Лісові ягоди - чорницяЯк екологічно чисті нам продають чорниці, рівень цезію в яких перевищує допустимий удвічі!

…На ринку — людно. То тут, то там метушаться продавці, вихваляючи свій товар. Неподалік вишикувалася черга покупців — перші чорниці розпродують на ура. Ціна 30 гривень за літрову банку, здається, нікого не шокує.

За правилами, на перевірені та до­зволені до реалізації ягоди продавці отримують сертифікат, що засвідчує їх якість. Однак такий документ, ви­являється, тут є не в кожного. “Звід­ки ягоди?” — цікавлюся у продавчині. “Не з Полісся!” — чую у відповідь. “А документи про перевірку маєте?” — “Навіщо? Наші ягоди — найчис­тіші”. Чим торгують на ринках, ви­рішую перевірити сама. Для дослі­дження придбала склянку чорниць за 5 гривень у бабусі. Зазвичай під­приємливі збирачі ягід збувають про­дукцію літнім жінкам, щоби викли­кати довіру в клієнта. З покупкою прямую у ветеринарну лабораторію, де спеціалісти пересипають ягоди у ємність і вмикають спектрометрич­ний прилад.

Результат вражає: при допустимих 500 бекерелях вміст цезію у чорниці вдвічі більший! “Цезій — водорозчинний, тому легко переходить з грунту в росли­ни, — пояснює Ганна Блонська, за­відувачка радіологічного від ділу ре­гіональної державної лабораторії ветмедицини. — Це небезпечно, адже, потрапляючи в організм, ра­діоактивні речовини накопичують­ся в ньому, а ми їх не відчуваємо. З часом вони вражають кісткову тка­нину, призводять до хімічних пору­шень у клітинах. Відтак збільшують ризик виникнення онкологічних за­хворювань. Допустимий рівень для дорослої людини — 500 бекерелів на кілограм, для дитини — 50. Дослі­дження ж показують, що у деяких поліських ягодах показники радіоак­тивного цезію перевищують допус­тимий у два рази! Загалом чисті яго­ди зі Здолбунівського району Рів­ненщини”. Утім, сподіватися, що пощастить, не варто, кажуть лікарі. Продавці мають попереджати про свій товар. Якщо ж є сумнів — ягоди краще перевірити. У лабораторії на ринку таку процедуру проведуть без­платно. Також людина має право вимагати від продавця документ про експертизу, що посвідчує якість про­дукції. Інакше неякісний товар зні­мають з реалізації і повертають про­давцеві.

Та хто знає, чи ті самі чорниці завту ра не опиняться деінде.

Тетяна ВУЙЛОВА