“Нахабство і підступність притаманні правителям Золотої Орди, які і будували Росію”
Авторитетне американське видання, згадуючи Росію, якось зазначило: “Світ бачив монархів, диктаторів, військові хунти і демократичні режими, але щоб до влади в країні прийшли секретні служби — таке можна було прочитати лише у фантастичних романах. А тепер ми ще й бачимо, що визначальна характеристика влади спецслужб — це нахабство”.
І справді, від початку в Україні другого Майдану Путін та його близьке оточення зробили рекордну кількість безпрецедентно нахабних заяв за увесь період новітньої історії Росії.
Путін поводиться так, начебто Україна — його колонія, а її втрата — це відібрана в нього іграшка. Путін вимагає гарантій не вступу України до НАТО, Путін вимагає федералізувати Україну за російськими лекалами, Путін вимагає… Таке враження, наче Путін заблукав і вважає, що Україна — це тайга, де досі живуть російські ведмеді.
Усі безпардонні заяви керівника Росії моментально підхоплює російська пропаганда. Вона не втомлюється створювати реальність, яка базується не на фактах, а на міфах. Інколи дивуєшся, чи є совість у тих російських політге- хнологів, які вигадують історії для загального вжитку, наприклад, про хлопчика, котрого українські військові начебто розіп’яли у центрі Слов’янська на дошці оголошень, а його матір тягали трактором.
Ми обурюємося, ми дивуємося, але факт залишається фактом: межі російському нахабству ні в політиці, ні в пропаганді, здається, немає.
Чому так? Чому московські правителі вибрали саме таку лінію поведінки і чи випадково це? Про це — у розмові з політологами Володимиром Сугурня- ком, Віталієм Шишкіним і Олексієм Найдою.
Чи можна вважати нахабство національною рисою росіян?
Ш В. Сугурняк:
Не побоюсь сказати, що так. Це — наріжний камінь ідентичності російського етносу. Нахабство російські політики вмикають тоді, коли в них немає інших аргументів. Тобто майже завжди.
Чому вони так упевнено і люто заперечують усе українське? Бо розуміють, що їхніми прапрадідами колись в українців була вкрадена історія, назва народу — тобто все, що є основою нації. Бо якщо визнати, що все це вкрадено, тоді стане зрозуміло: більшість із того, що росіяни оголошують “ісконно рускім”, їм не належить. Що все це вони колись захопили з надзвичайною підступністю та жорстокістю у своїх сусідів.
X. В. Шишкін:
Визнавши право України та українців на самостійне управління, Москві доведеться визнати і те, що саме українці є нащадками тих, хто жив у Київській Русі-Україні. А тоді вся концепція “руского міра” розвалюється повністю. І всі, у тому числі й росіяни, побачать, що нічого справді свого у них немає. Усе, чим вони нині володіють, було упродовж історії їхньої держави розбоєм відібрано в інших.
Себто, захоплюючи чуже, росіяни самоутверджувалися?
В. Сугурняк:
Власне. Нахабство, цинізм і підступність — риси, притаманні правителям періоду Золотої Орди. А власне вони й будували Росію. От, наприклад, Іван Калита. Справжнє його ім’я — Хан Узбек. Він був мусульманином, правив Московським князівством і став родоначальником династії Чингізидів, яка управляла Москвою 270 років.
В. Шишкін:
Укорінившись у Московії, тамтешні правителі взялися за сусідів, напрацювавши алгоритм їхнього підкорення, яким послуговуються й досі. Чи то йшов Єрмак на схід, чи то хтось під- корював Кольський півострів або Україну — повсюдно вони несли розруху. Місцеві народи споювали, купували, залякували або ж просто знищували. А історію загарбаних територій переробляли на свій розсуд. Особливо нахабне її фальшування почалося за часів Івана Грозного. Учені стверджують, що у грамоті на царювання, яку він нібито отримав із Константинополя, із 37 підписів 35 були фальшивими.
А Петро Перший 1701 року взагалі видав укгр про вилучення у підкорених народів усіх їхніх письмових національних пам’яток. Потім естафету перехопила Катерина Друга, котра також прагнула відмежуватися від ординського минулого Московії. Так історичні підробки було поставлено на конвеєр, а справжню історію Київської Русі нахабно переписано. Ось саме в тих фальсифікаціях, і підтасовках й закладався фундамент так званого руского міра.
Яким може бути майбутнє цього вигаданого “руского міра”?
О. Найда:
Візьмімо до уваги лише факти. Комп’ютер, інтернет, мобільний зв’язок, соціальні мережі — усі ці інновації, які докорінно змінили наше життя, запропонував Захід.
А що дав людству “русский мир”? За кілька сотень літ Росія не спромоглася навіть освоїти Сибір і Далекий Схід! Однак, не даючи ради з власними територіями, вона й далі ласо дивиться на чужі — аби, викачуючи з них ресурси, казково багатіти, нічого не роблячи.
В. Шишкін:
В основі цього міфу лежить банальний імперський шовінізм. Так і не зумівши за двадцять три роки облаштувати Росію, Кремль придумав росіянам нову національну ідею — гру в імперію.
Західний світ сьогодні шукає підхід, який допоможе приборкати надмірні російські апетити. Якою би тут могла бути правильна лінія поведінки?
Я В. Сугурняк:
Згадайте, як повівся Кеннеді, коли росіяни нахабніли під час “карибської кризи”. Він послідовно давав росіянам зрозуміти, що не боїться війни і готовий її розпочати. Росія відступила, бо вона насправді дуже слабка країна — і в економічному, і у військовому планах. Натомість усі спроби умиротворити Гітлера скінчилися сумно. Тому Захід повинен відкинути надмірну толерантність у відносинах із Пу- тіним і зайняти рішучішу позицію.
В. Шишкін:
Справді, таких, як Путін, треба покарати. Це — єдина мова, яку вони розуміють. Як би безвідповідально не поводилася Росія, вона не може протистояти світу, і їй доведеться відступити. Якщо ці санкції поглиблюватимуться, якщо Україні не забракне рішучості у відбитті російської агресії, то це й буде найкращою відповіддю російському нахабству.
Юрій ГРИЦИК