Якщо Україна перейде на військовий стан: до чого готуватися українцям і що потрібно знати
Якщо сьогодні, 26 листопада, на позачерговому засіданні ВР нардепи приймуть рішення, то військовий стан в Україні за
зверненням РНБО введуть терміном на 60 діб. Раніше введення воєнного стану підтримав і президент України Петро Порошенко, зазначивши, що Україна не збирається ні з ким воювати, а буде захищати тільки свою територію і своїх громадян, передає ДНК.
При цьому секретар РНБО Олександр Турчинов додав, що військовий стан може бути скасовано в будь-який момент у разі нормалізації ситуації.
Таким чином Україна відреагувала на резонансний інцидент, пов’язаний із захопленням мордором трьох кораблів ВМС України. У тому випадку, якщо по військовому положенню буде прийнято рішення, то українці повинні розуміти, що саме їх чекає в такій ситуації. Згідно з офіційним формулюванням, військовий стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки щодо державної незалежності України, її територіальної цілісності. В цьому випадку органам державної влади, військовому командуванню та адміністраціям, а також органам місцевого самоврядування даються певні повноваження. На період воєнного стану можуть бути введені тимчасові обмеження конституційних прав громадян, із зазначенням терміну таких обмежень. Наприклад, цивільне населення зобов’язане на вимогу військового командування вийти на громадські роботи. Крім того, на вимогу командування громадяни зобов’язані надати своє майно для потреб армії.
Воєнний стан вводиться в чотири етапи. Спочатку РНБО готує, а потім подає пропозицію щодо введення воєнного стану в усій Україні або ж в певній її частині. Далі АП подає указ президента, який його підписує. Потім ВР повинна затвердити внесений президентом указ. Завершальний етап — оголошення указу. На час дії воєнного стану з найбільш небезпечних районів може бути проведена евакуація населення і підприємств. Не виключено введення трудової повинності для працездатних громадян. Також військовий стан включає в себе дію комендантської години, контроль за ЗМІ, відключення зв’язку та Інтернету. У тимчасове користування може бути вилучено майно як приватних осіб, так і державних установ. Для цілей оборони можливе використання приміщень, а також обладнання фабрик, офісів та ін. В цей період забороняється зміна Конституції України, проведення референдумів, всіляких акцій, мітингів, страйків і заходів. Як зазначив радник президента України і помічник міністра оборони Степана Полторака Юрій Бірюков, при ухваленні рішення про введення ВП, окремо буде прописано, які з 24 пунктів обмежень будуть введені.
До слова сказати, на надзвичайне засідання ВР збереться 26 листопада в 16:00. Нагадаємо, після ерефійської атаки на Україну в Керченській протоці, по тривозі був піднятий весь особовий склад ВМС України. У Мережі з’явилися шокуючі кадри штурму мразотою українського беззбройного судна. Додамо, в результаті стрілянини прикордонниками мордора по військовим України отримали поранення 6 осіб, двоє з яких у важкому стані.