Звіт Дрогобицької податковоїУ п’ятницю, 3 квітня, для журналістів місцевих ЗМІ відбулася прес-конференція начальника Дрогобицької ОДПІ Євгена ТУРЧИНА за підсумками роботи служби у І кварталі 2015 року та з приводу змін податкового законодавства

Євген Ярославович повідомив, що Дрогобицькою ОДПІ за перший квартал ц.р. забезпечено збір до Державного бюджету в сумі 73,7 млн грн. Щодо такого ж періоду минулого року, надходження зменшилися на 2,3 млн грн. Спад пояснюється тим, що ПАТ «Укрнафта» систематично не сплачує податкові зобов’язання за користування надрами, зокрема, упродовж січня-березня – понад 15 млн грн.

За перший квартал ц.р. загалом до місцевих бюджетів мобілізовано 67,8 млн грн., що на 14,2 млн грн. більше, ніж за відповідний період минулого року. У першому кварталі забезпечено виконання місцевих бюджетів без врахування трансфертів: м.Дрогобич – на 91,6%, Дрогобицький район – на 109,8%, м.Борислав – на 74,5%, м.Трускавець – на 110,6%.

У січні-березні 2015 року надійшло 117,1 млн грн. єдиного соціального внеску, що на 6,4 млн грн. більше ніж торік.

У березні ц.р. Дрогобицькою ОДПІ забезпечено збір до загального фонду Держбюджету в сумі 26,2 млн грн., що на 5,8 млн грн. більше, ніж у березні 2014 року. Загалом до місцевих бюджетів у березні мобілізовано 26,8 млн грн., що на 16,4 млн грн. більше, ніж торік. Щоправда, за податком на доходи фізичних осіб у березні 2015-го у порівнянні з березнем минулого року, за рахунок окремих неплатників, надходження зменшилися на 3,2 млн грн.
Єдиного соціального внеску за перший місяць весни надійшло на 42,1 млн грн., що на 1,7 млн грн. більше, ніж у березні 2014-го.

Євген Турчин розповів, що розпочата у минулому році реформа податкової системи втілюється шляхом змін до податкового законодавства, які спрямовані на підвищення ефективності використання ресурсів економіки та поліпшення умов ведення бізнесу. Зокрема, від 1 січня скорочено кількість податків і зборів із 22 до 9, реформовано порядок обліку податку на прибуток підприємств, запроваджено систему електронного адміністрування податку на додану вартість, оптимізовані групи платників єдиного податку, запроваджений акцизний податок з реалізації через роздрібну торговельну мережу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і палива.

Система електронного адміністрування ПДВ організована на центральному рівні Державної фіскальної служби і впроваджується поетапно: від 1 січня до 1 липня – у тестовому режимі, від 1 липня – на постійній основі. Кожному платнику ПДВ Держказначейство безкоштовно відкрило один електронний рахунок.

Від січня податкові накладні та розрахунки коригування до них складаються винятково в електронному вигляді, а починаючи з лютого підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тестовий режим полягає в тому, що реєстрація податкових накладних здійснюється без поповнення рахунку в системі електронного адміністрування. На електронний рахунок платник ПДВ зараховує кошти тільки в сумі, необхідній для сплати задекларованих зобов’язань з цього податку.

Після закінчення тестового режиму, у випадку недостатньої суми податкового кредиту, для забезпечення права реєстрації податкових накладних і коригуючих розрахунків, платник зобов’язаний поповнювати електронний рахунок коштами з власного поточного рахунку.
Ця система унеможливить отримання незаконного бюджетного відшкодування для платників і збільшить надходження до бюджету.

Запроваджені цьогоріч зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України, спрямовані на бюджетну децентралізацію. Нове законодавство збільшує права місцевих органів влади, надає їм бюджетну самостійність, а також розширює джерела наповнення місцевих бюджетів. Зокрема, до місцевих податків тепер належать єдиний податок та податок на майно, який складається з плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки і транспортного податку.

Розширено базу оподаткування податком на нерухомість – крім житлової, до об’єктів оподаткування включено нежитлову нерухомість. Ставки податку та пільги встановлюють органи місцевого самоврядування. Зокрема, Дрогобицька міська рада прийняла для житлової нерухомості ставку 2% від мінімальної зарплати (24,36 грн.), а для нежитлової – 0,5% (6,09 грн.), встановленої законом на 1 січня за 1 кв. метр. Проте, громадяни у цьому році сплачуватимуть податок за 2014 рік в розмірі 1% мінімальної зарплати за 1 кв.м (12,18 грн). Для громадян пільгову площу житла, яка не оподатковуватиметься, міська рада залишила на попередньому рівні: квартири – 120 кв.м, будинки – 250 кв.м, різні типи житлової нерухомості – 370 кв.м.

Юридичні особи Дрогобиччини цьогоріч сплатять 1,65 млн грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; громадяни – 10 тис грн., у т.ч. до місцевих бюджетів району надійде 360 тис грн. Змінено ставку і базу оподаткування транспортного податку: 25 тис. грн. за кожен легковий автомобіль з терміном використання до 5 років та об’ємом циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. До місцевих бюджетів надійде 1,15 млн грн. податку від 46-ти власників таких автомобілів.

