9 травня Дрогобицький пластовий дівочий курінь число 18 імені Уляни Кравченко відсвяткував своє 24-ліття
Ця дата є досить великою, адже означає, що протягом двадцяти чотирьох років Пласт у Дрогобичі діяв і розвивався, заохочував усе більшу кількість молоді до активного способу життя.
У Дрогобичі жило чимало видатних людей, які ввійшли в історію країни та світу, як-от Юрій Дрогобич, Іван Франко, Бруно Шульц, Зенон Коссак та інші. Ми пишаємося ними, вшановуємо їх,проте чи кожен мешканець міста може похвалитися знаннями про Уляну Кравченко? А варто було б, адже життя першої українки-поетеси на Галичині тісно пов’язане з Дрогобичем.
Уляна Кравченко, чиє справжнє ім’я Юлія Юліївна Шнайдер, вперше побачила світ 18 квітня 1860 року в містечку Миколаєві в сім’ї повітового комісара. Батькової турботи дівчинка отримала недостатньо, адже коли їй було 10, Юліан помер. Виховання Юлії лягло на тендітні плечі матері, яка мала чудовий голос та любила співати дівчинці українські пісні, чим і прищепила їй любов до українського фольклору.
Навчалась Юлія спочатку вдома, а згодом у Львівській учительській семінарії. Там дівчина захоплюється творами відомих світових літераторів, зокрема Івана Франка. Після закінчення семінарії Юлії випадає нагода працювати вчителем у Бібрці на Львівщині, де вона повністю віддається роботі, але її труд не був оцінений. Тому молода вчителька починає писати власні твори.
Свій перший вірш Уляна Кравченко опублікувала в газеті «Зоря», де вони і потрапили на очі Іванові Франкові. Особливе враження на нього справила поезія «Згадай мене, милий». З того часу між Франком та Уляною починається жваве листування, яке не припиняється аж до кінця життя письменника. Іван Франко допомагає молодій поетесі, надихає її. Саме він запропонував псевдонім, бо Уляна – гарне українське ім’я, а прізвище Шнайдер з німецької мови означає «кравець», тому Юлія стає Уляною Кравченко.
Учителювала жінка в багатьох різних школах, у селі Лужок Долішній вона виходить заміж, згодом працює в селі Сільці на Дрогобиччині.
Успіх поетесі приносить перша ж збірка її поезій «Prima vera» — перша збірка жінки-поетеси на Галичині, що наче заявила про рівність жінок та чоловіків.
Тривалий час Уляна Кравченко писала дитячі твори, які публікувала в журналі «Двінок». Переважно тематика віршів про маму; мабуть, тому, що самій жінці не випало нагоди відчути щастя материнства. Її твори вирізняються чутливістю та ніжністю, глибиною і тонкістю, звертаннями до природи й весни.
Переїхавши до Перемишля, поетеса згодом стає членом Спілки радянських письменників України.
Життя Уляни Кравченко обірвалось у 1947 році. Похована поетеса в Перемишлі; місце поховання не залишилось забутим – могилою опікується родина Лесі Хамуляк. А кожного року пластунки Дрогобича вшановують пам’ять великої галицької поетеси. Кожен член куреня повинен знати біографію своєї патронеси, а такі заходи допомагають поширити знання про мужню жінку, чудову вчительку та талановиту поетку Галичини – Уляну Кравченко.
Автор статті – Ірина Лесишин