Ані наше суспільство, ані самі обранці до цього ще не «доросли»…

тушки в Верховній РадіМісцева влада для громади, чи громада для місцевої влади? На гаку тему наприкінці минулого тижня у Дрогобичі пройшла прес-конференція, організована Громадським рухом «Чесно У Дрогобичі». На розсуд журналістів, а відтак громади було представлено результати моніторингу діяльності міського голови і депутатів Дрогобицької міської ради протягом 2010-2012 рр.

— Ми вже зникли, що Йдучи на вибори кандидати в депутати чого тільки не обіцяють. Але ні особи, котрі стали депутатами, ні наше суспільство не звикли, щоб народні обранці виконували свої обіцянки, або ж несли відповідальність за їх невиконання. Громадянський рух «Чесно в Дрогобичі» вирішив провести моніторинг, висвітлити і подати на суспільне обговорення отримані дані про дійльність депутатів Дрогобицької міської ради лише по кількох пунктах, виконання яких вимагав від них чинно законодавство Розультати змушують задуматись, — зазначають представники «Чесно».

Троє депутатів пропустили понад 50% пленарних засідань

Активісти зазначили: досліджували діяльність депутатів за такими критеріями, як відвідуваність депутатами пленарних засідань сесій міської ради та звітність депутатів та міського голови Дрогобича про свою діяльність. До уваги брались лише офіційні документи та виступи у ЗМІ. Наприклад, про відвідуваність дізнались із відповіді, яку на запит Олега Балога надали в міській раді Дрогобича. Поговоримо лише про «найсвіжіші» дані, себто про минулий 2012 рік. Тоді відбулось 15 пленарних засідань. Найбільше пропустили Микола Походжай (Пора) — 86,66%; Володимир Кулина (Пора) — 73,33 %; Володимир Білоган (“Свобода”) — 60% та Петро Суда (Удар) — 46,66%.

Як видно з наведених даних за 2012 рік, порушниками чинного законодавства є три депутати, які пропустили протягом року більше половини (50%) пленарних засідань ради, що дає підставу для відкликання таких депутатів, — зазначили представники «Чесно».

Щодо найбільш дисциплінованих депутатів в частині відвідуваності пленарних засідань, то такими є Михайло Ваврин (Батьківщина) і Галина Дівчур (ПЗВ).

Серед політичних партій, чиї представники є в міській раді, найменш дисциплінованими у відвідуваності пленарних засідань, є партії Пора і Сильна Україна.

Якщо ж повести мову про звітність депутатів та міського голови, то тут ситуація узагалі «плачевна». Зі слів Петра Хорга, рух звернувся з офіційними листами до депутатів ДМР з тим, щоб отримати інформацію про зві гніст ь перед виборцями. Активісти просили обранців надати: копію своєї передвиборчої програми або програми партійною осередку (у випадку балотування за партійними списками), якщо така існус; копію звіту про свою роботу за 2010-2011 роки та за 2012 рік; інформацію про місце і час проведення звітів про свою роботу за 2010-2011 роки та 2012 рік, як того вимагає Стаття 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Крім того, ми просили повідомити кількість пропущених депутатами пленарних сесій ДМР протягом 2010-2011 років і 2012 року; вказати персональний склад помічників-консультантів; вказати місце розташування Громадської приймальні та графік прийому виборців, контактний телефон приймальні; вказати кількість депутатських запитів і звернень, які були подані депутатом протягом каденції, станом на 01.01.2013 року. На це звернення відповідь надали лише чотири депутати — Михайло Ваврин, Володимир Возняк, Богдан Пристай та Юрій Яцків. Ми висловлюємо вдячність цим обранцям, за дотримання законності і розуміння своїх обов’язків відповідно до законодавства. Окрім цього зазначаємо, що депутат Муль Роман свій звіт висвітлив у місцевій пресі, розповіли організатори.

Поряд з тим, «Чесно в Дрогобичі» провів моніторинг з виходом на мажоритарні округи. Це робилося для того, щоб безпосередньо від виборців отримати відповідь на запитання: «Чи звітувався перед Вами депутат вашого округу?» Абсолютна більшість виборців нічого не чули про звіти депутат. На адресу «Чесно в Дрогобичі» почали надходити заяви від виборців з проханням допомогти їм домогтися таких звітів. З цього приводу Громадянським рухом направлено листи в прокуратуру і очікується на реагування з боку цієї державної інституції. Адже, як вважають активісти, с очевидним факт порушення Законів України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про звернення громадян». Листи з проханням про звіт направлено також депутатам Львівської облради Миколі Барану і Тарасу Курчику. Станом на 01.04.2013 року ці обранці своїх звітів не надали.

Разом з тим, під час прес-конференції увагу було приділено й звіту міського голови Дрогобича. Цей звіт, який відбувся на початку лютого, «Чесно у Дрогобичі» вважає проведеним формально.

Під час прес-конференції координатор Олег Балог передав повноваження новому координатору Михайлові Ваврину, який в свою чергу наголосив, що робота з моніторингу та контролю за діяльністю місцевої влади буде продовжена. «Бо виборці мають право знати про дії чи бездіяльність своїх обранців» — зазначив він.

Наостанку додамо: інформація це беззаперечна основа для того, щоб громадяни могли впливати на владу. Само з метою інформування виборців про те, як виконують свої обов’язки народний депутат Верховної Ради України по ВО №121, депутати Дрогобицької міської ради, депутати Львівської обласної ради був започаткований Громадянський рух ‘‘Чесно в Дрогобичі”, який є складовою частиною загальноукраїнського руху “ЧЕСНО». Рух взяв на себе зобов’язання відслідковувати діяльність обранців та доносити правдиву і незаангажовану інформацію до громади.

Чи погрібною є така робота? Очевидно, що так. Щоправда… як зазначив у розмові із нами учасник руху Богдан Гринчишин, під час моніторингу роботи депутатів міської ради використовувались не цілком об’єктивні, можна навіть сказати маніпулятивні методи. Адже ж у «ЧЕСНО» є й такі критерії, як причетність до порушень прав і свобод людини, утисків свободи слова, причетність до корупції, невідповідність задекларованих доходів способу життя і т.д. і т.п. Депутатів міськради, натомість, оцінювали за принципом «був-не був».

Марія РЕПЕЦЬКА