Комунальники БориславаДва тижні поспіль комунальники спільно із небайдужими мешканцями мікрорайону Тустанович наводять порядок на прилеглій до в’їзду в місто території

Йдеться про кладовище, територію по обидва боки дороги від в’їзного знака до початку огорожі ацетиленового заводу, і, у першу чергу, навколо озера, яке стало справжньою проблемою для тустановецької громади та міста. Ще років з десять тому до керівництва міста надійшла пропозиція від ВАТ НПК «Галичина» щодо облаштування тустановецького озера, яке було готове вкласти в облаштування озера серйозні кошти.

Зокрема, орієнтовна вартість проекту облаштування озера на вул. Трускавецькій складала приблизно 2, 5 млн. грн. А якщо включити в нього вартість ремонту дороги, що прокладена уздовж озера до житлових будинків і яку також потрібно привести до ладу, то сума зростала до 3 млн. грн., що, виходячи із нинішньої системи цін, сягає суми близької до 16 млн. грн. Про це детально розповідалося на сторінках нашого видання за 2005 рік (№ 56).

Нагадаю читачам, що проектна пропозиція, яку лобіював на той час начальник управління капітального будівництва ВАТ НПК «Галичина» Микола Копач, передбачала ефективне використання тустановецького озера для масового відпочинку та оздоровлення населення із будівництвом одноповерхової споруди кафе-бару із приміщеннями медпункту і човнево-рятувальної станції, складу з навісом для зберігання спортивного інвентарю, автостоянки, очисних споруд для очистки господарсько-побутових стоків, біотуалетів, площадки з металевими контейнерами для побутового сміття, волейбольних площадок та тенісних кортів, майданчиків і навісів для відпочинку дорослих та дітей, пляжу та вишки для стрибків у воду.

Обов’язковими умовами для надання в оренду земельної ділянки терміном на 25 років для будівництва спортивно-оздоровчого комплексу із зоною відпочинку було забезпечення вільного доступу та безкоштовного користування громадянами водним басейном та пляжем озера, утримання орендатором рятувальної служби та приведення експлуатації названого водного об’єкта до вимог законодавства з питань екології, водного кодексу та законодавства з питань цивільного захисту населення. Окрім того, орендар брав на себе зобов’язання щодо будівництва очисних споруд для очистки стічних вод, оскільки басейн озера в основному забруднюється не стільки дощовими та талими водами, скільки побутовими стоками від розташованих вище будівель, внаслідок чого воно стало непридатним для відпочинку та купання.

На жаль, десять років тому представники територіальної громади Тустанович в особах Ореста Сеніва та Володимира Веприка не захотіли, щоб в озеро хтось вкладав якісь гроші, навіть якщо це буде зроблено на конкурсних засадах і з обов’язковим врахуванням інтересів усіх жителів Борислава. Як повноважні представники громади Тустанович, вони погрожували організувати «народний похід» проти міського голови та ради, якщо останні не залишить у спокої тустановецьке озеро. Основні аргументи голови комітету громадського самоврядування Тустанович Володимира Веприка тоді зводилися до того, що у людей просто хочуть відібрати те, що колись було створене їхніми дідами та батьками, обгородити це все високим парканом з охороною і нікого туди не пустити.
Сьогодні вкладати кошти у тустановецьке озеро бажаючих немає. Відтак усі проблеми із наведенням навколо нього елементарного порядку лягли на плечі комунальників та невеликої кількості небайдужих мешканців. Щосуботи вони виходять на громадську толоку, під час якої займаються очищенням озера та мікрорайону від сміття.

Перший заступник міського голови Едуард Бринь розповідає, що спільними зусиллями комунальників та небайдужих мешканців Тустанович планується навести порядок спершу на центральній вулиці, що веде до центру міста, а відтак уже перейти до віддалених вулиць мікрорайону, щоб до Великодня навести порядок.

Позаминулої суботи зусиллями комунальних служб та мешканців Тустанович було наведено порядок на в’їзді в місто. Пан Едуард відзначив, що, дякуючи ініціативі депутатів міської ради Ярослава Струса та Івана Сороки, а також членів громадської організації «Патріоти ОСА», було зроблено освітлення в’їзної стели із написом «Борислав» з боку Трускавця. Технічне забезпечення цієї корисної для усього міста справи організували працівники КП «Бориславсвітло» разом із керівником підприємства Валерієм Настенком.
Перший заступник міського голови також розповів, що актив ПП «Громадський рух «Народний контроль» започаткували у Бориславі громадську акцію, спрямовану на підвищення безпеки громадян. Ця акція пов’язана із обладнанням освітлення віддалених вулиць міста і до неї може долучитися будь-хто із мешканців, які готові самостійно закупити необхідні матеріали для нічного освітлення вулиць чи провулків, у яких вони проживають. На цей час зусиллями активістів «Народного контролю» покращено освітлення вул. Галіберди у мікрорайоні Тустановичі, а також проводиться освітлення території, прилеглої до ЗОШ № 5. У мікрорайоні Баня освітлено вул. Раточинську та Коцка. У найближчих планах активістів – зробити підсвітку пам’ятників Іванові Франкові та Степанові Бандері.

Едуард Бринь не приховує, що було б добре, якщо б ініціатива небайдужих мешканців Тустанович із наведення порядку була підтримана в інших мікрорайонах міста, де б люди долучилися до наведення елементарного порядку чи взяли активну участь в облаштуванні громадських місць. Він також відзначив, що тустановичани не вперше виявляють ініціативу та беруть активну участь в благоустрої мікрорайону. Минулого року силами громади були впорядковані автобусні зупинки та викладені бруківкою тротуари поблизу них. Цього року мешканці Тустанович також не чекають, коли комунальні служби наведуть порядок у їхньому мікрорайоні, а самі ініціюють виконання робіт із благоустрою мікрорайону та активно беруть участь у їх виконанні.

– На жаль, – наголошує перший заступник міського голови, – їх поки що не так багато, проте вони є. Приємно бачити, що кількість небайдужих людей постійно зростає. І це добре. Адже ініціатива небайдужих мешканців стимулює інших людей навести порядок на прилеглій до будинковолодіння, торгового закладу чи підприємства території.

Пан Едуард має надію, що завдяки безпосередній участі самих мешканців Борислав зуміє очиститися від сміттєвих завалів і зустріти Великдень у чистоті та порядку. А ще перший заступник міського голови сподівається, що безпосередня участь мешканців міста у наведенні порядку на його території змінить ставлення городян до праці комунальників і суттєво зменшить число мешканців, які не цінують працю інших людей, і після себе залишають гори сміття. Особливо це стосується міського парку та окремих місць у центральній частині, де є лавки. Саме на них полюбляють «розслабитись» від щоденних клопотів любителі перехилити чарку. Те, що вони залишають після себе, неможливо втиснути у поняття цивілізованого відпочинку. Найприкріше, що оте «свинство» повинен хтось прибирати. А штатних двірників у КП «Еко-місто», щоб тримати у постійному полі зору хоча б основні вулиці та центральну частину міста, не вистачає. Тому перший заступник міського голови постійно апелює до свідомості громадян, адже чисто не там, де прибирають, а там – де не смітять.

Тож якщо бориславці не усвідомлять цю просту істину, то місту ще довго доведеться топтатися у власному бруді і забути про будь-який поступ вперед.

Петро МАГУР