну рибку, довжина тулуба якої не буде перевищувати 15 см, потрібно 50 літрів води.

Ставок для риб

Якщо ви ще не передумали, ознайомтеся зі списком риб, які добре підійдуть для початківця зважаючи на свою витривалість і невибагливість:

  • Короп Коі. Це риба японської селекції. Володіє дуже красивим, яскравим забарвленням. Рибки навіть дозволяють годувати себе з рук;
  • Більш доступним за вартістю буде ставковий короп;
  • Товстолобик;
  • З хижих риб можна спробувати завести щук або окунів.

Ніколи не кладіть у один водойму травоїдних і хижих риб.

ВИБІР ФІЛЬТРА

Фільтри для ставківДля того, щоб доглядати за водоймою і підтримувати його стан на рівні, можна встановити насосні установки. Установка фільтра проводиться безпосередньо після укладання гідроізоляції.

При цьому сам процес фільтрації може бути чотирьох видів:

  • Біологічний — коли для очищення водойми в нього запускаються спеціальні бактерії, які сприяють розкладанню органічних забруднень на такі компоненти, як кисень, азот і вуглець;
  • Хімічний — коли очищення відбувається шляхом додавання в воду спеціальних хімічних реагентів;
  • Ультрафіолетовий — метод безпечний як для риб, так і для рослин, але надає згубно вплив на мікроорганізми. Так само УФ-випромінювання небезпечно для шкіри і органів зору людини;
  • Механічний — найбільш затребуваний спосіб, який здатний надати водоймі кришталевої чистоти. При цьому весь обсяг води прокачується через спеціальну фільтрувальну систему, залишаючи в ній навіть найдрібніші частинки.

Фільтри для ставків

Фільтр підбирається в залежності від обсягу ставка, його освітленості, наявності живих організмів і потужності насоса, якщо він використовується.

  • Проточні фільтри обов’язково вимагають установки насоса. Він створює тиск в системі і сприяє перекачуванню води. Такий фільтр слід вибирати для невеликих водойм, обсяг яких не перевищує 300-350 кубів;
  • Напірний фільтр є найменш продуктивним. Він може впоратися з обсягом води не більше 60 кубів. Він також працює в парі з циркуляційним насосом. Принцип роботи подібний до проточного, тільки напірна установка, яка може подавати натиск води в висоту до 55 метрів, також обладнується насосом і модулем глибокої фільтрації;
  • Найпростішим фільтром є піщаний. Він являє собою ємність, в якій встановлений збірник для піску і водоростей. Але після накопичення всередині органіки, починається процес розкладання, при якому виділяється шкідливий метан, сірководень та інші гази;

Фільтри для ставків

Скімер — це плаваючий на поверхні води фільтр, який пропускає крізь себе верхній шар води і затримує сміття. Як самостійна повноцінна копія очисних систем він не годиться, але в комплексі з проточним або напірним очищувачем значно спрощує людську працю.

Щоб фільтр дійсно виконував свою роботу, він повинен пропускати через себе весь обсяг води в ставку не більше, ніж за 1,5 години. Цей параметр називається продуктивністю приладу. Тиск фільтра означає швидкість, з якою вода циркулює всередині системи. А ємність — це кількість циркулюючої води.

ПОРАДИ ПО ДЕКОРУВАННЮ

Декорувати і прикрашати прибережну зону можна найрізноманітнішими способами:

Можна організувати навколо ставка справжній сад каменів або гарний розарій;

Укласти старі або спеціально зістарені амфори таким чином, щоб їх горлечка було звернуто до води;

Декорування ставку

Маскувати краї плівки можна за допомогою дрібної гальки, дерев’яних колод, піщаником або сланцем, засадити контури рослинами що стеляться;

Всередині водойми для насичення води киснем, посадіть Елоді. Для очищення води — німфею і рогіз. Грунт в горщику повинен просто фіксувати рослину, він не обов’язково повинен бути поживним;

Кувшинки і листя лотоса на поверхні будуть створювати додаткову тінь і запобігати цвітінню ставка;

Декорування ставку

Якщо ви хочете засадити прибережну лінію багаторічними рослинами, не висаджуйте їх занадто часто. На другий рік вони розростуться і може знадобитися їх проріджування;

Дуже красиво виглядають невеликі декоративні містки, які встановлюють або в головах ставка, або на обох берегах;

І не забудьте поставити неподалік невелику лавку, щоб мати можливість помилуватися своїм творінням.

будматеріали у Дрогобичі

цемент у Дрогобичі