Кримінал - пограбування інкасаторівЗаради легких грошей злочинці готові на все — за три дні у країні два збройні напади на інкасаторів, 6 трупів і чотири з половиною мільйони вкрадених грошей

Здається, українці оскаже­ніли і в своєму бажанні роз­багатіти цілком втратили здо­ровий глузд. Чоловік, який на Дніпропетровщині розстріляв колег-інкасаторів, через добу після моторошного злочину пішов на ринок купити собі… нову сорочку. Там його і пов’я­зали оперативники. Убивця, Олег Калюжний, який поста­вив на вуха всю країну і за голо­ву якого міліція платила 10 ти­сяч гривень, і не думав далеко втікати, залягати на дно чи хо­вати викрадені гроші. Що це – відчуття безкарності? Втрата соціальних орієнтирів? Боже­вілля зубожілої нації?

Навіть правоохоронці були подивовані тим, як цинічно 15 липня на трасі Кіровоград – Запоріжжя непода­лік Кривого Рогу інкасатор впритул розстріляв колег, із якими не один рік працював пліч-о-пліч. Як тепер стало відомо, Олег Калюж­ний, знаючи маршрут пересування інкасаторської машини і суму, за кілька днів заздале­гідь розпланував погра­бування. Знав він і те, що його колеги без бронежилетів. Але не роздумуючи застрелив водія із пісто­лета ТТ, коли той на його про­хання зупинив машину в полі, на безлюдній трасі. Свого на­парника Калюжний розстрі­ляв із «Макарова», викрав із машини близько півмільйона гривень і втік. Уже потім експерти-криміналісти виявили, що нападник випустив у колег-інкасаторів 15 куль!

Про знайдений на узбіччі траси інкасаторський автомо­біль із двома трупами миттю за­говорила вся країна. Правоо­хоронці прочісували населені пункти області, аж доки на яко­мусь відтинку колії не знайшли пістолет ТТ та речі інкасатора-втікача. Собаки взяли слід і привели оперативників на тор­говельний ринок у Зеленодольску, куди Калюжний прийшов пішки з торбою вкрадених гро­шей і пістолетом ТТ. У людно­му місці озброєного чолові­ка затримувати не стали – по­чекали, коли зайде у двір свого дому, і взяли, як то кажуть, гарячим. З викрадених 500 ти­сяч інкасатор потратився лише на нову сорочку! Затримання стало для Калюжного, дивна річ, несподіванкою, хоч він і не намагався втікати або чини­ти опір.

Як розповів Олексій Щербатов, начальник прес-служби УМВСУ у Дніпропетровській області, «затриманий 48-річний Олег Калюжний мав вій­ськову освіту, був у хорошій фізичній формі, прожи­вав з цивільною дружи­ною в Кривому Розі. За своє життя змінив багато місць роботи, переважно це були посади пов’язані з інка­саторською справою у кількох різних банках, зокрема й в Ощадбан­ку. Тобто в цій галузі він був профі та знав усі тон­кощі й специфіку профе­сії. Втім, у ході попередньо­го слідства пояснити, для чого він так жорстоко розпра­вився з колегами і що штовхнуло його на розбій, чоловік так і не зміг».

У такому ж зухвалому напа­ді на інкасаторську машину «Укрпошти» у Миколаєві три дні перед тим грабіжники вби­ли водія інкасаторів. А інкасатор, обороняючись, застре­лив двох грабіжників. Нагадає­мо, 12 липня у дворі будинку на вул. Будівельників, 16-а, в Ми­колаєві бандити напали на ін­касаторський автомобіль «Укрпошти». Службова «Газель» до­ставляла 4 мільйони гривень пенсійних грошей у поштове відділення.

Дорогу інкасаторам перего­родив «Daewoo Sens», з яко­го вискочили двоє в масках та камуфляжних костюмах і від­крили вогонь по машині. Водія вбили першим же пострілом, а інкасатор впав на панель при­ладів, завдяки чому залишив­ся живий. Його напарник із са­лону відкрив вогонь у відпо­відь і поранив одного з грабіж­ників. Другий кинувся втікати, але за 20 метрів кулі наздогнали його. Він загинув на місці, дру­гого грабіжника доставили в лі­карню, де він і помер. До сло­ва, один із убитих нападників в недалекому минулому був пра­цівником СБУ. Перед нападом на інкасаторську машину зловмисники вбили таксиста, у якого відібрали авто «Daewoo Sens».

Безглузді, зухвалі розбійні на­пади і бандитизм, які стали в Україні страшніші, ніж колись у Чикаго, змусили реагувати й правоохоронців. На брифінгу перед журналістами очільник обласної міліції Дніпропетров­ська Віктор Бабенко виправдо­вувався дивним чином. Мов­ляв, банки самі винні, бо на­бирають на роботу всіх підряд, погано проводять інструкта­жі, не контролюють підлеглих і часто великі суми довіряють людям сумнівної моральної та трудової репутації.

«Доки не з’являться обов’яз­кові вимоги щодо перевезення цінностей з міліційним су­проводом, доки не почнуть во­зити гроші спеціалізованими броньованими автомобілями, інкасатори будуть живими мі­шенями», — вважає Світлана Павловська, начальник прес-служби Держслужби охорони МВС України.

 

Оксана ПАХОЛКО