Підприємство впродовж 2022-2023 рр. працює у межах тарифу, затвердженого ще у грудні 2021 року
У цьому тарифі вартість 1 кВт.год становить 5,06 грн (з ПДВ), а фактично вона є значно вищою (див. графік).
Стрімко зростала вартість електроенергії з липня 2023 року
Як наслідок з серпня підприємству щомісяця бракувало 3 млн грн на оплату за електроенергію. За рахунок фонду заробітної плати та коштів на виконання інвестиційної програми підприємство щомісяця покривало один мільйон гривень. Таким чином з серпня минулого року відбувався приріст заборгованості за спожиту електроенергію на 2 млн грн щомісяця. На 1 січня 2024 року борг сягнув 10 млн грн!!!
ВИТРАТИ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ В МІСЯЦЬ
МІСЯЦЬ 2023року У ТАРИФІ ФАКТИЧНІ РІЗНИЦЯ
млн грн (з ПДВ) млн грн (з ПДВ) млн грн (з ПДВ)
СЕРПЕНЬ 4,5 7,5 3,0
ВЕРЕСЕНЬ 4,5 7,4 2,9
ЖОВТЕНЬ 4,5 7,7 3,2
ЛИСТОПАД 4,5 7,9 3,4
З 1 січня 2024 року державний регулятор затвердив підвищення тарифу на послуги з передачі електроенергії НЕК “Укренерго” ще на 9%. За таких умов щомісяця водоканалу бракуватиме 3 млн грн. У межах року дефіцит коштів на електроенергію сягне 36 млн грн!!!
Зупинивши процес підняття тарифів влітку, держава не виробила механізмів покриття витрат водоканалів. Національна комісія, що здійснює державне регулювання на ринку електроенергії та комунальних послуг, у листопаді звернулася з листами до органів місцевого самоврядування щодо фінансування діяльності ліцензіатів з місцевих бюджетів у 2024 році. відповідно до ЗУ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» від 08.11.2023.
Водоканали нацкомісія продовжує годувати обіцянками: тарифи на 2024 рік будуть прийняті після того, як завершиться необхідна процедура і буде це не швидше, ніж закінчиться опалювальний сезон. У листі до ліцензіатів від 06.12.2023 р. член НКРЕКП Руслан Кайдаш зазначив: «НКРЕКП опрацьовує питання щодо прийняття рішень про встановлення ліцензіатами тарифів на 2024 рік (з урахуванням необхідності дотримання процедурних вимог щодо їх попереднього схвалення та оприлюднення), що міститимуть умову щодо набрання чинності цими рішеннями після закінчення опалювального сезону».
Асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» уже рік б’є у дзвони про порятунок підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, які через відсутність економічно обгрунтованих тарифів опинилися перед катастрофою. Проте від державних органів не має жодної реакції на ці звернення. Останнє звернення підготоване асоціацією до представництва Європейської комісії в Україні. Абсурдно, та українська асоціація просить європейську інституцію повернути українську владу обличчям до проблеми.
Звертаємося до Вас як до останньої інстанції, що може вплинути на прийняття рішення Офісом Президента України щодо упередження зупинки надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення»,– йдеться у зверненні.
Президент асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький заявляє про безконтрольність ситуації, у якій опинилися водоканали. Борги за електроенергію зростають, джерела фінансування підприємств не визначені. До цього ж скасовано наказ Міністерства енергетики України № 148 від 13.04.2022 р., який забороняв відключати підприємства водопостачання та водовідведення без дозволу військової адміністрації. Тому у будь-який момент сотні водоканалів в Україні можуть зупинити діяльність внаслідок відключення електроенергії за борги. Серед них і КП «Дрогобичводоканал».
Держава тримає у своїх руках важелі тарифоутворення і байдуже спостерігає, як водоканали потопають у боргах та прямують до безодні. Мільйони споживачів раптово, хоча насправді цілком прогнозовано, можуть в один день залишитися без послуг централізованого водопостачання та водовідведення.