новини Борислава - дрогобиччинаНа «Ріпне» витратили понад 4 мільйони гривень, а водозабір і нині там

Відповідно до рішення 59-ої сесії Бориславської міської ради було створено тимчасову депутатську комісію з перевірки результатів реконструкції водозабору “Ріпне” та аналізу роботи КП “Бориславводоканал” і КП “Володар” із забезпечення водопостачання Борислава та Східниці.

З інформацією про роботу комісії виступив Михайло Лазар.

За його словами, комісія поставила перед собою завдання дослідити і доповісти про стан готовності водозабору до експлуатації, чому він не працює більше року після підписання декларації про його повну готовність, про причини незадовільного водопостачання міста та своє бачення подальшої роботи КП “Бориславводоканал” та КП “Володар”. Але головне завдання комісії полягало в тому, щоби водозабір все-таки запрацював.

Михайло Лазар заявив, що замовником реконструкції було управління житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації. Головними підрядниками стали львівські фірми, а також МКП “Мажор” із Борислава. Декларацію про готовність об’єднання до експлуатації підписав начальник управління Ігор Цейтлін ще 30 січня 2012 року.

Комісія встановила, що на даний час водозабір не працює, мають місце багато недоробок. Витрачено 3 мільйони 145 тисяч 585 гривень з державного бюджету і 980 тисяч 343 гривні з міського бюджету. Проте, як сказав Михайло Лазар, гроші витрачені в меншій мірі неефективно, а в більшій – безрезультатно.

Комісія має намір запросити тих, хто причетний до підписання декларації про готовність об’єкту до експлуатації. Необхідна правдива інформація щодо причин, які завадили закінчити роботи. Треба також здійснити напрацювання переліку заходів з усунення недоробок.

Фактично керівництво міста і начальник житлово-комунального відділу Бориславського міськвиконкому Олег Левицький самоусунулись від роботи, не допомагали комісії, не надавали необхідної інформації.

На одному із засідань комісію відвідали представник генерального підрядника і Олександр Зварич, який керує фірмою, що здійснювала роботи в Бориславі. За словами Михайла Лазара, “вони запевнили нас, що ними було виконано повний об’єм робіт згідно проекту, а відсутність води аргументували засухою, однак випустили з уваги, що для повного запуску водозабору потрібно ввести в дію ще очисні споруди”.

Комісією була отримана інформація в державному підприємстві Львівський державний інститут проектування комунального будівництва. Там стверджували, що допустили помилку в проектних розрахунках щодо визначення дебіту води – 2 тисячі кубічних метрів на добу. Згідно проектних розрахунків, якщо добовий дебет води у річці становитиме менше тисячі кубічних метрів, то водозабір взагалі не запрацює і тому будувати його там було недоцільно. “Спрацювала стара схема, — констатував Михайло Лазар, — з’явилася можливість освоїти гроші, тим більше по спів-фінансуванню з обласного чи державного бюджету, ніхто довго і не думав, витягнули з далекої шухляди перший-ліпший готовий проект, а хто його розробляв, як давно і чи актуальний він на сьогодні, ніхто і не розбирався. Головне, гроші затягнути”.

Проектанти готові приїхати на водозабір і домогтися хоча би часткового його запуску. Але дивує пасивність влади. “Складається думка, — сказав Михайло Лазар, — що нікого уже це не цікавить, запрацює водозабір “Ріпне” чи ні. Гроші освоєні, декларація підписана, а там вже як буде. Почався новий рік, піде нове фінансування, з’являться нові об’єкти для освоєння, життя іде…”.

Михайло Лазар нагадав усім присутнім на сесії, що упродовж останніх років у “Нафтовику Борислава” й на місцевому радіо у виступах міського голови та його заступників звучало, що, мовляв, як тільки закінчимо будувати водозабір “Ріпне”, то відразу кардинально зміниться стан з водопостачанням, вода буде цілодобово, можна буде відмовитися від помпування води з Рибника через Бухів. Але все вийшло з точністю до навпаки.

