ЧорнобильСьогодні – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу, який було проголошено 8 грудня 2016 року резолюцією A/RES/71/125 Генеральної Асамблеї ООН

Зазначений день пам’яті відзначають щорічно 26 квітня, починаючи з 2017 року.

Як пише Вікіпедія, встановлюючи цей день, Генеральна Асамблея зазначила, що «відчуваються досі, через тридцять років, серйозні довготривалі наслідки чорнобильської катастрофи, а також зберігаються в зв’язку з цим потреби постраждалих місцевих громад і територій», і запропонувала «всім державам-членам, відповідним установам системи Організації Об’єднаних Націй та інших міжнародних організаціям, а також громадянського суспільства відзначати цей день».

Нагадаємо, як повідомляє «Ділова мова», 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції внаслідок різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, унаслідок якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які тепер входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Згідно з офіційними даними, радіоактивного опромінювання зазнали майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та ерефії, що перевищує чисельність населення Австрії. Забруднено близько 155 000 кв. км території, що становить майже половину загальної площі території Італії. Майже 404 000 людей було переселено, проте мільйони, як і раніше, живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинено.