День ЮріяСвятий, мученик і воїн Георгій – покровитель візантійських імператорів, а пізніше і руських князів, лицарів-козаків

Ім’я Юрій – слов’янська форма імені Георгій, що означає «хлібороб».

Походив св. Юрій із князівського роду. Його батько обіймав високу посаду в римському війську, однак незабаром його скарали на смерть за Христа, а мати переїхала із сином у Палестину. Мати часто розповідала про християнських мучеників і про доблесний подвиг його батька, читала Святе Письмо. Юрій змужнів та вступив на військову службу.

Завдяки своїм здібностям і відвазі, виявленим у боях, св. Юрій eже в молодості одержав звання полководця. Він став радником, супутником, наближеним імператора Діоклетіана, але був скараний за християнські переконання. Шанування Святого Юрія почалося з V століття, а в Русі-Україні з Х ст. День загибелі Святого Великомученика – 23 квітня (6 травня за новим стилем) – відзначається Церквами східного обряду і віднесений до числа церковних свят.

Зображення Св. Юрія Переможця на білому коні зі списом в руках символізує перемогу Христової Церкви над спокусником дияволом – «стародавнім змієм».

Для українців, які належать до хліборобів, святий Юрій – особливо близький та рідний. З його іменем пов’язано багато легенд і переказів. До Юрія звертаються з проханням про здоров’я, про родючість землі, про допомогу і заступництво у боротьбі з ворогами рідної землі.

За народними повір’ями, 6 травня на землю приходить справжня весна. Вважають, що цього дня починає співати соловей і кувати зозуля. Святий Юрій відмикає небо й землю, випускає на волю росу й рослини. Роса в цей день має надзвичайні цілющі властивості: старші люди кажуть, що вона може сліпому зір повернути, дівчині красу подарувати, а якщо зібраною до сходу сонця росою окропити свійську птицю, то вона добре плодитиметься. Одне з найважливіших дійств цього дня – вигін худоби на росу. Радять поганяти свійських тварин свяченою вербою.

Святий Юрій – покровитель Львова. У Львові є три храми Святого Юрія. Найвідоміший з них Собор святого Юра, що перебуває в юрисдикції Української Греко-Католицької Церкви і розташований на площі св. Юра. Крім того, є храм святого Георгія УПЦ (МП) на вулиці Короленка, а також новий храм святого Георгія УПЦ КП на вулиці Чернівецькій біля вокзалу.