З метою зміцнення фінансової спроможності місцевих бюджетів запроваджено 5% акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів, до яких належать пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо. У Дрогобицькій ОДПІ зареєстровано 494 платники акцизного податку. За два місяці ц.р. до місцевих бюджетів Дрогобиччини сплачено понад 3,4 млн грн. акцизного податку.

Одне з головних завдань, що поставлені перед фіскальною службою, — виведення грошей з «тіні» та відновлення балансу між потребами бізнесу й інтересами держави. Дієвим засобом у цьому має стати Закон «Про податковий компроміс», який почав діяти з 17 січня. Він звільняє від фінансової, кримінальної та адміністративної відповідальності платників податків і їхніх посадових осіб за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року (з урахуванням термінів давності).

Процедура податкового компромісу дає можливість платникам податків самостійно уточнити податкові зобов’язання із цих двох податків, сплативши до бюджету 5% від суми заниження. Решта 95% вважається погашеною за наслідками досягнення податкового компромісу. Таке право поширюється на випадки добровільного декларування платниками занижених податкових зобов’язань, у тому числі, коли розпочата документальна перевірка та на випадки, коли донараховані в результаті перевірки зобов’язання не узгоджені, або триває процедура адміністративного чи судового оскарження.

Від початку дії закону податковим компромісом скористалися 29 юридичних осіб, з якими погоджено суму 16,4 млн грн. Надійшло до державного бюджету в результаті застосування компромісу майже 0,7 млн грн. Термін подання заяв для початку застосування процедури податкового компромісу закінчується 16 квітня.

Як зазначив керівник Дрогобицької ОДПІ, одним із вагомих засобів детінізації економіки є легалізація виплати зарплати шляхом зменшення навантаження на фонд оплати праці. Для цього запроваджені зміни щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зокрема, 13 березня набрав чинності закон, яким встановлено більш прийнятні умови, що дають можливість застосовувати понижуючий коефіцієнт при обчислення єдиного внеску.

Застосувати коефіцієнт 0,4 до чинних (відповідно до класів професійного ризику) відсоткових ставок мають право підприємства будь-якої форми власності та приватні підприємці, які збільшать у відповідному звітному місяці середню заробітну плату на 20 і більше відсотків порівняно зі середньомісячним показником за минулий рік, та після застосування коефіцієнта середній платіж єдиного внеску складе не менше, ніж середньомісячний платіж за 2014 рік. Для юридичних осіб встановлено третю умову – чисельність працівників не може перевищувати середньомісячну кількість у минулому році більш ніж на 200%.

Важливі зміни стосуються і підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування. Поряд зі скороченням кількості груп платників єдиного податку, зниженням ставок для третьої групи і збільшенням для всіх груп граничної межі доходу, запроваджено обов’язкове використання реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні готівкових розрахунків. Для підприємців третьої групи – з 1 липня 2015 року, для платників другої групи – з 1 січня 2016 року.

Мають право не застосовувати РРО платники першої групи, а також другої і третьої груп при здійсненні діяльності на ринках, або через засоби пересувної мережі.
Підприємців закликають заздалегідь подбати про придбання та введення в експлуатацію РРО. Реєстрація останніх буде проводитись впродовж квітня – червня. Крім цього, придбання та введення в експлуатацію касових апаратів до 1 липня 2015 року дасть змогу працювати до 1 січня 2017 року без проведення перевірок з питань дотримання порядку їх застосування.

У квітні завершується кампанія декларування доходів громадян, отриманих у минулому році. Особи, які отримували доходи від надання майна в оренду, з продажу, обміну рухомого чи нерухомого майна, будь-які об’єкти спадщини чи дарування, іноземні доходи, а також інші доходи з яких податок не утримувався, зобов’язані подати річну декларацію про майновий стан і доходи до 30 квітня. Для отримання податкової знижки декларацію можна подавати до кінця року.

Упродовж трьох місяців ц.р. декларації подали 649 мешканців Дрогобиччини. З них 176 громадян нарахували понад 1 млн грн. податкових зобов’язань, які до 1 серпня вони мають сплатити до місцевого бюджету. Правом на отримання податкової знижки скористалися 473 особи, яким буде повернуто з бюджету понад 493 тис грн.

Євген Турчин закликав громадян активніше декларувати доходи – часу залишилося обмаль. Декларацію можна подати особисто, надіслати не пізніше 20 квітня поштою, або ж через Інтернет, якщо маєте електронний цифровий підпис.

Бланк декларації та консультацію щодо її заповнення можна отримати в Центрі обслуговування платників податків за адресою: м.Дрогобич, вул. Т.Шевченка,9, або за тел. 3-72-81. На час кампанії декларування працівники чергують: у робочі дні з 8.00 до 20.00, у суботу – з 9.00 до 16.00.

Ярослав ГРИЦИК
Фото автора