Прописатися на дачі, як це начебто дозволяє новий закон, майже нереально
Наприкінці вересня Президент схвалив закон, яким дозволив переводити дачні та садові будинки у житлові.
Депутати прийняли цей законопроект, і тисячі сімей, які в силу тих чи інших обставин змушені проживати на дачах, у садових будиночках, котеджних містечках, зітхнули з полегшенням – нарешті дозволили зареєструватися (прописатися).
Офіційно прописавшись на дачі, можна отримувати за місцем реєстрації пенсію чи інші соціальні виплати, “прикріпитися” до поліклініки, оформити дітей до школи, зрештою, голосувати у своєму окрузі.
Але біда в тому, що часто наші законотворці пишуть такі закони, які на практиці дуже важко реалізувати. Так сталос’я і цього разу.
— Досі місце проживання фізичної особи можна було зареєструвати тільки в житлових приміщеннях, — коментує Євген Власов, юрист ЮК “Альянс Ратушняк і Партнери”. – Але недавно парламент ухвалив Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переведення садових і дачних будинків у жилі будинки та реєстрації в них місця проживання”, який набув чинності 27 вересня.
Законодавчі нововведення передбачають можливість проводити реєстрацію місця проживання громадян у садових та дачних будинках, що є у так званих приміських зонах, шляхом переведення тих будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у житлові. Порядок переведення повинен визначити Кабмін. Поки що він не розроблений. Законодавець дав два місяці на приведення урядових актів відповідно до вимог закону.
— За новим законом, спершу треба здати садовий чи дачний будинок в експлуатацію, а тоді за цією адресою зареєструватися. Напевно, це буде не так легко зробити, знаючи корумпованість наших архітектурно-будівельних інспекцій?
— Так. Тут є дві великі взаємопов’язані проблеми. По-перше, дачні, садові будинки переважно стоять на землі, яка призначена для садівництва, а не для житлової забудови. У законі чітко не прописано, як перевести призначення ділянки для того, щоб оформити право власності на дачний будинок.
По-друге, аби зареєструвати своє місцеперебування, такий будинок справді слід ввести в експлуатацію – зробити техобстеження, технічну інвентаризацію, подати декларацію у відповідне територіальне управління Держархбудінспекції, отримати техпаспорт, тобто цілу низку дозвільних документів. По суті, шлях до реєстрації місця проживання у дачному будинку закритий, якщо не буде зареєстровано декларацію про введення в експлуатацію та не зареєстроване право власності на нерухоме майно.
Зареєструвати право власності на майно важливо з огляду на те, що без цього марно звертатися до Державної міграційної служби із заявою про своє місце проживання. Оскільки серед документів, які подають у міграційну службу, – папір, що дає право проживати в цьому житлі. Є й інший шлях визнання права власності на дачний будинок, але він також тривалий і виснажливий – судовий.
— Чи платні послуги з введення будинків в експлуатацію?
— Хоча офіційні збори та мита для подання заяв до державних органів невеликі, однак основну масу дозвільної документації, яку подають до цих держорганів, роблять приватні компанії, розцінки яких диктує ринок. Прогнозую, що процедура реєстрації права власності на дачні будинки та реєстрація в них свого місця проживання залишатиметься вкрай складною і заплутаною для українців, та ще й витратною.
— Як довго може тривати введення дачного чи садового будинку в експлуатацію?
— Формально – 10 робочих днів, саме стільки часу за законом повинні розглядати пакет документів разом із декларацією. Але до цього більш як півроку триває процедура погодження, виготовлення документів, які ще й мають обмежений термін дії.
Леся ЯСИНЧУК