цукровий діабетНезабаром хворим не потрібно буде контролювати рівень цукру

Штучну підшлункову залозу створено! Вчені трансплантували інноваційний прилад в організм хворих на панкреатит і провели клінічні випробування, що виявились успішними.

Про це заявили науковці Каліфорнійського університету (США).
За словами розробників, добровольцям імплантували інсулінову помпу. Цей прилад автоматично вимірює і поновлює рівень інсуліну в організмі людини, втручатись у його роботу не потрібно. У науковому світі такий приголомшливий результат вже назвали справжнім проривом.

При ураженнях підшлункової залози (травми, панкреатит, діабет) порушується робота інсулярного апарату, через що організм більше не одержує власного інсуліну, – пояснює професор Володимир Паньків, головний ендокринолог Києва.

Відтак порушується вуглеводний обмін, глюкоза починає всмоктуватися в кров (замість того, щоб потрапляти в мозок, м’язи та печінку), підвищується рівень цукру. За таких умов організм зазнає отруєння, ураження всіх органів і систем, насамперед судин та нервів.

Для покращення стану таких хворих застосовують здебільшого ін’єкційний метод введення штучного інсуліну або так звану ін’єкційну помпу, що кріпиться на тіло людини. Але хворий все одно повинен регулярно вимірювати рівень цукру в крові й давати команду апарату на введення інсуліну.

Пацієнтам із діабетом проводять трансплантацію підшлункової залози, але, поза-як вона працює в парі з печінкою, дуже важко знайти одразу два потрібні донорські органи. Тому такі операції проводять вкрай рідко.
І хоча йдеться про орган, вага якого коливається в межах 80 грамів, створити його прототип досі нікому не вдавалось.

— Штучна підшлункова справді може сприяти покращенню якості життя хворих на діабет?

Звісно! Йдеться про найновіше покоління інсулінової помпи. Її не треба кріпити на тіло й при потребі знімати (наприклад, перед водними процедурами чи для обслуговування). Не треба буде щодня контролювати рівень інсуліну в крові й уводити препарат. Помпа сама працюватиме всередині організму й виконуватиме одне з основних завдань підшлункової залози. Вона реагуватиме на зміни рівня цукру в крові й негайно виділятиме адекватну для кожного моменту дозу інсуліну.

Це вбереже хворого ВІД небезпечних перепадів рівня цукру в крові, адже потреба в інсуліні змінюється залежно від періоду доби, режиму й раціону харчування, фізичних навантажень.

Лариса ПЕЦУХ