ДНКСьогодні 25 квітня у світі відзначають Міжнародний день ДНК

Саме в цій молекулі закодована вся інформація про наш організм, про нашу зовнішність і навіть характер. Ця молекула така унікальна, що ймовірність того, що у світі народиться людина із таким же ДНК – приблизно одна на кількасот секстильйонів осіб!

Докладніше про це говоримо з Олександром Скороходом, кандидатом біологічних наук, науковим співробітником відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології та генетики НАН України

Що науці сьогодні відомо про ДНК?

— Дезоксирибонуклеїнова кислота міститься в ядрі клітин організму людини. Сама ДНК – це двоспіральна молекула, у послідовності якої закодована інформація про структуру PHК та білкових молекул клітини. Ті ділянки ДНК, які кодують певні РНК, називаються генами. Наш колір очей, волосся тощо – це прояв генів. Щоправда, у взаємодії з факторами зовнішнього середовища та під їх впливом.

А як довго інформація може зберігатися в молекулах ДНК? Чи справді гени передаються через багато поколінь?

— ДНК однієї клітини людини може зберігати близько 1,5 гігабайта інформації. А ДНК всіх клітин разом узятих – 60 мільярдів терабайтів! І вся ця інформація зберігається лише на 150 – 160 грамах ДНК. Тож цю молекулу часто називають найкращим у світі вінчестером.

При цьому ДНК усіх людей на планеті різниться тільки на 0,1 відсотка. І саме ця маленька частка зберігає всі наші унікальні відмінності. Іноді ці 0,1% проявляються дуже незвично: народжуються діти, схожі не на батьків, а на прабабусю чи прадіда, а іноді на ще давніших предків. Тож інформація у клітинах ДНК зберігається сотні років.

До речі, молекула ДНК дуже довга. Якщо розмотати ДНК всіх клітин нашого тіла, то вона простягнеться на 16 мільярдів кілометрів!

Чи можна за формулою ДНК уявити, яка людина на вигляд?

— Знаючи послідовність ДНК, можна спрогнозувати, яким чином проявляються певні ознаки людини (наприклад, колір шкіри, очей, структура волосся). Та оскільки більшість ознак кодуються не одним геном, а кількома, причому залежать від їх взаємодії, достеменно з’ясувати, якою саме буде ознака у конкретної людини, досить важко. Тим паче що прояв ознак великою мірою залежить від дії чинників зовнішнього середовища, наприклад, клімату.

Чи можна завдяки ДНК спрогнозувати, хто народиться у пари –
хлопчик чи дівчинка?

— Те, якої статі буде дитина, визначається набором хромосом, які вона дістає від обох батьків. У людини таких хромосом 23 пари, якраз 23-тя пара називається статевою. У жінок вона записується як XX, у чоловіків – як ХУ. Гамети чоловіків (сперматозоїди) та жінок (яйцеклітини) містять тільки половину набору хромосом. Це означає, що всі 22 хромосоми будуть ідентичні. А 23-тя пара у жінок – завжди X, у чоловіків – X або У. Відповідно, стать дитини визначається набором хромосом, який нестиме сперматозоїд: якщо X – буде дівчинка (адже X + X = XX), якщо У – хлопчик (X + У = ХУ).

Хоча бувають випадки, коли людина народжується одразу з двома наборами ДНК.

Як таке можливо?

— Багато вагітностей починаються як зачаття близнюків. І один із близнюків може “ввібрати” в себе іншого, перш ніж зародок можна помітити. Таким чином у людини можуть зберегтися обидва набори ДНК. Цих людей називають хімерами. Цікаво, що це доволі поширене явище. Просто більшість людей навіть не здогадується про таку свою особливість.

Наскільки різняться ДНК людини і тварини?

— Ось тут ми дуже схожі, і не тільки з тваринним, а й з рослинним світом. Наприклад, ДНК людини на 30% збігається з ДНК листового салату, на 50% – банана й аж на 99% – дельфіна. А ось ДНК людини і шимпанзе ідентичні на 95 відсотків, при цьому у шимпанзе на 2 хромосоми більше, ніж у людини.

Де можна дізнатися про свою формулу ДНК?

— У лабораторіях, де проводять молекулярно-генетичну ідентифікацію осіб методом аналізу ДНК. Найлегше працювати в лабораторіях зі зразком крові або букального епітелію.

До слова, сьогодні з допомогою ДНК-аналізу розшукують злочинців, встановлюють спірне батьківство й материнство, ідентифікують невпізнані трупи та фрагменти розчленованих тіл після авіакатастроф чи терактів… Щоправда, коштує такий аналіз немало – близько 3000 гривень.

Уляна В1ТЮК