Люди обурені до нестями вчинком депутата, який позиціонував себе затятим націоналістом та клявся на Біблії, що не зрадить опозицію
…Це таки був шок, бо з таким цинізмом та з такою неприхованою брехнею, сказаною в очі, людям стикатися ще не доводилося.
Фракцію «Батьківщина» вперше покинула людина, яка клялася не зрадити опозицію, яку обрали не десь на сході України, а на супер патріотичній Івано-Франківщині. Людина, яка вишиванку знімала, здається, тільки у лазні. Мова, звісно ж, про народного депутата Володимира Купчака.
Цікаво, що керівником його виборчого штабу був Дмитро Романюк. Той самий Романюк, який ще студентом, у далекому 2004-му, кинув із натовпу в Януковича знаменитий «тупий гострий предмет» — куряче яйце, від якого, на посміх цілого світу, кандидат у президенти знепритомнів.
«Як то кажуть у народі, «я злегка в АХУ. від останніх подій», — так емоційно відреагував у «Facebook» Романюк на вихід із фракції свого колишнього шефа. Щоправда, у розмові з кореспондентом «Експресу» він був уже стриманішим у доборі слів, хоча й не приховував розчарування. «Я і команда просто шоковані. Ніхто цього не чекав. Це зрада не тільки команди, яка з ним працювала, а, головне, виборців, які за нього голосували. Всі вірили і надіялися, бо мали спільні цінності. Ми вважали Купчака ефективним менеджером, думали, що він писатиме корисні закони. Та врешті, як можна було передбачити, що людина, яка клянеться на Біблії, може стати «тушкою»? Дуже шкода, що я переконав агітувати за Купчака знаменитого поета Дмитра Павличка».
«Те, що зробив Купчак, — підло. Я вважаю своєю великою помилкою, що за нього агітував. Це все, що я можу сказати з цього приводу. Все!» — знервовано прокричав нам у слухавку на прохання прокоментувати ситуацію сам Дмитро Павличко.
«Я знаю, що він узяв 5 мільйонів доларів і збрехав народу України, коли поклав руку на Біблію і присягнув. Він пішов з фракції, тому що він – політична повія», — не стримався у виразах і лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк, за квотою якого ця «проститутка» потрапила у парламент.
А всього сім місяців тому Володимир Купчак у студії місцевого телеканалу, у вишиванці та поряд із лідером «Свободи» Олегом Тягнибоком, розмірковував уголос, як гидко бути зрадником, згадував Святе Письмо. «Ми на Біблії клялися, що ввійдемо всі у фракцію «Батьківщина» і не втратимо цю фракцію. Щоб краяни не продавалися за цемент, за шифер, не вірили всякого роду «тушкам», а дійсно доручили нам, молодим патріотам і націоналістам, щоб ми могли змінити ситуацію в країні», — розпинався Купчак. А далі взявся критикувати свого опонента на мажоритарному окрузі Миколу Круця за те, що він «перейшов у фракцію «тушок», фракцію Рибакова, де збирають всіх зрадників».
«Чи дасте ви письмове зобов’язання про складення депутатського мандата в разі виходу з фракції опозиції? І чи виконаєте ви це зобов’язання?» — спитали Купчака виборці під час чат-конференції восени. «Обов’язково! Це навіть записано в програмі Об’єднаної опозиції, від якої мене висунуто кандидатом. І це записано в присязі кандидата, яку я підписав», — запевняв нинішній перебіжчик.
Але це не єдине питання, яке бентежило громадян. «Цікаво, чому в декларацію, ту, що в ЦВК, не ввійшов «Порш Каєн», водний скутер і ще багато чого цікавого?» — запитав інший свідомий українець, але так і не почув змістовної відповіді.
