Дедалі більше людей у судах доводять, що паспорт мають виготовляти за 170 гривень
Люди перемагають зажерливих чиновників. Так можна узагальнити судову практику, яка склалась на сьогодні за позовами громадян, котрі не погодились платити за виготовлення паспортів більше, ніж це, на їхню думку, передбачено нормативними документами.
Через рішення судів вони доводять: за паспорт слід платити лише 170 гривень. І ні копійки більше. Чиновники міграційної служби, яка тепер відповідає за видачу паспортів, далі чинять опір.
Чи виконують вони рішення судів? Чи відповідатиме хтось за те, що з людей беруть зайві кошти?
Обговорюємо проблему з Іваном Фурлетом та Русланом Жировим, які перемогли у судах, активістом громадської ініціативи “Стоп свавіллю в паспортних столах!” Дмитром Ткачуком, заступником начальника обласного управління Державної міграційної служби Анатолієм Федорчуком та правозахисником Володимиром Марущаком.
— Чим керуються суди, стаючи на бік людей у позовах проти паспортних чиновників?
Р. Жиров:
— Я виграв справу кілька тижнів тому вже в апеляційній інстанції. В суді доводив, що єдиний законодавчий платіж за оформлення закордонного паспорта – 170 гривень державного мита, що прописано у відповідному декреті Кабінету Міністрів.
Моя справа наразі перебуває на стадії касації, хоча у виконавчої служби вже є припис про примусове виконання рішення суду. Суд постановив — “вирішити питання з видачею закордонного паспорта”, а в ДМС наразі зізнаються, що… не знають, як це робити.
Загалом в цій ситуації головна проблема – невідповідність одних правових актів іншим. У нас в державі найвищим актом є Конституція, за нею — закони, укази Президента, декрети та постанови Кабміну. Існують декрет уряду 7-93 від 21 січня 1993 року та постанова уряду від 31 березня 1995 року №231, де чітко вказано розмір держмита за оформлення закордонного паспорта – 10 неоподатковуваних мінімумів, тобто 170 гривень. Але ще є дві постанови уряду (№№795 та 1098), де мовиться про платні послуги, поміж них – 87 гривень за оформлення паспорта. Проте ці дві постанови не спираються на жоден закон, їх ніби взято “зі стелі”. Тому вони й стали предметом нашого оскарження – як і інші необов’язкові платежі.
Д. Ткачук:
— Паспорти для виїзду за кордон нині видає Державна міграційна служба (ДМС), яка з нового року замінила відділ громадянства і реєстрації фізичних осіб (ВГІРФО). Людям, які звертаються з заявою щодо видачі паспорта, у цих установах дають кілька квитанцій для оплати. А насправді передбачено лише один платіж при оформленні закордонного паспорта – держмито в сумі 170 гривень. І все. Натомість відділи ДМС підсовують людям ще кілька квитанцій. Але “фокус” полягає в тому, що деякі з послуг, за які треба оплатити… не обов’язкові!
Приміром, один з платежів – за бланк паспорта вартістю 120 гривень. А паспорт, між іншим, вважається власністю держави, тож громадяни, за логікою, не повинні оплачувати його вартість. Наступна платіжка – за платні послуги ВГІРФО (а тепер – ДМС). Вони вартують 87 гривень 15 копійок. За ці гроші вам заповнять на комп’ютері бланки документів та виготовлять дві фотокартки. Але я, приміром, цілком спроможний власноруч заповнити ці бланки та принести заздалегідь зроблені фото! І таким чином можу зекономити ці 87 гривень. Йдемо Далі. У жодному законодавчому документі ми не виявили наступного платежу — страховий поліс. За нього слід заплатити 75 гривень. Ще один платіж – справжнє нахабство. Людям пропонують заплатити за “представницькі послуги” державного підприємства. Вони начебто допомагають оформляти документи. Юридично їхні послуги добровільні, але вони абсолютно зайві. А вартують ці послуги недешево – понад 100 гривень. А тепер рахуймо. Замість 170 гривень держмита необізнані люди можуть заплатити понад 500 гривень!
— Які аргументи на цих процесах у посадовців міграційної служби?
А. Федорчук:
— Ми керуємося в роботі конкретними документами. Є декрет Кабміну від 21 січня 1993 року, де чітко вказано розмір держмита за оформлення закордонного паспорта – 10 неоподатковуваних мінімумів, тобто 170 гривень. Також є постанова уряду №795, в якій зазначено вартість послуг Державної міграційної служби, у тому числі й при оформленні закордонного паспорта. За послуги ДМС та бланк паспорта громадянин має сплатити 207 гривень 15 копійок. Тож загалом вартість закордонного паспорта становить 377 гривень 15 копійок.
