норми харчуванняВперше за 14 років уряд переглянув добові норми харчування в установах соцзахисту і санаторіях, які перебувають у віданні Міністерства соціальної політики

Відповідну постанову Кабінет Міністрів ухвалив на своєму засіданні в понеділок, 8 серпня, пише РБК-Україна.

Відтак, вносяться зміни в урядову постанову №324 від 13 березня 2002 року, якою встановлені граничні норми споживання продуктів харчування.

«Ці норми, в першу чергу, будуть змінені для ветеранів війни та інвалідів, які проходять лікування та відпочивають у чотирьох санаторіях Мінсоцполітики, – зазначив міністр соцполітики Андрій Рева. – У подальшому зміна раціону торкнеться і інших категорій громадян».

Видання нагадує, що після анексії Криму у віданні міністерства залишилися санаторії «Батьківщина» (Трускавець), «Слава» (Миргород), «Перемога» (Київ) і «Салют» (Одеса). Щороку їх відвідує до 20 тисяч громадян.

При цьому Мінсоцполітики забезпечує путівками лише три категорії: інвалідів, ветеранів війни, а також які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. У держбюджеті-2016 на їхнє санаторно-курортне лікування передбачено 94,2 млн гривень. Згідно з урядовою постановою, перегляд добового раціону буде фінансуватися за рахунок цих коштів.

Уряд вирішив зменшити споживання хлібобулочних виробів і жирів тваринного походження. Солодкого їсти треба менше, порахували у Кабміні, і зменшили до 40 грам (-10 грам порівняно з вимогами 2002 року) добову норму споживання кондитерських виробів. Під скорочення потрапили норми споживання цукру (-5 грам), меду (-2 грама). Також скорочено споживання житнього хліба. Раніше норма становила 250 грамів, тепер – 100.

Сало, смалець, маргарин і дріжджі взагалі виключені з добового раціону харчування. Також з обідніх столів в закладах соцзахисту і санаторіях зникнуть кава в зернах і какао. Замість них можна буде пити розчинну каву (4 грама на людину, фактично одна чашка в день) і на 1 грам більше чаю (3 грами на людину). Вершкове масло до вживання як і раніше дозволено, але в день його можна буде з’їсти на 25 грам менше, ніж раніше – 40 грам.

Водночас Уряд не тільки зменшує, але і збільшує споживання деяких продуктів. У добовому меню стане на 20 грам більше м’яса і м’ясопродуктів, на 40 грам – птиці, збільшиться, порівняно з 2002 роком, на 50 грамів макаронних виробів і круп. На 20 грам більше можна буде з’їсти твердого сиру і на 10 грам зросте споживання рослинного масла.

Таким чином, калорійність денного раціону повинна, за розрахунками Мінсоцполітики, знизиться на 300 кілокалорій – до 3,22 тис. ккал. Хоча у пояснювальній записці до постанови і зазначено, що «співвідношення жирів, білків і вуглеводів практично не зміниться», зміни все ж таки відбудуться – кількість вуглеводів скоротитися на 15%, жирів – на 2,4%, при цьому білків додатися, але всього на 1,7%.

Слідом за інвалідами норми харчування будуть переглянуті і для інших категорій. Зокрема, для вихованців дитячих будинків-інтернатів, людей похилого віку в будинках престарілих, учнів вишів І і ІІ рівня акредитації та ПТУ.

«Ми готуємо згідно з нормами харчування 2002 року. При цьому у нас продуктові книги, за якими складається меню, датовані взагалі 1982 роком. За цей час продукти значно змінилися, як і потреби в них», – пояснила директор Ніжинського дитячого будинку-інтернату Олена Гармаш.

«Норми повинні бути не просто змінені, а якісно переробити. Адже, за нормами, які діють для трирічної дитини, наприклад, належить 15 грам кондитерських виробів в день. Це – половинка печива. Вийти за рамки нормованого раціону ми не маємо права. Якщо половина печива буде замінено якимись іншими хлібобулочними виробами і в більшому обсязі ці зміни ми вітаємо», – додала директор будинку-малятка у Сєвєродонецьку (евакуйований з Луганська) Катерина Донцова.

Однак, за словами працівників сфери соцзахисту, зміни норм не вирішують інших проблем з харчуванням. Ключова з них – брак продуктів.