олігархи України - тоже плачутьНайбагатший українець Ринат Ахметов за рік втратив понад 8 мільярдів доларів і опустився із 88 позиції у світовому рейтингу мільярдерів на 109-ту

 

№1 Ринат Ахметов. Активи: $10,1 млрд., динаміка:-45%

Донедавна Ахметов був єдиним українцем, який вхо­див до сотні найбагатших людей планети за версією агентства Bloomberg. Його прибутки забезпечувало по­над сто підприємств — спи­сок їх ледь уміщається на чотирьох аркушах форма­ту А4. Але в поточному міся­ці він опустився з 88 позиції на 109-ту в цьому рейтингу. Про це розповіли аналітики із “Dragon Capital”.

Ринат АхметовЗа результатами минуло­го року, дві найбільші компа­нії Ахметова — ДТЕК і “Метінвест” — скоротили чистий прибуток на 12% і 44%, від­повідно. Справді серйозно­го удару імперія Ахметова за­знала звідти, звідки чекала його найменше, — з Донба­су, самого серця СКМ. Утім Ахметов уміє тримати удар. Ніщо не завадило “Метінвесту”, в якому СКМ нале­жить понад 75%, виплати­ти за результатами першого півріччя дивіденди в розмірі $250 мільйонів.

Потроху — наскільки це можливо — налагоджуються справи Ахметова і на східно­му фронті. Запрацювали Єна­кіївський і Макіївський мета­лургійні заводи, а також — не­хай і з перебоями — Харцизький металургійний завод.

Гірше справи йдуть на під­приємствах ДТЕК. Примі­ром, Луганська ТЕС внаслі­док руйнувань ліній електро­передачі від’єднана від єди­ної енергосистеми і працює як енергетичний острів. На­магаються пристосуватися до роботи в нинішніх умовах і на інших заводах групи.

№2 Геннадій Боголюбов. Активи: $2,6 млрд., динаміка: -33%

Бізнес Геннадія Боголюбова де­коли непросто відокремити від того, що робить його партнер по групі “Приват” Ігор Коломойський. Але у ставленні до політики Боголюбов — антипод Коломойського.

Боголюбов потерпів унаслідок підвищення ренти на видобуток нафти і від того, що Кабінет Міні­стрів зобов’язав цю компанію виплатити весь належний державі при­буток.

Геннадій БоголюбовГрупа “Приват” спробувала заперечувати і кіль­ка тижнів не продавала пальне на своїх АЗС. Але після того, як Генп­рокуратура порушила криміналь­ні справи проти працівників ком­панії, “Приват” був змушений від­ступити.

На черзі й Укртатнафта. “Нафтогаз України”, якому належить 43% акцій підприємства, ініціював збори акціонерів головного пере­робного активу Боголюбова і Коломойського для того,»щоб зміни­ти наглядову раду і розібратися в тому, чому завод вже багато років збитковий. Перші збори представ­ники групи “Приват” зірвали, не з’явившись на підприємство.

Постраждав через події у країні й основний бізнес Геннадія Бого­любова — “Приватбанк”, у якому йому належить 45,4%. Дохід банку за дев’ять місяців цього року ско­ротився в 3,4 раза і становив 582 400 000 грн.

Також Боголюбов безпосеред­ньо курирує роботу гірничорудної компанії “Consolidated Minerals”, одного з найбільших видобувачів феросплавів у світі, і феросплав­ний бізнес компанії в Україні.

З початку року українські ви­робники феросплавів змогли на­ростити виробництво на 25%. На­віть в умовах війни на Сході цей напрям бізнесу залишається од­ним з найбільш вдалих для Бого­любова.

№3 Ігор Коломийський. Активи: $2,3 млрд., динаміка: -33%

Напевно, жоден інший бага­тий українець не виявився та­ким заангажованим у новітні іс­торичні процеси в Україні, як Ігор Коломойський. Виглядає, що він вирішив реабілітува­тися перед Україною за вчинене дотепер.

Ігор Коломийський Наприкінці минулого року в Коломойського точилася війна за ринок нафтопродуктів з гру­пою ВЕТЕК близького до Ві­ктора Януковича олігарха Сер­гія Курченка. Другого звину­вачували в тому, що він імпор­тував і продавав нафтопродук­ти за демпінговими цінами без сплати податків.

