Цікавий прецедентЦікавий прецедент в Білорусі може бути корисним і для України: слідчим загрожує штраф у 80 000 у.е. через маленьку літеру у зверненні

Олександр Михайлов, голова правління неурядової

організації «Младабеларусь», який живе в Ризі, незадоволений відповідями Центрального апарату Слідчого комітету Республіки Білорусь в рамках офіційного листування за кримінальною справою. На його думку, до нього була прийнята презирлива, образлива і неприйнятна форма звернення. Суть в тому, що СК звертається до пана Михайлова на «ви» з маленької літери.

Цікавий прецедент

Тим часом, згідно з офіційно затверджених правил білоруської орфографії і пунктуації, в офіційному листуванні (офіційні документи, послання, особисті листи) застосовується особовий займенник «Ви» (і похідні від нього) як форма ввічливого звертання до однієї особи, який пишеться з великої літери. З маленької літери зазначені займенники пишуться при зверненні до кількох осіб.

Як пише Михайлов в позові, «У відповіді Центрального апарату Слідчого комітету від 18.10.2018 N0 М-4279 на звернення Михайловим О.М. про надання інформації про внесені поправки в процесуальні документи звернення до мене написані із застосуванням займенників “ви” і похідних від нього з маленької літери, що не відповідає вимогам правил. У той же час відповідь Центрального апарату Слідчого комітету від 18.10.2018 № Б-4377, яка направлена в сторону захисника Михайловим О.М. – адвоката Брагінця В.Ф., – не містить звернення з маленької літери. Звернення в тексті зазначеної відповіді написані із застосуванням займенників “Ви” з великої літери».

З огляду на те, що обидві відповіді були складені одною офіційною особою, Олександр Михайлов розглядає таке ставлення до себе як образу честі і гідності, що є підставою для компенсації моральної шкоди. «Образливе звернення до Позивача урядових осіб Центрального апарату Слідчого комітету сприяло виникненню моральних страждань, які проявляються у відчуттях страху, сорому i образи».

Цікавий прецедент

Моральні страждання посилюються «у зв’язку з тим, що подібне ставлення допускається особами Слідчого комітету – державного органу; статусом Михайлова як особистості, яку прагнуть залучити до відповідальності в рамках кримінальної справи, а також тим, що порушення не були виправлені навіть після направлення Позивачем в бік Відповідача скарги».
Тому пан Михайлов подав до суду на Центральний апарат Слідчого комітету (від його імені ведеться листування) позов про захист честі і гідності. Розмір заподіяної моральної шкоди він оцінив у 160 482 білоруських рублів.

З одного боку, ситуація в чомусь комічна – через одну літеру вимагати моральної компенсації у розмірі 80 тисяч доларів. З іншого боку – це ми тут, в Білорусі, звикли до образливого ставленням чиновників і не звертаємо уваги на такі дрібниці. Проте Олександр Михайлов живе в Ризі, і для нього повага в офіційному листуванні – принципова.
Тим більше, що з цього питання на його прохання дав висновок Центр досліджень білоруської культури, мови і літератури Національної академії наук Білорусі. Зрозуміло, в заключенні згадується, що до осіб в офіційних документах потрібно звертатися на «Ви» з великої літери.

Але і на цьому Михайлов не зупинився і звернувся до Міжнародної федерації незалежних експертів. Вони також проаналізували відповіді Слідчого комітету, правила білоруської мови і законодавства Білорусі. Експерти відзначають, що звернення до особистості на «Ви» з великої літери «не є формою епістолярного етикету – він закріплений в законодавстві Білорусі». І тому «багаторазове порушення правила орфографії, викладеного в Законі Республіки Білорусь від 23.07.2008 має демонстративно образливий характер і явно має на меті приниження особистості одержувача листа».Процес проходив в суді Партизанського району Мінська. Представником інтересів Михайлова був адвокат Сергій Зікрацький. «Яким би дивним цей позов не був, але законодавство передбачає компенсацію моральної шкоди. І в даному випадку теоретично абсолютно можливий виграш», – сказав він «Новому Часу».
Проте білоруський суд передбачувано вирішив інакше і в задоволенні позову відмовив.

Але це, можливо, ще не кінець. Після отримання мотивувальної частини рішення Олександр Михайлов і його представник можуть подати скаргу на рішення суду першої інстанції до вищого органу. Тому, може бути, про «справу однієї літери» ми ще почуємо.

Якщо дійсно позов Михайлова буде задовільнено, то це буде цікавий прецедент і для України, де слідчі також дозволяють собі зневажливе звернення до громадян і не несуть ніякої відповідальності за це. Тому прецедент дуже цікавий, і ми будемо слідкувати за розвитком подій.

Стаття переведена за матеріалами Сергія Пульша https://novychas.by/hramadstva/idu-na-vy та адаптована редакцієї «Інформаційного портала»