Тисячі людей по всій країні тижнями простоюють у чергах за обіцяними владою безплатними ліками
…В аптеці – кілька десятків людей, за дверима – ще стільки ж. Більшість – пенсіонери. Усі від ранку чекають машину, що з обласного центру привезе ліки.
Безплатні ліки. їх певним категоріям населення гарантував уряд.
“Це справжнє знущання! Ми маємо право на безплатні ліки проти діабету, нам це право гарантувала влада, — каже 69-річна Софія Миколаївна. – Але ніхто не каже, куди звертатися, якщо не можеш отримати ліки,та й не відомо, чи це взагалі когось цікавить…” В аптеці душно й гамірно, пенсіонери один за одним ризикують відійти від свого місця в черзі на двір, подихати свіжим повітрям, розім’яти ноги. Але час від часу у когось здають нерви.
— Пані аптекарко, коли ж ліки привезуть?
— Звідки я знаю, стійте, може, за кілька годин будуть…
— Та мені дихати важко, не те що стояти, ледве прийшла сюди з паличкою!
Усі розмови – довкола болячок, люди діляться своїми діагнозами. «У мене бувало, що цукор піднімався поза 20, — зітхає жінка у черзі. — Щодня боюсь, що знову повториться, це страшно. Та й нервуватися мені не можна, а я змушена тут вистоювати по кілька днів у черзі і молитися, аби вдалось взяти ті ліки. А мені треба аж три препарати».
«Ось у мене ще й гіпертонія, — долучається до розмови 59-річний пан Святослав. — Довший час не зважав на те, що з’явилась задишка, тиснуло в грудях, бувало, що хитало мною, як п’яним, хоча я взагалі спиртного не вживаю. А як пішов на обстеження, одразу два діагнози дістав, тепер щодня треба приймати цілу купу медикаментів. І думати, як на це виділити гроші з пенсії, аби ще й на життя лишилось… Тепер мушу ще й у цій черзі вмирати».
До розмови приєднується одразу кілька обурених голосів із черги. Люди наввипередки розповідають, що вчора простояли даремно від восьмої ранку до третьої дня, медикаменти привезли, але лише вісім упаковок. «Я був п’ятим у черзі, а ліки закінчились на третій жінці, — мало це переходить на крик один із діабетиків. — Я цілий день тут простояв, а у мене артрит, ноги так болять, що несила ні стояти, ні ходити. Та ще й режим через той клятий діабет, якщо не поїм, аж погано робиться. От і приходжу сюди вже п’ятий день поспіль, як на роботу, з «тормозком», треба було ще табуретку взяти».
Загалом у черзі панує щире здивування через те, що ліки чомусь видають лише в одній аптеці. З обуренням діабетики реагують і на мізерну кількість препаратів, які привозять на реалізацію. «Чиновники мають знати, скільки в населеному пункті є хворих на цукровий діабет, — обурюються люди в черзі, — програму про безкоштовне отримання ліків прийняли, значить, гроші мають виділяти. Де ж вони? Чому нас змушують залишати рештки свого здоров’я у цій тисняві за ліками?!»
Жару до вогню додає несподіване повідомлення аптекарки: «Завтра видавати ліки вже не будемо. Бо ми і так перевищили свої можливості»…
«Якщо йдеться про пільгові категорії, котрі мають отримувати ліки безкоштовно, ситуація є доволі складною, — коментує Неоніла Бик, виконавчий директор фармацевтичної асоціації. — Річ у тім, що такі ліки мають право відпускати як комунальні аптеки (яких у місті може не бути), так і приватні. Та буває, що за роботу із пільговими категоріями населення береться лишень одна аптека в місті.
Потрібно розуміти, що аптека закуповує ліки за власні обігові кошти, відпускає їх безоплатно, а тоді чекає на відшкодування, нерідко – місяцями. У світі такого нонсенсу немає. Додам, що ця галузь недофінансовується. Чому? Це питання треба ставити перед владою».
«На забезпечення ліками гіпертоніків виділено чималу суму грошей, але значна їх частина не використовується, — пояснює Сергій Чередниченко, начальник обласної Державної служби лікарських засобів. — Бо лікарі виписують замалу кількість рецептів, за якими хворі можуть отримати ліки зі знижкою. Можливо, йдеться про низьку обізнаність наших співвітчизників щодо цього проекту…»
Лариса ПАВЛИК
«ЕКСПРЕС»
Між іншим
Згідно з постановою Кабміну, право на безоплатний та пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями хвороб мають: хворі на онкологічні хвороби; гематологічні хвороби; діабет; ревматизм; ревматоїдний артрит; пухирчатка; системний гострий вовчак; системні, хронічні, тяжкі хвороби шкіри; сифіліс; лепра; туберкульоз; Аддісонова хвороба; гепатоцеребральна дистрофія; фенілкетонурія, шизофренія та епілепсія; психічні хвороби (інвалідам І та II груп, а також хворим, які працюють у лікувально-виробничих майстернях психоневрологічних і психіатричних закладів); стан після операції протезування клапанів серця; гостра переміжна порфірія; муковісцидоз; тяжкі форми бруцельозу; дизентерія; гіпофізарний нанізм; стан після пересадки органів і тканин; бронхіальна астма; хвороба Бехтерева; міостенія; міопатія; мозочкова атаксія Марі; хвороба Паркінсона; інфаркт міокарда (перші шість місяців); дитячий церебральний параліч; СНІД, ВІЛ-інфекція; післяопераційний гіпотиреоз, у тому числі з приводу раку щитоподібної залози; гіпопаратиреоз; вроджена дисфункція кори наднирників.