У березні Коломойський був призначений губернато­ром Дніпропетровської облас­ті. Втім від цього бізнес олігар­ха навряд чи виграв.

Так, підвищення рентної плати на нафту і газ знизи­ло у півтора раза рентабель­ність основного активу Коломойського — Укрнафти (гру­па “Приват”, до якої входить олігарх, володіє 40% компанії, решта — у власності держави).

Крім того, Кабмін домігся від цієї компанії виплати всьо­го належного державі прибут­ку за минулі роки, залишивши її без засобів на розвиток.

№4 Віктор ПІнчук. Активи: $1,9 млрд., динаміка: -37%

Вікторові Пінчуку минулий рік не приніс ніяких істотних дивідендів і збитків. У ни­нішні часи це можна вважати досягненням.

Невдачею Пінчука стали банкрутство належної йому страхової компанії “Росія”, розпочате Євразійською еко­номічною комісією антидем­пінгове розслідування щодо залізнич­них ко­ліс, котрі випус­кає його компа­нія “ Інтерпайп”, а також ско­рочення обсягів придбання українських труб у Росії. Невдалим був рік і для ще однієї компанії Пінчука — “Гео-Альянс”, яка до­буває нафту і газ в Україні, їй, як і багатьом іншим добу­вачам, уряд підвищив рент­ну плату за видобуток нафти. Пінчукові це рішення вла­ди коштувало 370 мільйонів гривень.

Віктор ПІнчук Підприємець, який завдя­ки підтримці щорічного саміту Yalta European Strategy (YES) здобув репутацію най­більш прозахідного олігарха, ще в березні радів поваленню режиму Віктора Януковича.

“Ще недавно здавалося, що в Україні нічого не зміниться мінімум до виборів 2015 року. Але майбутнє почалося — на рік раніше. Завдяки Богу, Не­бесній сотні, суспільству.

Злити цей подарований нам рік не можна. Може бути, він буде найголовні­шим у новітній історії Укра­їни, даючи шанс побудувати нову країну”, — написав Пінчук у своїй програмній статті.

Правда, у вересні, на кон­ференції YES, Пінчук зая­вив, що “ненавидить” необ­хідність вибору між Євросоюзом і Росією.

 

№5 Вадим Новинський. Активи: $1,8 млрд., динаміка: -38%

Для Вадима Новинського по­дії цього року розгорталися дуже драматично. Два роки тому під­приємець прийняв українське громадянство і став народним де­путатом України від Севастополя. Але вже у травні 2014-го у ко­лишнього підданого Росії вини­кли проблеми з російською вла­дою анексованого Криму, де він володіє Балаклавським рудо­управлінням, Євпаторійським і Сакським заводами будматеріа­лів. Власник “Смарт-холдингу” відчуває проблеми не тільки в Криму, але і в окупованій час­тині України. Найбільші активи бізнесмена — частки в компаніях “ Метінвест” (23,75%) і агропро­мисловому холдингу “HarvEast”, якими він володіє спільно з найбагатшою людиною країни Ри­натом Ахметовим.

Вадим Новинський Остаточно погіршила фінан­сове становище Новинського цьогорічна історія з банком “Форум”. Підприємець купив установу ше в 2012 році зі зна­чними боргами, причому на ета­пі продажу його менеджери не виявили цього факту.

Новинський півроку вів пере­говори з Національним банком про порятунок “Форуму”. Але НБУ прийняв рішення про лік­відацію банку. У підсумку Но­винський втратив не тільки ак­тив, але і вкладені в його поря­тунок $50 мільйонів.

Його бізнес-зірка навряд чи ще колись спалахне так яскраво, як кілька років тому. І річ тут не тільки в партнерстві з Ринатом Ахметовим, який стрімко втра­чає вплив, але і в тісних зв’язках з колишнім президентом Вікто­ром Януковичем.

З ним Новинський, напри­клад, їздив на Афон. Навряд чи нинішній Президент Петро По- рошенко складе йому компанію в такому вояжі.

Віталіна Татова