Найбагатший українець Ринат Ахметов за рік втратив понад 8 мільярдів доларів і опустився із 88 позиції у світовому рейтингу мільярдерів на 109-ту
№1 Ринат Ахметов. Активи: $10,1 млрд., динаміка:-45%
Донедавна Ахметов був єдиним українцем, який входив до сотні найбагатших людей планети за версією агентства Bloomberg. Його прибутки забезпечувало понад сто підприємств — список їх ледь уміщається на чотирьох аркушах формату А4. Але в поточному місяці він опустився з 88 позиції на 109-ту в цьому рейтингу. Про це розповіли аналітики із “Dragon Capital”.
За результатами минулого року, дві найбільші компанії Ахметова — ДТЕК і “Метінвест” — скоротили чистий прибуток на 12% і 44%, відповідно. Справді серйозного удару імперія Ахметова зазнала звідти, звідки чекала його найменше, — з Донбасу, самого серця СКМ. Утім Ахметов уміє тримати удар. Ніщо не завадило “Метінвесту”, в якому СКМ належить понад 75%, виплатити за результатами першого півріччя дивіденди в розмірі $250 мільйонів.
Потроху — наскільки це можливо — налагоджуються справи Ахметова і на східному фронті. Запрацювали Єнакіївський і Макіївський металургійні заводи, а також — нехай і з перебоями — Харцизький металургійний завод.
Гірше справи йдуть на підприємствах ДТЕК. Приміром, Луганська ТЕС внаслідок руйнувань ліній електропередачі від’єднана від єдиної енергосистеми і працює як енергетичний острів. Намагаються пристосуватися до роботи в нинішніх умовах і на інших заводах групи.
№2 Геннадій Боголюбов. Активи: $2,6 млрд., динаміка: -33%
Бізнес Геннадія Боголюбова деколи непросто відокремити від того, що робить його партнер по групі “Приват” Ігор Коломойський. Але у ставленні до політики Боголюбов — антипод Коломойського.
Боголюбов потерпів унаслідок підвищення ренти на видобуток нафти і від того, що Кабінет Міністрів зобов’язав цю компанію виплатити весь належний державі прибуток.
Група “Приват” спробувала заперечувати і кілька тижнів не продавала пальне на своїх АЗС. Але після того, як Генпрокуратура порушила кримінальні справи проти працівників компанії, “Приват” був змушений відступити.
На черзі й Укртатнафта. “Нафтогаз України”, якому належить 43% акцій підприємства, ініціював збори акціонерів головного переробного активу Боголюбова і Коломойського для того,»щоб змінити наглядову раду і розібратися в тому, чому завод вже багато років збитковий. Перші збори представники групи “Приват” зірвали, не з’явившись на підприємство.
Постраждав через події у країні й основний бізнес Геннадія Боголюбова — “Приватбанк”, у якому йому належить 45,4%. Дохід банку за дев’ять місяців цього року скоротився в 3,4 раза і становив 582 400 000 грн.
Також Боголюбов безпосередньо курирує роботу гірничорудної компанії “Consolidated Minerals”, одного з найбільших видобувачів феросплавів у світі, і феросплавний бізнес компанії в Україні.
З початку року українські виробники феросплавів змогли наростити виробництво на 25%. Навіть в умовах війни на Сході цей напрям бізнесу залишається одним з найбільш вдалих для Боголюбова.
№3 Ігор Коломийський. Активи: $2,3 млрд., динаміка: -33%
Напевно, жоден інший багатий українець не виявився таким заангажованим у новітні історичні процеси в Україні, як Ігор Коломойський. Виглядає, що він вирішив реабілітуватися перед Україною за вчинене дотепер.
Наприкінці минулого року в Коломойського точилася війна за ринок нафтопродуктів з групою ВЕТЕК близького до Віктора Януковича олігарха Сергія Курченка. Другого звинувачували в тому, що він імпортував і продавав нафтопродукти за демпінговими цінами без сплати податків.
У березні Коломойський був призначений губернатором Дніпропетровської області. Втім від цього бізнес олігарха навряд чи виграв.
Так, підвищення рентної плати на нафту і газ знизило у півтора раза рентабельність основного активу Коломойського — Укрнафти (група “Приват”, до якої входить олігарх, володіє 40% компанії, решта — у власності держави).
Крім того, Кабмін домігся від цієї компанії виплати всього належного державі прибутку за минулі роки, залишивши її без засобів на розвиток.
№4 Віктор ПІнчук. Активи: $1,9 млрд., динаміка: -37%
Вікторові Пінчуку минулий рік не приніс ніяких істотних дивідендів і збитків. У нинішні часи це можна вважати досягненням.
Невдачею Пінчука стали банкрутство належної йому страхової компанії “Росія”, розпочате Євразійською економічною комісією антидемпінгове розслідування щодо залізничних коліс, котрі випускає його компанія “ Інтерпайп”, а також скорочення обсягів придбання українських труб у Росії. Невдалим був рік і для ще однієї компанії Пінчука — “Гео-Альянс”, яка добуває нафту і газ в Україні, їй, як і багатьом іншим добувачам, уряд підвищив рентну плату за видобуток нафти. Пінчукові це рішення влади коштувало 370 мільйонів гривень.
Підприємець, який завдяки підтримці щорічного саміту Yalta European Strategy (YES) здобув репутацію найбільш прозахідного олігарха, ще в березні радів поваленню режиму Віктора Януковича.
“Ще недавно здавалося, що в Україні нічого не зміниться мінімум до виборів 2015 року. Але майбутнє почалося — на рік раніше. Завдяки Богу, Небесній сотні, суспільству.
Злити цей подарований нам рік не можна. Може бути, він буде найголовнішим у новітній історії України, даючи шанс побудувати нову країну”, — написав Пінчук у своїй програмній статті.
Правда, у вересні, на конференції YES, Пінчук заявив, що “ненавидить” необхідність вибору між Євросоюзом і Росією.
№5 Вадим Новинський. Активи: $1,8 млрд., динаміка: -38%
Для Вадима Новинського події цього року розгорталися дуже драматично. Два роки тому підприємець прийняв українське громадянство і став народним депутатом України від Севастополя. Але вже у травні 2014-го у колишнього підданого Росії виникли проблеми з російською владою анексованого Криму, де він володіє Балаклавським рудоуправлінням, Євпаторійським і Сакським заводами будматеріалів. Власник “Смарт-холдингу” відчуває проблеми не тільки в Криму, але і в окупованій частині України. Найбільші активи бізнесмена — частки в компаніях “ Метінвест” (23,75%) і агропромисловому холдингу “HarvEast”, якими він володіє спільно з найбагатшою людиною країни Ринатом Ахметовим.
Остаточно погіршила фінансове становище Новинського цьогорічна історія з банком “Форум”. Підприємець купив установу ше в 2012 році зі значними боргами, причому на етапі продажу його менеджери не виявили цього факту.
Новинський півроку вів переговори з Національним банком про порятунок “Форуму”. Але НБУ прийняв рішення про ліквідацію банку. У підсумку Новинський втратив не тільки актив, але і вкладені в його порятунок $50 мільйонів.
Його бізнес-зірка навряд чи ще колись спалахне так яскраво, як кілька років тому. І річ тут не тільки в партнерстві з Ринатом Ахметовим, який стрімко втрачає вплив, але і в тісних зв’язках з колишнім президентом Віктором Януковичем.
З ним Новинський, наприклад, їздив на Афон. Навряд чи нинішній Президент Петро По- рошенко складе йому компанію в такому вояжі.
Віталіна Татова