Нинішнього голову української православної церкви Московського патріархату митрополита Онуфрія греки визнали «неканонічним»
Онуфрій порушив правило, за яким був зобов’язаний
поминати за богослужінням константинопольського патріарха.
Про це у своєму блозі на сайті «Ведомости» написав російський журналіст і релігієзнавець Сергій Чапнін, пояснюючи, чому Вселенський патріарх має всі підстави надати Українській православній церкві статус автокефалії, передає ДНК.
Він зазначив, що проблема української автокефалії йде корінням в початок ХХ ст., а проблеми, пов’язані зі статусом Київської митрополії, і того далі – в кінець XVII ст.
«Але якщо Константинопольський патріарх зберігає наступність своїх інститутів без малого 1500 років, то Московський патріархат після повного руйнування всіх церковних інститутів у 1917 р. і відтворення деяких з них в середині 1940-х не може мислити навіть категоріями століть. У підсумку, коли потрібно було дослідити і визначити статус Київської митрополії на кінець XVII ст., Москва не змогла розібратися із змістом історичних документів, але це не заважало їй вважати, що Константинополь у 1686 р. подарував їй Україну повністю, з усіма потрохами», – пише журналіст.
Релігієзнавець підкреслив, що першим неприємним для Москви відкриттям стало те, що Константинопольський патріархат вважає, що територію України він ніколи не передавав Російській церкві.
«В силу складних історичних обставин другої половини XVII ст. він передав Москві право висвячувати київських митрополитів і бути по відношенню до них церковно-судовою інстанцією. Ці права передавалися Москві на невизначений термін, але не навічно. Іншими словами, Константинопольський патріарх міг відкликати своє рішення у будь-який час. І, схоже, цей час настав», – констатує Чапнін.
Другий неприємний для Москви момент: київський митрополит у юрисдикції РПЦ порушив правило, за яким він був зобов’язаний поминати за богослужінням Константинопольського патріарха, пояснює релігієзнавець.
«Правди заради справедливості треба сказати, що це не вина нинішнього митрополита Онуфрія. Київські митрополити забули про це правило вже давно. Однак з точки зору церковного права відмова від поминання на літургії імені Константинопольського патріарха – це серйозне порушення. Серйозне настільки, що порушник втрачає канонічне право бути главою митрополії і підлягає церковному суду. Саме як «неканонічний» визначили греки статус нинішнього глави української православної церкви Московського патріархату митрополита Онуфрія», – пояснив Чаплін.
Зазначимо, що 19 квітня ВРУ проголосувала за постанову щодо звернення президента до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію Православної церкви в Україні.
22 квітня Президент Порошенко заявив, що Вселенський Патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській Православній Церкві.
Патріарх Київський Філарет заявляв, що після отримання Томосу про автокефалію УПЦ КП парафії, священики та єпископи, які не приєднаються до Української єдиної помісної церкви, не матимуть права називатися Українською православною церквою, а будуть лише митрополією чи екзархатом російської православної церкви в Україні.
31 серпня Вселенський Патріарх Варфоломій оголосив російському патріарху Кирилу про впровадження автокефалії в Україні.