Рік тому, 21 квітня, комунальні служби Дрогобича провели демонтаж комуністичної символіки Меморіалу слави на перехресті вулиць Самбірської та Івана Франка, більш відомого як «Вічний Вогонь».

Демонтажні роботи були виконані на підставі рішення сесії про проведення заходів з повної дерусифікації у Дрогобицькій громаді.

Юридична підготовка процедури демонтажу «Вічного вогню» тривала з літа 2021 року. Ще тоді у Дрогобичі було проведено громадські консультації та зібрано пропозиції від мешканців та громадських організацій міста.

Усі напрацювання від громадськості були розглянуті на організаційному комітеті.

Меморіал пам’яті жертв німецько-радянської війни «Кладовище радянських воїнів» був побудований у Дрогобичі в 1974 році. За свідченнями дрогобичан старшого покоління, в цьому місці ховали співробітників підрозділів НКВС-МВС та НКДБ-МДБ-КДБ, які загинули в післявоєнний період в боях з борцями за Незалежну Україну. Проте очевидці стверджували, що жодних захоронень на Меморіалі насправді немає. Думки істориків та науковців з цього приводу – різняться.

Можлива наявність на місці Меморіалу поховань і статус кладовища в свою чергу робили неможливим повний демонтаж радянського меморіалу. Відтак слід було або проводити розкопки та ексгумацію похованих там тіл, або розділити місце можливих захоронень та саму радянську символіку.

У міській раді пішли шляхом виготовлення паспорту об’єкту у якому чітко виділили місце, яке є кладовищем та може містити захоронення. Решта елементів – радянської символіки повністю демонтували.

З огляду на події річної давності, сьогодні впевнено можна сказати, що рішення про демонтаж радянської спадщини у Дрогобичі було складним, але абсолютно правильним і головне на часі.

Що ж облаштують на території колишнього меморіалу, питання наразі відкрите. У міській раді схиляються до пропозиції облаштування скверу. Однак це питання винесуть на розгляд громадськості.