Пальчики на візуЗміни у процедурі видачі шенгенських віз уже встигли перевірити на собі чимало людей

Починаючи з вівторка, усім охочии отримати візу до Европи сканували відбитки пальців та оцифровували їхні фото.

…За декілька хвилин до відкриття дипломатичної установи Польщі перед входом у консульську установу традиційно утворилася черга, у якій майже 50 – 60 осіб. Це ще не так багато людей. Інколи у черзі нараховують й до 200 осіб.

Дехто помітно нервує. «Понавигадували. Мої відбитки пальців їм потрібні. Колись лише у злочинців їх брали, а тепер усіх нас за таких мають, – обурюється жінка у черзі, котра не хоче назватися.

Каже, що потім ще візу не дадуть. – Не надто приємно, коли до тебе так ставляться”.

“Та нема в цій процедурі нічого страшного, – долучається до розмови пан Микола. – От торік, з травня, для видачі дозволу на малий прикордонний рух теж відбитки пальців брали. Тільки дітям до 6 років не сканують. Думаєте, люди вже за такими дозволами не звертаються? Та майже нічого не змінилося. Як оформляли, так і далі це роблять”.

За якийсь час із консульської установи починають виходити хто вже подав документи. Зокрема, й сім’я Поліщуків із малою донькою. “А дитині також сканували відбитки пальців?” – запитую. “Та ні. їй ще немає 12 років, – каже Оксана Поліщук, мати дівчинки. – Відбитки роблять лише тим, кому виповнилося 12 років. Нам із чоловіком сканували, а доньці – ні. У цій процедурі нема нічого страшного. Спершу перевіряють, чи пакет документів повний, чи нічого не бракує, а потім сканують відбитки всіх пальців. Це забирає небагато часу. Документи у нас трьох прийняли за півгодини”.

Загалом упродовж години працівники дипустанови встигали прийняти 5 – 6 осіб. Тобто вся процедура триває десь 10 – 15 хвилин для однієї людини. Звісно, якщо з документами все гаразд. Адже серед відвідувачів були й такі, яким доводилося двічі ставати у чергу. Вони доносили те, чого бракувало в переліку документів.

“Перед тим як подавати документи, думала, що в консульстві також треба буде сфотографуватися, – розповідає Мар’яна, студентка. – Насправді ж готові фото сканують і тоді оцифровують. Так, мабуть, зручніше для всіх. Якщо ще всіх почали б фотографувати, то це забирало б значно більше часу”.

Переважно наші співрозмовники, які вже встигли звернутися за “біометричною візою”, навіть не замислювалися, чи від такого нововведення може бути якийсь позитив. Мовляв, запровадили таке, бо, вочевидь, для чогось воно потрібне, а основне – платити більше не треба.

Тим часом у дипломатичних установах таки називають плюси від запровадження змін у процедурі видачі шенгенських віз. Кажуть, що збір біометричних даних зменшить кількість помилкових відмов у видачі віз. Не раз траплялося, щодо Шенгенської інформаційної системи потрапляли дані про людину з приміткою “заборона в’їзду через порушення правил перебування”. Насправді ж особа вперше зверталася за шенгенською візою.
Звісно ж, є і мінуси. Тепер усі, хто має намір подорожувати, мусять особисто з’являтися у консульські установи чи у дипломатичні представництва. Турфірми вже не робитимуть візи заочно всім. Хоча найбільше щодо нововведення нарікають не туристи, а заробітчани. Особливо ті, яких депортувати, а вони отримували новий паспорт або ж змінювали прізвища. Тепер, залишивши свої відбитки пальців, зміна прізвища не допоможе.

Богданна МАРТИНИК