вибори 2015За один день роботи агітатор від політичної партії отримує від 100 до 450 гривень

“Голосуйте за нашого кандидата”, – звертається до мене дівчина в кепці та безрукавці від політичної партії “…”. У наметі, який є її робочим місцем, бере газету, листівку, календарик… Намагається все це всунути мені в руки. Цікавлюся, скільки дівчина тут заробляє.
“Що ви, ніскільки, ми – за ідею”, – каже молодиця і відразу підходить до інших перехожих. А я вирішую з’ясувати, якою ж сумою оцінюється така “ідея” на цьогорічних виборах.

Комітет виборців України повідомляє, що найбільше грошей на політичну агітацію витрачає “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. На другому місці – ВО “Свобода”, на третьому – УКРОП, далі – ВО “Батьківщина” та “Самопоміч”. Експерти оцінили не лише обсяги реклами на телебаченні чи білбордах, а й кількість наметів та агітаторів, яких сьогодні зустрічаємо чи не на кожному кроці.

Знайти роботу політичного агітатора дуже просто. Найбільше таких оголошень – в інтернеті. Вводимо в пошуковику ключові слова: “робота”, “підробіток”, “вибори-2015”. Кілька секунд – і перед нами десятки сторінок із потрібною інформацією.

Переважно на роботу агітатора шукають хлопців та дівчат віком до 27 років, але є і винятки – чоловіки та жінки до 60 років. Досвід роботи не потрібен. З документів треба мати будь-що, що посвідчує вашу особу. Основна вимога – бути комунікабельним і відповідальним.

Телефоную Дмитрові, що розмістив на сайті пошуку роботи оголошення: політична партія терміново шукає агітаторів. Настільки терміново, що беруть будь-кого, незалежно від віку. Представляюся чоловікові, кажу, що мені буцімто 15 років.

“Ви на вигляд не як восьмикласниця? Ні? Тоді це не проблема, документи ніхто не перевірятиме, – каже Дмитро й озвучує прейскурант. – За 12 годин роботи в наметі з агітацією перехожих і роздаванням листівок та газет отримаєте 300 гривень. Можна розносити газети по поштових скриньках: півтори тисячі газет – 150 гривень.

Нічне розклеювання реклами вулицями міста – 200 гривень за 180 рекламок; вдень – 150 гривень за 130 самоклейних листівок. Можете збирати підписи в людей на певному автобусному маршуті (це схоже на петицію) – 150 гривень за 150 підписів. Виплата грошей – щотижня, у неділю, о 19.00.
За кого агітувати? Та… за Демократичну партію України. Хто очолює, не пам’ятаю, щиро кажучи”.

Схожу відповідь я почула, зробивши ще десяток дзвінків. Старші агітатори не розповідають, за кого конкретно потрібно агітувати. Бояться, що на другому кінці телефонної лінії – журналісти або навіть прокуратура. Усі деталі – під час зустрічі.

“Та хіба вам важливо, за кого агітувати? Головне, щоб гроші вчасно платили”, – заявила Яна, яка теж набирає молодь. До слова, жінка пропонувала 450 гривень за 8 годин роботи адресним агітатором (потрібно поспілкуватися на відповідну тему з мешканцями 50 квартир), плюс розклеювання реклами в мінімум десятьох вагонах. Кожен вагон – 15 наклейок.

Є серед пропозицій і робота так званого десятника. За 2 тижні до виборів йому потрібно буде збирати масовку для зустрічі з кандидатом. За це можна отримати від 200 до 250 гривень, плюс 5 гривень за кожну приведену людину. У соцмережах уже є запрошення на такі акції і мітинги. Прийшов на годинку послухати кандидата – маєш від 30 до 50 гривень.

Бачу в інтернеті і пропозицію роботи працівником виборчої комісії.
“За один день роботи на виборах та ще один день для складання протоколів отримаєте 680 гривень: 380 (без ПДВ) – від держави, 300 – від нашої політичної партії “Солідарність”.

Роботу агітаторів суворо контролюють. Після виконання завдання ті, що керують агітаторами, перевіряють результати їхньої праці – чи наклеїли рекламу, чи кинули газету в поштову скриньку… Так само стежать і за роботою в наметах.

“У нашому наметі – один стілець на трьох. Це спеціально зроблено для того, щоб ми не сиділи, а працювали, – розповідає студентка Марина. – Якщо керівники побачать, що ми розмовляємо по телефону або ж просто б’ємо байдики, можуть не видати зарплату. Форму – безрукавку і кепку – знімати не можна, за це сварять. На хамство, образи і нецензурну лексику від перехожих мусимо усміхатися. Але отримуємо за це 250 гривень за 8 годин роботи. Для студента це непоганий заробіток. Та й, повірте, всі мої друзі, котрі працюють агітаторами, роблять це не від доброго життя. Нам просто не вистачає стипендії”.

Уляна ВІТЮК