За рік Україна може повернути в бюджет гроші, які вивели за кордон Янукович і його прибічники
В Україні вже почав діяти закон, який спростив конфіскацію вкрадених грошей. Тож держава має унікальний шанс не лише знайти величезні гроші, які витягла з бюджету попередня влада, а й повернути їх у скарбницю. Адже йдеться про десятки мільярдів доларів — ці кошти могли б стати справжнім порятунком української економіки, яку тепер реанімують закордонними кредитами і позиками МВФ.
Таємна нарада у лондонському особняку
Практика блокування рахунків нечистих на руку посадовців у світі не нова. Але про конфіскацію таких величезних сум на користь держави заговорили вперше. “Дуже багато слідів, які вивели нас на рахунки в іноземних банках, прокуратура виявила завдяки документам, які знайшли у “Межигір’ї”, — розповідає Олег Махніцький, генпрокурор України.
Оголошені у розшук суми бентежать уяву європейських та американських посадовців. Проте Захід не лише дивується, а й мобілізується, щоб шукати ці гроші для України. Приміром, Великобританія із власної ініціативи влаштувала безпрецедентний захід. У старовинному маєтку в центрі Лондона два дні зачинилися прокурори, міністри та фінансові слідчі із 35 країн світу, передусім тих, де є офшори. Всі разом вони мізкували, як швидше повернути Україні вкрадене.
“Сполучене Королівство взяло на себе роль лідера і швидко заморозило активи кількох українських посадовців у Євросоюзі, але це лише перший крок. Наступні кроки – це тяжка робота, яка потребує багато часу. Адже потрібно ідентифікувати ці активи, відновити їх та повернути”, — повідомила міністр внутрішніх справ Британії Тереза Мей.
“Справу заплутували професіонали”
У фарватері процесу, як з’ясували кореспонденти ТСН, — Америка та Швейцарія. Вони вже шукали і знайшли чорну касу колишнього українського прем’єра Павла Лазаренка. На це пішло кілька років. Мільярди “Сім’ї” Януковича заховані ще надійніше, підозрює фінансовий аналітик Тімоті Ащ.
“Буде дуже важко простежити, куди поділися гроші, та повернути їх. Ті гроші ховали дуже винахідливі люди, які перестраховувалися по кілька разів, виводили їх в оф шорні зони десь на Карибські острови, наймали підставних”, — повідомив Аш. Однак розплутувати фінансові схеми не лише довго, а й дорого, попереджає фахівець міжнародного арбітражу Ірина Тимчишин.
Основна робота тепер лягає на плечі українських слідчих. Спочатку Генпрокуратура має довести конкретний факт розкрадання. Наприклад, що внаслідок нечесного тендера чиновник X “нагрів” країну на мільярд доларів. Наші правоохоронці повинні простежити маршрут цього мільярда. Зокрема, встановити банк, через який гроші вивели за кордон, потім передати ниточку іноземним колегам. Наразі в прокуратурі накопали небагато, — каже журналіст-розслідувач Олекса Шалайський.
“Проблема в тому, що коли людина краде мільярд, то вона, як правило, його краде не сама, а з поплічниками. А поплічники лишилися тут, і вони, звісно, будуть максимально цей процес гальмувати”, — зауважив він. Генпрокурор визнав, що темпи справді не стахановські. Каже, що винні попередники, зокрема Пшонка і Захарченко, які “знали, як нищаться докази”.
Крім того, розслідування гальмують сепаратисти. “Деякі слідчі дії, а їх дуже багато, нам необхідно провести в Донецькій області, Луганській, багато дій треба було провести на території Криму, але ми розуміємо, що сьогодні це неможливо, навіть цілі кримінальні провадження зникли на території півострова”, — повідомив Махніцький.
Спецзагін юристів: у пошуках грошей Януковича
А проте в Лондоні генпрокурор заявив, що вже має в розробці справи на $70 млрд. Із них $2 млрд. на прохання ГПУ вже заблокувала Швейцарія на рахунках колишніх українських посадовців. Прізвищ прокуратура не розкриває, але ці гроші цілком можуть стати першим траншем.
Зазначимо, що в Україні вже діє закон, який спростив конфіскацію вкрадених грошей. Тож тепер не обов’язково знаходити саме той вкрадений мільярд, досить довести, що чиновник X його вкрав, і знімати з будь-якого заблокованого рахунку крадія. Але швидко Україна все одно не розбагатіє, пояснює міністр юстиції Павло Петренко.
“Щоб витягти конкретну суму з конкретного банку, щоразу доведеться подавати до суду в тій країні, де зберігається заморожений рахунок, — зауважує міністр. – Я думаю, що це питання від кількох місяців до року об’єктивно, тому що іноземні юрисдикції та судові процеси досить тривалі. Ми розуміємо, що колишні високопосадовці будуть використовувати місцевих адвокатів, щоб максимально затягнути час”.
У Мін’юсті вже створюють спецзагін юристів, які супроводжуватимуть такі справи. Сприяння і консультації в оформленні позовів пообіцяли усі 35 країн, що брати участь у закритому Лондонському форумі. Російських представників там не було. Москва дала зрозуміти: і далі ховатиме не лише тих, хто крав, а й награбоване. Саме в Росію, за даними ГПУ. у “КамАЗах” поїхали $32 млрд. готівкою. Такі “перекази” роблять зазвичай злочинці та терористи, чиї рахунки блокує весь цивілізований світ.
Соломія ЯРОШЕНКО