На заході України пошкодили чотири пам’ятники Бандері та Шухевичу

Вандалізм на Західній УкраїніЛанками одного ланцюга називають акти вандалізму щодо пам’ятників національним героям у західних областях, зафіксовані минулого тижня.

Зокрема, у Здолбунові на Рівненщині невідомі пошкодили пам’ятну таблицю Провідникові ОУН Степанові Бандері. У Тюдові на Франківщині пошкодили й облили фарбою пам’ятник головному командирові УПА Романові Шухевичу. У селі Воля-Задеревацька на Львівщині розбили пам’ятник Бандері та меморіальну таблицю, встановлену у музеї-садибі. А у Львові, на території Музею національно-визвольної боротьби, намагалися знести монумент на честь Шухевича…
Чи можна вважати ці акти вандалізму помстою за нещодавнє нищення націоналістами пам’ятників Леніну та його дружині Надії Крупській на Сумщині й Полтавщині? Адже після згаданих подій комуністи, обурені знесенням скульптур, попередили, що це може викликати хвилю протесту: на Західній Україні руйнуватимуть пам’ятники Бандері та Шухевичу… Ситуацію з’ясовуємо у розмові з головою вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимиром В’ятровичем.
Як вважаєте, чи є нищення згаданих монументів спланованою акцією? Хто за нею стоїть?
Те, що кілька випадків плюндрування святинь сталися один за одним, підказує, що плюндрування пам’ятних знаків було спланованою акцією. Очевидно, це реакція якихось лівих політсил чи комуністів на нищення пам’ятників Леніну. Зауважте: скульптури більшовицьких катів громади зносять у білий день, а пам’ятні знаки борцям за незалежність підло знищують уночі…
 На вашу думку, як цю проблему варто вирішувати?
Я вважаю, що українці мають бути готові захищати свої святині і не допускати актів вандалізму щодо тих монументів, які самі ж спорудили. Якщо порівнювати монументи Бандері й Шухевичу із пам’ятниками Леніну, якими “засипана” вся Україна, то слід говорити про велику й істотну різницю.
Річ у тім, що скульптури Леніна в радянські часи будувала радянська держава, і ніхто не цікавився ставленням місцевого населення до такої ініціативи. Коли ж говоримо про монументи на Західній Україні, присвячені чи то Бандері, чи Шухевичу,то всі вони є ініціативою місцевих громад. Тому впевнений, що вони гідно захищатимуть такі пам’ятки, а місцева влада вживатиме заходів, щоб не допускати такого свавілля надалі.

Наталія Васюнець