Слідом за Казахстаном Узбекистан вирішив провести реформу і відмовитися від кирилиці
Планується, що новий алфавіт використовуватимуть з 2022 року.
Уряд Узбекистану затвердив «дорожню карту» переходу на узбецький алфавіт, заснований на латинській графіці. З кінця майбутнього року на латиниці писатимуть нормативно-правові акти, вести діловодство, позначати назву вулиць і організацій, крім цього, нові правила будуть поширюватися на рекламний контент, сайти, ЗМІ та інше, повідомляє Д-НК з відсиланням на узбецькі ЗМІ. Обговорення проекту нового узбецького алфавіту триватиме до 31 березня.
Думки жителів Узбекистану щодо реформування розділилися. Одні пишуть, що старшому поколінню буде складно адаптуватися до нових умов, — багато хто не зможе читати пресу і оформляти документи. Інші вважають, що рішення уряду поставить крапку в спробах московії проводити свою політику на території держави та убезпечить від появи анклавів, подібних формувань «ДНР і «ЛНР».
Після того як всі жителі країни будуть вивчати свою рідну мову, москва не зможе скористатися шансом і захистити «російськомовне населення». У Вірменії, в Азербайджані і тим більше в Грузії давно перейшли на свій рідний алфавіт. Я вже не кажу про Балтійські країни. Нам теж пора, давно пора», «Кожен, хто хоче жити на росії, повинен знати російську мову. Наші сусіди (Казахстан) теж почали цей процес», «Якщо ви поїдете на Росію, в США, Німеччину або в Великобританію, ніхто не буде розмовляти з вами по-узбецьки. Крім того, нам краще почати вивчення англійської, а не московської мови. Це ділова мова», — пишуть користувачі в коментарях до рішення узбецької влади.
Рішення про розвиток узбецької мови Ташкент прийняв 20 жовтня 2020 року. А тим часом в Україні: «Рюзьке мір» в Україні опиниться під повною забороною: Рада готує новий закон для боротьби з московітською окупацією як покарання депутати пропонують до 5 років в’язниці простим громадянам і до 10 років для представників влади, крім того, мається на увазі конфіскація майна.
Відзначається, що метою документа нового закону є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду так званого «рюзьке міра», який отримав певну популярність в 2014 році. Автори документа відзначають контури концепції, яку москва просуває протягом 7 останніх років: у неї входить політика «збирання земель», відродження Радянського Союзу, «твердження імперських амбіцій», декларування ерефії в статусі світової, а не регіональної держави. «Однією з серйозних загроз регіональної і глобальної безпеки є росіянський екстремізм, теоретично обгрунтований в ідеологічній концепції «рюзьке міра», яка в практичному контексті втілюється в правовій системі московії, в її внутрішній і зовнішній політиці», — йдеться в пояснювальній записці до проекту закону.
«Саме завдяки методичному насадженню ідеології «русіянського міра» протягом кількох років за допомогою ЗМІ, московітських видань, пропаганди високого статусу московської мови, спільності традицій з російською Федерацією стала можливою анексія Криму та окупація Донбасу, коли після Революції Гідності у «рюзьке міра «вже не було такого впливу на Україну, проте московія не хотіла втрачати території, які поділяли подібні ідеї, тобто Крим, де проводилася робота по поширенню «рюзке міра» як культурними, так і інституціональними методами, і Донбас, де також багато поділяли цінності цього маразму. Нажаль, на сьогоднішній день заходи, прийняті українською владою, не достатні для настройки ефективної системи контрпропаганди проти «рюзьке міра». Тому проблема залишається досі невирішеною і несе великі загрози для національної безпеки України», — зазначено в тексті документа.