Сьогодні 25 квітня у світі відзначають Міжнародний день ДНК
Саме в цій молекулі закодована вся інформація про наш організм, про нашу зовнішність і навіть характер. Ця молекула така унікальна, що ймовірність того, що у світі народиться людина із таким же ДНК – приблизно одна на кількасот секстильйонів осіб!
Докладніше про це говоримо з Олександром Скороходом, кандидатом біологічних наук, науковим співробітником відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології та генетики НАН України
— Що науці сьогодні відомо про ДНК?
— Дезоксирибонуклеїнова кислота міститься в ядрі клітин організму людини. Сама ДНК – це двоспіральна молекула, у послідовності якої закодована інформація про структуру PHК та білкових молекул клітини. Ті ділянки ДНК, які кодують певні РНК, називаються генами. Наш колір очей, волосся тощо – це прояв генів. Щоправда, у взаємодії з факторами зовнішнього середовища та під їх впливом.
— А як довго інформація може зберігатися в молекулах ДНК? Чи справді гени передаються через багато поколінь?
— ДНК однієї клітини людини може зберігати близько 1,5 гігабайта інформації. А ДНК всіх клітин разом узятих – 60 мільярдів терабайтів! І вся ця інформація зберігається лише на 150 – 160 грамах ДНК. Тож цю молекулу часто називають найкращим у світі вінчестером.
При цьому ДНК усіх людей на планеті різниться тільки на 0,1 відсотка. І саме ця маленька частка зберігає всі наші унікальні відмінності. Іноді ці 0,1% проявляються дуже незвично: народжуються діти, схожі не на батьків, а на прабабусю чи прадіда, а іноді на ще давніших предків. Тож інформація у клітинах ДНК зберігається сотні років.
До речі, молекула ДНК дуже довга. Якщо розмотати ДНК всіх клітин нашого тіла, то вона простягнеться на 16 мільярдів кілометрів!
— Чи можна за формулою ДНК уявити, яка людина на вигляд?
— Знаючи послідовність ДНК, можна спрогнозувати, яким чином проявляються певні ознаки людини (наприклад, колір шкіри, очей, структура волосся). Та оскільки більшість ознак кодуються не одним геном, а кількома, причому залежать від їх взаємодії, достеменно з’ясувати, якою саме буде ознака у конкретної людини, досить важко. Тим паче що прояв ознак великою мірою залежить від дії чинників зовнішнього середовища, наприклад, клімату.
— Чи можна завдяки ДНК спрогнозувати, хто народиться у пари –
хлопчик чи дівчинка?
— Те, якої статі буде дитина, визначається набором хромосом, які вона дістає від обох батьків. У людини таких хромосом 23 пари, якраз 23-тя пара називається статевою. У жінок вона записується як XX, у чоловіків – як ХУ. Гамети чоловіків (сперматозоїди) та жінок (яйцеклітини) містять тільки половину набору хромосом. Це означає, що всі 22 хромосоми будуть ідентичні. А 23-тя пара у жінок – завжди X, у чоловіків – X або У. Відповідно, стать дитини визначається набором хромосом, який нестиме сперматозоїд: якщо X – буде дівчинка (адже X + X = XX), якщо У – хлопчик (X + У = ХУ).
Хоча бувають випадки, коли людина народжується одразу з двома наборами ДНК.
— Як таке можливо?
— Багато вагітностей починаються як зачаття близнюків. І один із близнюків може “ввібрати” в себе іншого, перш ніж зародок можна помітити. Таким чином у людини можуть зберегтися обидва набори ДНК. Цих людей називають хімерами. Цікаво, що це доволі поширене явище. Просто більшість людей навіть не здогадується про таку свою особливість.
— Наскільки різняться ДНК людини і тварини?
— Ось тут ми дуже схожі, і не тільки з тваринним, а й з рослинним світом. Наприклад, ДНК людини на 30% збігається з ДНК листового салату, на 50% – банана й аж на 99% – дельфіна. А ось ДНК людини і шимпанзе ідентичні на 95 відсотків, при цьому у шимпанзе на 2 хромосоми більше, ніж у людини.
— Де можна дізнатися про свою формулу ДНК?
— У лабораторіях, де проводять молекулярно-генетичну ідентифікацію осіб методом аналізу ДНК. Найлегше працювати в лабораторіях зі зразком крові або букального епітелію.
До слова, сьогодні з допомогою ДНК-аналізу розшукують злочинців, встановлюють спірне батьківство й материнство, ідентифікують невпізнані трупи та фрагменти розчленованих тіл після авіакатастроф чи терактів… Щоправда, коштує такий аналіз немало – близько 3000 гривень.
Уляна В1ТЮК