Михайло Лазар розповів про свої враження від відвідування водозабору: “Окремо хочу зупинитися на реальному стані справ, який ми побачили, виїжджаючи на даний об’єкт. Спершу нас здивувало, що незавершене будівництво не охороняється. Щодо місця самого забору води, то від збудованої дамби прорито окремий канал, в якому згідно проекту, повинна би накопичуватися вода. Але ми зауважили, що труба, по якій повинна би ця вода текти, плаває на поверхні водного плеса, а яким чином вона має затікати в цю трубу – невідомо. В подальшому наша, вищезгадана, вода повинна би потрапити в невеличке озерце, про яке ми спочатку думали, що воно виконує накопичувальну функцію, але після роз’яснення забудовників виявилося, що воно є фільтраційним. Хоча яку б це озеро функцію не виконувало, на момент нашого перебування воно було пусте. І якщо якась невеличка кількість води і попадала в нього, то відразу ж зникала, просочуючись у ґрунт. Згідно проекту, подальший шлях нашої “золотої” води повинен був пролягати через електролізну станцію, де вода проходить обеззараження. Натомість електролізна закрита, обладнання там не змонтоване. Щодо подальшого руху води, по яких трубах і куди саме планувалося подавати воду з цього водозабору, чи по старому водопроводу, чи по магістральному, який іде з Рибника, нам вияснити так і не вдалося, не було в кого”.

Комісія зробила наступні висновки:

1. Має місце помилка проектантів щодо обрахування добової потужності річки.

2. Керівництво міста та житлово-комунального відділу подало на фінансування цей проект поспішно, необдумано та необґрунтовано.

3. Декларація про готовність об’єкту до експлуатації підписана незаконно, тому що інформація, яка міститься в ній щодо повної готовності локального водозабору “Ріпне”, не відповідає дійсності.

4. Виконавчим комітетом Бориславської міської ради уже більше року з моменту підписання декларації не проведено жодних дій щодо запуску об’єкта.

5. По сьогоднішній день об’єкт не знаходиться на балансі жодного комунального підприємства та не охороняється.

Комісія запропонувала терміново передати недобудований локальний водозабір “Ріпне” на баланс КП “Бориславводоканал” та забезпечити цілодобову охорону його. Крім того, необхідно в найкоротший термін прийняти усі необхідні міри щодо запуску об’єкту в експлуатацію. Комісія пропонує заступникові міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради п. Романові Дурбаку на наступній сесії надати звіт про роботу КП “Бориславводоканал” та КП “Вододар”, доцільність функціонування двох підприємств, схему їх взаємодії, а також заходи і плани роботи по налагодженню та покращенню водопостачання Борислава і Східниці.

Звичайно, годі було сподіватися, що інформація залишиться без уваги з боку тих, кого звинуватили фактично у непрофесіоналізмі й нецільовому використанні коштів. Міський голова Володимир Фірман, депутат Олександр Зварич та інші звинуватили Михайла Лазара у некомпетентності, наводили свої аргументи, чому водозабір не працює, але, звичайно, не могли відповісти на запитання: хто відповість за витрачені понад чотири мільйони гривень та й, зрештою, коли запрацює водозабір.

Багатьох обурило, що влада не хоче брати на себе відповідальності щодо розв’язання проблеми водозабору. Скажімо, як пояснити людям на вулиці Коваліва, які живуть на сьомому-дев’ятому поверхах, чому впродовж десяти (!) місяців у них нема води? Та такі горе-керівники вже давно повинні були подати у відставку, а тут не лише не визнають своєї провини, а намагаються спихнути її на інших, не бачачи власної відповідальності.

Звіт комісії передбачений на наступній сесії, а наразі цією справою мали би зацікавитися правоохоронні органи.

Анатолій ВЛАСЮК