Альтернативою російському газу можуть стати… верби і тополі
В Україні набирає популярності вирощування енергетичних культур — рослин, виведених селекціонерами, які невибагливі до умов, швидко ростуть і вже за кілька років дають добрий урожай.
Про «зелених конкурентів» газу говоримо з Надією Лис, ученим секретарем Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, та Богданом Власієм, директором приватного підприємства «Вербава» з Прикарпаття
Що ж то за такі рослини — енергетичні?
Н. Лис:
Є близько 20 видів культур (а це окремі сорти трав чи види дерев), які вирощують задля їх великої енерговіддачі. Найбільша їх особливість — за короткий термін накопичувати велику біомасу. Пояснюється це тим, що фотосинтез у рослинах триває з ранньої весни до пізньої осені.
У наших кліматичних умовах вирощують окремі види таких рослин, зокрема, маємо невеликі плантації енергетичної верби та тополі. Якщо порівняти зі звичайним лісом, то насадження енергетичних дерев значно густіші. За рік саджанець виростає на півтора метра, а врожай можна збирати вже за три роки. До слова, з одного гектара у середньому мають до 12 тонн сировини. А ще є плантації трави міскантус (її ще називають «слонова трава») — багаторічної рослини, яку косять по кілька разів на рік. До прикладу, на одному гектарі площі виростають до 20 тисяч рослин міскантусу, кожна з яких — 1,5 — 2 метри заввишки. З такої площі можна зібрати до 30 тонн сировини.
Мабуть, такі рослини вельми вибагливі?
Ні, навпаки, енергетичні рослини добре ростуть на так званих неліквідних землях — неродючих грунтах, схилах, що не придатні для вирощування сільгоспкультур.
Ще одна перевага — сіяти чи висаджувати рослини наступного після збирання врожаю року не потрібно: після скошування навесні знову з’являються паростки, і цикли самовідновлення тривають десятиліттями. А тим, хто садить «енергетики» вперше, доведеться викласти за кожен саджанець верби чи тополі від 50 копійок і більше.
А як усе відбувається на практиці?
Б. Власій:
Ми придбали саджанці та підготували грунт — викорчували на ділянці дикорослі дерева та чагарники. А вже торік висадили верби і тополі на 140 гектарах землі. Нині ми готові реалізувати посадковий матеріал, а щепу ще не продавали — зарано.
Садити, доглядати і збирати врожай потрібно за допомогою спеціальних потужних машин, бо ж зрізати кількаметрове дерево діаметром 15 — 20 сантиметрів не кожному комбайну під силу. Нам із технікою допоможуть колеги з Чехії. А щоб не платити шалених грошей за дорогу техніку, можна використати спеціальні насадки до звичайних комбайнів.
Машина ще ділянкою, зрізає дерева і відразу подрібнює їх на тріски. Вміст вологи у них сягає 35 відсотків. Якщо ми опалюватимемо приміщення трісками, тоді їх слід підсушити. А якщо будемо виготовляти брикети, подрібнену деревину просто передаємо на лінію для брикетування: устаткування автоматично підсушить тріски, тож вміст вологи у готовій продукції становитиме не більш як 14 відсотків. Для виготовлення брикетів з енергетичних культур використовують таке ж устаткування, як і для брикетування іншої сировини. Повністю змонтована лінія коштує до мільйона гривень.
Кілограмовий брикет при згоранні виділяє 4500 — 5000 кілокалорій тепла. Для порівняння: дрова мають майже у два рази меншу тепловіддачу. А якщо брикети виготовлені з енергетичної верби чи тополі, то й поготів, бо тепловіддача енергетичної верби у 14 разів більша, аніж у дикорослої!
Юлія СЛАВІНСЬКА