За дванадцять днів до виборів Президента України видається, що шанси Володимира Зеленського виграти президентську кампанію досить високі
На фоні багатьох конкурентів він виглядає по-справжньому
новим обличчям в українській політиці. І хоча самостійність фігури Зеленського викликає певні запитання, українці можуть віддати йому свої голоси. Якщо прийдуть на вибори.
Виходячи із сьогоднішніх рейтингів кандидатів в Президенти, редакція Leopolis.news спробувала спрогнозувати модель розвитку ситуації в країні після 31 березня.
Насамперед, необхідно пам’ятати, що лише особиста харизма Петра Порошенка дозволила йому в умовах парламентсько-президентського устрою підім’яти під себе Верховну Раду. Цьому сприяли і 215 нардепів БПП та «Народного Фронту». Їх не так об’єднала якась ідея, як доступ до державних ресурсів та страх за майбутнє.
А на кого після перемоги на виборах зможе опертися Володимир Зеленський? Ображений парламент при бажанні без проблем долатиме будь-яке вето новообраного Президента. Бо депутати розумітимуть, що його успіх – це їхня поразка на осінніх парламентських виборах. І вони докладатимуть усіх зусиль, щоб, відповідно до Конституції, Україна врешті стала парламентсько-президентською республікою. Обмежений в діях на посаді клоун-президент без власної фракції у парламенті буде чудовим об’єктом для критики «зубрів» української політики. Він буде змушений тримати удар за кожне своє слово, бо це не масні жарти зі сцени «Кварталу» за сценарієм повторювати.
Після перемоги Зеленський стикнеться з цілою низкою проблем, головна з яких – особиста слабкість та відсутність власної команди. Кого він бачить міністром закордонних справ? Євгена з «Кварталу»? Хто буде головою СБУ та міністром оборони? Головою Нацбанку, генеральним прокурором, членами Нацради з питань телебачення і радіомовлення? Хто очолить 25 обласних державних адміністрацій і сотні районних РДА? З кого формуватиме РНБОУ, дипкорпус за кордоном? Хто буде в команді Порошенка та Тимошенко, відомо. Їх дії прогнозовані та зрозумілі більшості українцям та закордонним партнерам. А щодо Зеленського – одне величезне невідоме. А що невідоме, те й лякає найбільше.
Звісно, його старший товариш і партнер Ігор Коломойський може рекомендувати йому певні персоналії. Проте далеко не факт, що після перемоги Зеленський захоче пливти з олігархом в одному фарватері. І не про зраду коміком олігарха тут йдеться. Просто якщо Володимир Олександрович вирішить обдурити народ, прислуговуючи олігарху, то його з Банкової просто винесуть. А якщо він надумає до сліз розсмішити олігарха, то сценарій може бути ще трагічнішим. Бо не буває у світі політики людей, які нікому нічого не винні. Це – аксіома. Тому Зеленський може опинитися на такому шпагаті, з якого сміятимуться усі.
Цілком можливо, що новообраний «слуга народу» спробує домовлятися зі старим парламентом, принаймні з лояльними до нього силами. Але, по-перше, усі будуть вимагати за лояльність свій шмат від пирога під назвою «Україна». А по-друге, ну для чого їм взагалі сильний Президент, коли через півроку вони можуть створити нову коаліцію і мати свого прем’єра? У разі незгоди Верховної Ради України на призначення кандидатур із президентського пулу, не буде в нас ні нового генпрокурора, ні міністра оборони, ні голови СБУ. Президент Зеленський навіть оголосити стан війни не зможе!
27 жовтня 2019 року мають відбутися чергові вибори до Верховної Ради. До початку парламентської виборчої кампанії залишилося вже менше, ніж півроку. Чи встигне Зеленський розбудувати парламентську партію? Чи зможе він на хвилі свого рейтингу завести її у парламент? Скоріш за все – навряд. Тому що усі без винятку політичні сили бачитимуть у ньому свого найголовнішого конкурента і робитимуть усе можливе для повалення його особистого рейтингу одразу після інавгурації. Бо, попри благі наміри й кіношний образ, Зеленський в політиці – як кролик у клітці зі зміями, і навряд чи зможе протистояти у повсякденному житті професійній армії припертих до бар’єра депутатів та вищого чиновництва. До того ж, і це не ні для кого не є таємницю, коміка відверто не сприймають у товаристві військових та правоохоронців. Ще ніколи ними не керувала людина, яка почувається найкомфортніше в цирку.
Тому після виборів Зеленського почнуть «мочити» з усіх боків: і незадоволені виборці, й обурені чиновники, і ображені політики. Тому йти під прапором Зеленського до Верховної Ради погодиться лише хіба що молодь з ідеалістичного «озимого покоління». Але в цих пацанів грошей немає. А новий парламент без власної фракції – це стовідсотковий імпічмент для Зеленського ще до Нового року. Більше того, Верховна Рада взагалі може піти ва-банк і прийняти нову конституцію, в якій Україна перетвориться на парламентську країну. Без посади президента. Тому Зеленський має всі шанси увійти в новітню історію України, як її останній президент.
Маркіян ВОЙТОВИЧ
Джерело: Leopolis.news