афери з банкоматамиВ Україні набирає обертів нова афера з банкоматами – кеш-трепінг

Дешева металева пластинка та двосторонній скотч – усе, що потрібно для цієї афери. Схема, за якою вона працює, до банальності проста і доступна.

Тому й не дивно, що останнім часом вона стає дедалі популярнішою серед аферистів. Лише цими вихідними у соцмережах ми натрапили на декілька повідомлень від користувачів, які стали жертвами кеш-трепінгу.

Що це за шахрайство та як від нього вберегтися, розпитуємо Олександра Третяка, члена комітету Незалежної асоціації банків України з питань банківської інфраструктури та платіжних систем.

У дослівному перекладі з англійської мови Cash-Trapping означає “захоплення готівки”. Афера складається всього з двох дуже простих кроків. Шахрай з допомогою грубого і широкого двостороннього скотчу прикріплює на шторку видачі грошей з банкомата дешеву металеву пластинку (або такого ж кольору, як і банкомат). Її можна придбати в першому-ліпшому будівельному магазині. Встановлення такої пластинки у шахрая забирає всього 5 – 7 секунд. А далі він просто спостерігає за розвитком подій.
Людина, котра хоче зняти з цього банкомата свої гроші, проводить усі належні операції з карткою. Після того на екрані традиційно з’являється інформація про те, що кошти видано, можна забрати їх. Але жодної купюри через цю пластинку клієнт не бачить. Не розуміючи, що сталося, він забирає картку і йде в банк – з’ясовувати обставини інциденту. Тим часом шахрай підходить до банкомата, відклеює пластинку і забирає видані гроші. Тоді йде до наступного банкомата – щоб не викликати підозр у перехожих.

Але ж якщо не забрати видані гроші з банкомата, то він “поглинає” їх назад…

Справді, більшість банкоматів налаштовані саме так: якщо людина через 30 секунд після видачі коштів не забирає купюри, то банкомат автоматично втягує їх назад. Власне, тому шахраї й користуються клейкою стрічкою. Відтак гроші приклеюються до неї. До слова, чим більше однакового розміру купюр видає банкомат, тим більша ймовірність того, що ці гроші приклеються до пластинки. Одна чи дві купюри мають замалу товщину для того, щоб “зачепитися” за скотч. Це ж стосується і тих випадків, коли банкомат видає одну купюру більшого розміру (не номіналу) – наприклад, 200 гривень, і кілька – меншого, 50 гривень. Двохсотка може приклеїтися, бо буде дотичною до скотчу, а меншого розміру купюри – ні.

— Де найчастіше встановлюють такі пластинки?
У більшості випадків — це вуличні банкомати, вбудовані у фасад приміщення. Причому на погано освітлених вулицях. Бо діють шахраї переважно в темну пору доби. Наприклад, тепер, коли дні стають коротшими, афера особливо популярна. До речі, важлива умова для такого шахрайства – щоб не було черги. Тоді злодюжка може безперешкодно забрати гроші з банкомата.

Як вберегтися від кеш-трепінгу?

Найкращий помічник – наша увага. Перед початком роботи з банкоматом треба дуже уважно оглянути його. Якщо бачите якісь сторонні предмети, спробуйте потягнути їх (прикріпленою може бути не лише така пластинка, а й небезпечніший пристрій – скімер). У разі виявлення сторонніх предметів, слід одразу телефонувати у банк на номер, який вказано на банкоматі.

Також одразу треба телефонувати працівникам банку, який обслуговує картку, якщо особа все ж таки зняла гроші, але не може забрати купюри, бо не бачить їх. Дуже важливо в такому випадку в жодному разі не відходити від банкомата!

Крім того, відомі банки добре обізнані з цією аферою, а тому знайшли раціональний розв’язок проблеми. Шторку видачі грошей в багатьох банкоматах зараз замінюють на нову – з невеликим дашком. Саме він не дає прикріпити сторонню пластинку до банкомата. Утім наразі ще дуже багато банкоматів зі старою шторкою, а відтак користувачам може загрожувати небезпека.

Уляна ВІТЮК