Цього разу експерти стверджують, що неприємності для національної валюти розпочнуться у серпні
Малоприємні прогнози для гривні знову з’явилися в інформаційному просторі. Ряд експертів стверджує, що попереду в національної валюти — погані часи, і думати так є чимало підстав.
Новий очікуваний виток кризи дехто вже навіть охрестив «чорним серпнем».
Але чи не передчасні такі побоювання? Може з’явились якісь нові загрози для національної валюти?
— А нових причин для девальвації й не потрібно, досить того, що існують ті, які створювали проблеми гривні і раніше, — переконує Олександр Жолудь, старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень. — І ці проблеми загострюються. Україна має дефіцит поточного рахунку, дефіцит зовнішньоторговельного балансу, тобто перевищення імпорту над експортом. Для того щоб покрити цей дефіцит, нам потрібен приплив коштів в Україну. Також нас чекають доволі великі виплати, пов’язані із зовнішнім боргом (як приватним, так і державним). А це також забирає іноземну валюту. Відповідно, в Україні висока імовірність ситуації, коли наприкінці літа попит економічних агентів на іноземну валюту різко перевищить пропозицію.
Єдине джерело для покриття різниці — золотовалютні резерви, а вони вже наблизилися до 20 мільярдів доларів. Минулого разу, коли в Україні було ослаблення гривні (у 2008 — 2009роках), обсяг резервів також дорівнював близько 20 мільярдам доларів. Навряд чи уряд піде на дальше його скорочення.
Отже, вихід залишиться один — зробити іноземну валюту дорожчою, щоб певна частина людей, які її купували, передумали це робити. А подорожання валюти означає ослаблення гривні.
— І що, на вашу думку, у разі реалізації цього сценарію, може статися з гривнею?
Курс понад 9 гривень за долар цілком можливий. Згадаймо 2008 рік, тоді гривня виходила на мінімум майже 10 гривень. Нині про це ніхто не згадує. Але ж тоді через такий курс ніхто не помер. І цей варіант імовірний. Українці його в будь-якому разі переживуть, а для України такий курс може відіграти навіть позитивну роль.
— Коли, за вашими прогнозами, почнеться ослаблення гривні?
Якщо б знати дату, назвати її, то всі купували б валюту за день-два до девальвації гривні, — каже Олександр Жолудь, старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень. — Враховуючи, що в нас восени буде сезонне зростання імпорту через збільшення ввезення енергоносіїв, то ослаблення гривні, на мою думку, почнеться в другому півріччі. Коли саме? Можливо, в серпні, можливо — дещо пізніше.
А що думають із цього приводу інші експерти?
Ігор Жолонковський, аналітик АТ “Ерсте Банк”:
Є багато можливих сценаріїв, багато факторів, що впливають один на інший, тому говорити, як усе складеться до певного місяця, я б не став. Безперечно, імовірність девальвації гривні є більшою, ніж імовірність того, що вона залишиться там, де була. Якою вона буде? Відповідно до нашого базового сценарію, курс буде вищим за 9 гривень за долар. Однак до серпня-вересня усі прогнози будуть не раз переглядатися. Наприклад, у травні вийдуть дані щодо ВВП. Наразі ще не знаємо, якою буде влітку ситуація на зовнішніх ринках. Восени може додатися сезонний вплив.
Якщо ми зможемо позичати гроші в подальшому (навіть за відсутності допомоги МВФ), то девальвація буде незначною. А якщо не вдасться (до осені на світовому ринку часто відбуваються масштабні колапси), якщо на ринку почнеться хаотичний панічний рух, то буде гірше.
Дехто каже, що в серпні може бути помірна девальвація в межах 8,6 гривні за долар, а дехто прогнозує, що вже у вересні курс буде в межах 10 гривень за долар. Можливим є і той, і інший варіант.
Євген Пенцак, викладач фінансів і ризик-менеджменту Києво- Могилянської Академії, кандидат фізико-математичних наук:
У нашій країні важко прогнозувати курс, бо діють не лише економічні, але й політичні чинники. Усе залежатиме від домовленостей з МВФ і від того, як на міжнародних ринках провадитимуться українські державні облігації. Наразі вони мають попит, тому великої загрози щодо девальвації тепер я не бачу.
Ті моделі, які я прораховував, а також думки представників різних інвестиційних фондів,міжнародних інституцій свідчать про те, що загроза девальвації існує, але не надзвичайна. В межах 8,50 — 8,70 гривні за долар, але не 10 — 10,50.
Утім не слід забувати, що українці вже давно приготувалися до так званого девальваційного обвалу. Всі, хто хотів, закупили долари, а вони не зростають у ціні. Людям набридає чекати. Вони готові ризикнути й перевести доларові депозити в гривневі, щоб мати більшу прибутковість. Завдяки цьому тиск на українську гривню може навіть зменшитись.
Станіслава Олійник
До речі
«В Україні до кінця року може бути технічний дефолт»
До кінця року в Україні може відбутися технічний дефолт з виконанням бюджету, якщо уряд не отримає кредиту від Міжнародного валютного фонду. Про це сказав на прес-конференції економічний експерт Андрій Новак, передає кореспондент УНН.
«Сьогодні в економіці відбувається повна залежність від того, чи ми в 2013 році отримаємо гроші МВФ, чи не отримаємо. Тому якщо ми не отримаємо, то під кінець року державний бюджет у стані технічного, а може, й фактичного дефолту. Тобто, він не зможе повертати ті борги, які повинен повернути у 2013 році», — наголосив експерт. «І де їх узяти, коли економіка не розвивається, а навпаки, деградує. Єдине джерело — це борг», — додав економіст. Водночас перший віце-прем’єр-міністр України Сергій Арбузов вважає, що в Україні не варто очікувати технічного дефолту.
Думаю він можливий вже до кінця літа, це я про дефол.