Д. Ткачук:
— Ось бачите, знову нестиковка. Людям треба роз’яснювати, як захищати свої права від здирницьких платежів держави. Показовий момент стався у коридорі управління ДМС, коли Іван Фурлет розмовляв із заступником начальника. Чиновник намагався довести, що за паспорт треба платити 377 гривень (він таки враховує в цій сумі вартість бланка та послуг ДМС). Цей діалог почули кілька відвідувачів, які теж оформляли документи на паспорт. І вони здивовано вигукнули: “А чому в нас платіжки на загальну суму понад 600 гривень?!” Вийшов конфуз – чиновник не зміг пояснити доцільність цих чималих сум платежів.
І. Фурлет:
— Найсмішніше, що замість аргументів на користь цих платежів працівники ДМС іноді вдаються до відвертого хамства та агресії. У мене відмовлялися прийняти документи, вимагаючи додаткові платежі та документи: за бланк паспорта, довідку про несудимість тощо. А опісля просто в кабінеті працівниця влаштувала істерику, скотилася до відвертих образ.
Я подав позов на такі дії працівниці ВГІРФО.
На перші два засідання у моїй справі представники міграційної служби не з’явилися взагалі. А на наступних засіданнях, ніяк не змогли аргументовано довести свою позицію – про це, що за паспорт слід платити не 170 гривень, а набагато більше. Службовці, приміром, стверджували, що за бланк паспорта слід платити 120 гривень
Проте ще у квітні минулого року Кабмін своєю постановою №292 скасував цю плату.
Також я доводив в суді, що не зобов’язаний платити 87 гривень за послуги ДМС. У цю суму входить заповнення анкети та фотографування. Проте анкету я заповнив власноруч, а дві фотокартки заздалегідь зробив у фотоательє та приніс для оформлення паспорта. Після п’яти засідань суд визнав неправомірними дії працівниці, яка вимагала у мене додаткові платежі – за послуги ДМС, за бланк паспорта, а також не бажала приймати фотокартки. Судове рішення зобов’язало відділ ДМС таки прийняти у мене підготовлені документи та виготовити паспорт за 170 гривень. Днями я знову пішов до відділу міграційної служби – вже з рішенням суду. Документи у мене таки прийняли, але не без спротиву — лише після вказівки заступника начальника управління.
В. Марущак:
— Посадовці ДМС серед іншого обстоюють необхідність плати за бланк закордонного паспорта. Але юридично саме в сумі держмита і є ця вартість. У декреті Кабміну про держмито вказано, що його сплачують “за видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами”. Тож вже з цього очевидна абсурдність плати за бланк паспорта.
— Судові позиви виграно, але паспортів позивачі наразі не отримали. Щодалі?
Я І. Фурлет:
— Подавши документи вже з виграшним для мене судовим рішенням, я чекатиму 10 днів, впродовж яких мені можуть надати аргументовану відмову. Проте вже сам факт, що документ та єдину платіжку на 170 гривень у мене таки прийняли, — це свідчення того, що паспорт мають виготовити. На це управління ДМС має 30 днів.
Р. Жиров:
— Якщо паспорти ми не отримаємо навіть після виграних судів, треба звертатися до Президента як гаранта прав і свобод громадян і запитати його: “Скільки ще людей мають виграти судові справи, щоби міграційна служба почала діяти за законом?» А загалом кажучи, я переконаний, що за видачу закордонного паспорта держава взагалі не повинна брати грошей
Сергій Бовкун
Очень правильно все расписано, я вот оформлял в прошлом году паспорт так мне обошелся в 600грн, и все какие то странные платежи
На сайті ДМС України виложено перелік документі необхідних для виготовлення закордонного паспорта. Та попри це у Дрогобицькому відділі ДМС додатково вимагають «довідку про погашення судимостей». При чому у всіх вимагають по різному одним пропонують їхати у Львів, другим розказують що є тут у нас «фірмочка» яка за 200грн видасть довідку одразу, а у декого прямо на робочому місці беруть сотку другу гривень і вже ніякої довідки не треба. Без вирішення питання з цією довідкою, працівники Дрогобицького ДМС просто відмовляються приймати документи. Мені всеж таки вдалося примусити їх прийняти у мене документи, після кількох дзвінків на гарячу лінію. Одразу зауважу телефонуючи на гарячу лінію у Львів, швидко зрозумів що там сидить жіночка, яка теж чомусь дуже зацікавлена у цій довідці, після чого зателефонував у Київ. Однак минуло уже два місяці а паспорта немає. Завтра з письмовою заявою їду у Дрогобицький ДМС.
Історія затягнеться, але можливо це зробити без наглих поборів зі сторони клерків
Так затягнеться. Я не кваплюсь, письмово звернувся до них за поясненнями, чому мені не видають паспорт. Сам паспорт виготовлено уже давно, перевірити можна тут http://center-person.gov.ua/ua/passport.php. Тепер у мене є письмова відповідь з посиланням до п.3 статті 6 Закону україни «Про порядок виїзду з України і в»їзду в Україну». Цей закон не має жодного стосунку до видачі закордонного паспорта, у статті 6 цьго закону просто перечислені підстави для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон. І знову пригадуються слова персонажу з фільму Брат2 «Были люди как люди и в один день все стали идиотами». Отже тепер з цією відповіддю у прокуратуру.