А ми зацікавилися цим питанням докладніше. Бо ж справді «Порш Каєн» — це таки розкішна автівка. Дешевше ніж за 100 тисяч доларів її не придбаєш. Усю потрібну інформацію знаходимо у відкритих джерелах. Користуючись анонімністю інтернету, поінформовані виборці розповіли, що нове авто Майбутній перебіжчик купив за часів керівництва «Івано-Франківськгазом» у 2007 – 2011 роках, замінивши «Тойоту Авалон» (ціна нової – від 60 тисяч «зелених») на ще престижнішу модель. Серед інших «досягнень» керівництва нинішньої «тушки» «Івано-Франківськгазом» вказують те, що він скасував премії та всі види доплат робітникам. Кажуть, люди отримували ледве поза тисячу гривень, тоді як щомісячна зарплата самого Купчака, подейкували, становила 64 тисячі гривень!
То як людина з такою репутацією змогла потрапити в парламент? Про це ми запитали місцевих обізнаних – керівника регіонального відділення Інституту політичної освіти Тараса Случика і представника Центру політичних студій та аналітики, активіста руху «Чесно» Віталія Світлика.
Що відомо було про Купчака ще на етапі його балотування?
Т. Случик:
Купчак ніколи не займався публічною політикою. Він керував «Івано-Франківськгазом», перед тим був фінансовим директором у «Львівгазі». У вузькому колі людей всі знали, що це не політик, а управлінець, який владі ніколи не опонував. Мало того, не секрет, що «Івано-Франківськгаз» контролює наближений до Президента олігарх Дмитро Фірташ. Тому всі чудово розуміли, що Купчакові важко буде залишатися в опозиції, бо бізнес дуже пов’язаний з питаннями влади.
В. Світлик:
Так, багатьом відомо було, що це людина бізнесу, і таки можна було спрогнозувати, що він стане «тушкою». Я, скажімо, одразу не відкидав такої можливості.
Тоді поясніть, як ця особа стала кандидатом від «Батьківщини»?
В. Світлик:
Коли «Свобода», «Фронт змін» і «Батьківщина» поділили округи, то округ №84 дістався партії Яценюка, в якого не було сильного кандидата на це місце. Кандидата стали шукати й от знайшли Купчака…
Т. Случик:
Цікаво, що спочатку на цей округ претендував Микола Зелінський від «Батьківщини», який є доволі відомим політиком у регіоні й саме по цьому округу був обраний в облраду. Однак через домовленості округ віддали «Фронту змін», а Зелінський змушений був балотуватися на ньому як самовисуванець. Ще одним суперником Купчака на мажоритарці був Микола Круць – колишній член «Нашої України», власник заводу «Івано-Франківськцемент».
Купчак будував свою кампанію на тому, що не можна обирати Крупця, тому що це людина, яка потенційно перейде до провладної більшості, адже має великий бізнес і йому треба бути в гарних стосунках з владою. Це був його головний месидж. Хоча перемогти конкурентів Купчакові вдалося не завдяки своїм здібностям, а завдяки тому, що його підтримала опозиція. Підтримка її давала 99% певності, що кандидат переможе на мажоритарному окрузі. Без цього шансів він жодних не мав би.
На вашу думку, Купчак платив за підтримку на окрузі?
В. Світлик:
Та очевидно, що мали місце фінансові домовленості, бо ж Купчак не був засвічений у політичних колах. При цьому його затвердження схвалили усі опозиційні політсили: і «Фронт змін», і «Батьківщина», і «Свобода». Тому мені дивно, коли тепер партія Тягнибока каже: ой як погано сталося. Вона ж також за нього агітувала!
Т. Случик:
Кажуть, Купчак сам є одним зі спонсорів «Фронту змін». Його вважають креатурою голови Івано-Франківської територіальної організації «Фронту змін» Володимира Шкварилюка. Він говорив на прес-конференції, що рекомендував Купчакові йти на мажоритарний округ. А Шкварилюк – дуже давній товариш Арсенія Яценюка.
Насправді, як на мене, найбільше розчарованими у цій ситуації почуваються виборці. Ось до чого призводить ситуація, коли процес формування списків виборчих партій та висунення на мажоритарку абсолютно закритий. Вузьке коло людей ухвалює рішення про балотування, через це ми маємо перекинчиків, зміну політичної позиції цілих груп депутатів та кнопкодавство.
Ірина КОВАЛЕНКО
«ЕКСПРЕС»