Наша держава різко скоротила обсяги імпорту блакитного палива з Росії
Якщо точніше, за шість місяців у газотранспортну систему України з Росії надійшло на 35% газу менше, ніж за аналогічний період 2012 року.
У першому півріччі ми купили 10,3 мільярда кубометрів, тоді як минулого року було на 5,6 мільярда кубометрів більше, повідомляє «Укртрансгаз».
З чим пов’язане таке скорочення закупівель і чим воно обернеться для держави, зважаючи на прописаний у контрактах із «Газпромом» дискримінаційний для України принцип «бери або плати» ? Про це розпитуємо президента Київського міжнародного енергетичного клубу Олександра Тодійчука.
— Цього року Україна далі споживає менше блакитного палива чи є й інші причини теперішнього скорочення обсягів закупівель?
— Причин кілька: і зменшення споживання, і закупівля того ж російського газу за реверсними схемами (переважно з Німеччини), і його заміщення іншими видами палива, зокрема вугіллям. Правда, зважаючи на те, що на рік нам потрібно кількадесят мільйонів кубометрів блакитного палива, то ті 1,5 – 3 мільярди кубометрів, закуплених через Європу, — це не так багато, хоча й важливо для диверсифікації поставок. Та й завдяки вугіллю багато навряд чи вдається зекономити.
А основною причиною скорочення споживання залишається падіння економіки, внаслідок якого промислові підприємства використовують менше енергоресурсів. Так, якщо до кризи 2008 року Україна споживала 70 мільярдів кубометрів газу на рік, то минулого року – всього 55 мільярдів. Експерти ж прогнозують, що цього року показник буде ще меншим – до 50 мільярдів.
— Яку роль у зменшенні обсягів закупівель відіграє той факт, що влада дозволила компанії наближеного до себе олігарха Дмитра Фірташа «Ostchem» купувати для себе і своїх клієнтів блакитне паливо в «Газпрому» в обхід «Нафтогазу України» ?
— Наскільки відомо, Фірташ купує близько 6 мільярдів кубометрів газу на рік. Однак він усе одно його транспортує українськими трубами. Тобто ті кілька мільярдів внесено у статистику «Укртрансгазу».
— Але ж виходить, що в такому разі сам «Нафтогаз України» закупив зовсім мало! Як тоді бути з принципом «бери або плати» ?
— Справді, газові контракти передбачають, що Україна повинна купувати мінімум 40 мільярдів кубометрів газу на рік. Якщо ж дивитися за підсумками першого півріччя, то вже зрозуміло, що на практиці ми закупимо, як мінімум, удвічі менше. Та й минулого року наша держава суттєво не дотягнула до норми, взявши за весь 2012-й усього 27 мільярдів кубометрів. При цьому Росія вже пробувала заявляти, що Україна їй винна за недобраний газ 7 мільярдів доларів. Але очевидно, що просто так їх віддавати ніхто не збирається.
Аби змусити нашу державу повернути ці гроші, варто звертатися до міжнародного Стокгольмського арбітражного суду. Однак у «Газпромі» цього робити не хочуть, бо Україна може подати зустрічний позов і… виграти його. По-перше, в контрактах прописано вищу за ринкову ціну газу, але при цьому в них же є пункт, який дозволяє її переглядати в разі суттєвої зміни вартості блакитного палива у світі. По-друге, Росія також не виконує умов своїх контрактів із транспортування газу через нашу ГТС. Вона має прокачувати 120 мільярдів кубометрів на рік, хоча 2012-го було прокачано 80 мільярдів кубометрів, а цього року прогнозують всього 60 мільярдів кубометрів.
— Чому ж у такому разі Україна першою не подасть до суду?
— Бо очевидно, що Росія у відповідь спробує застосувати політичні та економічні важелі впливу, зокрема, закривши частині наших товарів вихід на свій ринок. Тому, аби не мати таких проблем, керівництво нашої держави й не робить різких кроків. Виправдано це чи ні – дискусійне питання. Принаймні низка європейських країн судилася з «Газпромом», і російська компанія пішла на зниження закладених у контрактах цін, не дочекавшись рішення суду.
Ірина КОВАЛЕНКО