Україна посіла 76-те місце за конкурентоспроможністю в галузі туризму
Відповідно до оцінок Всесвітнього економічного форуму, справи у нашій туристичній галузі поліпшилися. Принаймні за рік Україна піднялася у рейтингу на 9 позицій, опинившись приблизно посередині списку зі 140 країн.
Найкращі оцінки України – у розділі “Здоров’я та гігієна” – восьме місце. А найгірші – за законодавче регулювання у сфері туризму (114-те місце) та ситуацію із ціновою конкуренцією (110-те місце).
Найкращою країною за конкурентоспроможністю в туризмі визнано Швейцарію. За нею у списку розмістилися Німеччина, Австрія, Іспанія і Великобританія. Серед колишніх радянських країн найвищі результати в Естонії (30-те місце), Латвії та Литви (48-ме і 49-те місця). Росія опустилася з 59-го на 63-тє місце.
У рейтингу оцінювались якість держрегулювання туризму, розвиток підприємництва, інфраструктура та наявні природні, людські та культурні ресурси. Чи правильно поставлено акценти щодо ситуації в Україні?
Я б критично поставився до цього рейтингу, — каже Володимир Царук, директор Центру туристичної інформації. – Стосовно лікування й оздоровлення, то Україна справді є хорошим гравцем на цьому ринку. І за цінами наша країна абсолютно конкурентоспроможна. Думаю, що за цим показником реально ми в першій десятці. Ніде немає таких цін, як в Україні. Тут проблема радше в питанні ціна-якість. У нас кульгає сервіс. Скажімо, маємо різні готелі – хорошого, середнього рівня, але чимало з них не відповідають зазначеному рівню, своїм “зіркам”.
З якими проблемами у законодавчому регулюванні стикаються наші туристичні компанії, готельєри тощо?
Верховна Рада три роки тому прийняла закон, що скорочує перелік видів діяльності, які підлягатимуть ліцензуванню. Через скасування ліцензування турагенцій тепер не відомо, як вони працюють. Тому сьогодні можна купити тур і не знати, у кого ти купуєш насправді, тому в туристів виникають проблеми.
Треба змінювати страхове законодавство. За кордоном воно діє інакше. Останній випадок в Єгипті, де внаслідок тяжких травм під час поїздки на квадроциклі загинула українка, а її страхова компанія відмовилася привезти тіло, — це взагалі нонсенс. Матір загиблої не впевнена, що її доньці подали належну медичну допомогу, бо страхова компанія заявила, що не вважає смерть української туристки страховим випадком. Вона відмовилася оплачувати лікування Оксани Гайвась, яка три дні перебувала в комі. У цей час за доставку тіла загиблої на Батьківщину комерційна фірма, пов’язана з туроператором, вимагала у матері понад 4 тисячі доларів. Тобто на цьому напрямі ще багато роботи…
Світлана ОЛІЙНИК