З давніх часів продукти бджільництва були основними не лише на столі чи у побуті, а й у домашній аптечці
Ще 3000 років тому у Єгипті вони широко використовувались на рівні з іншими досягненнями медицини, про що є документальні свідчення – папіруси з описами застосування та рецептами приготування ліків із плодів бджолиної праці. Також мед використовувався для муміфікації, адже єгиптяни вважали його еліксиром молодості. Цікавим фактом буде і те, що коли у Вавилоні в 323 році до нашої ери загинув Олександр Македонський, Птолемей пообіцяв повернути тіло полководця в Олександрію. Для цього він занурив Македонського в мед, завдяки чому вдалося подолати 2500 км й доставити тіло цілим у Єгипет.
На сьогодні лікування продуктами бджільництва стало окремою галуззю народної нетрадиційної медицини під назвою апітерапія, яке знову здобуває популярність і може слугувати висококонкурентною альтернативою багатьом сучасним лікам та препаратам.
Наукова конференція, яка вже стала традиційною, зібрала як початківців, так і професіоналів з багаторічним досвідом.
Розпочали конференцію традиційно, як і любу роботу на пасіці, спільною молитвою, яку провів священик Церкви Святого Миколая отець Олексій Тимик. Після молитви отець привітав зі святом усіх присутніх пасічників, а також поблагословив їх на плідну працю.
Звісно відбулося і розпалювання підкурювача, з яким пасічники-початківці обійшли усіх присутніх у залі і запашним димом також «поблагословили» своїх старших колег на добрий початок сезону.
З вітальним словом звернувся до гостей Східниці і селищний голова Іван Піляк: «Хочу привітати усіх присутніх на нашій третій конференції апітерапевтів у Східниці і побажати вам нових досягнень та ще глибшого пізнання бджоли, яке приведе вас до нових відкриттів на благо людства. Ми можемо дякувати Богу за ту цілющу воду, яку він дав нашому краю, а також за те, що ви приїжджаєте до нас і народними методами помагаєте людям ставати здоровішими і міцнішими. Адже здоров’я – це найцінніше, що є у людини і цей неоціненний дар потрібно берегти у гармонії з природою та Богом. Також вітаю отця Олексія і усіх присутніх Олексіїв у залі, адже сьогодні у вас іменини, тому бажаю вам здоров’я, натхнення до праці і Божої ласки».
Завітав на відкриття і голова Дрогобицької районної ради Михайло Сікора, який виявився пасічником із сорокарічним стажем. Він зауважив, що місце для святкування та й самої конференції вибране дуже вдало, адже де як не у Східниці, яка вже давно знана як бальнеологічний курорт із цілющими водами, говорити про здоров’я та бджільництво. Адже саме у нашому краї є чимало корисних рослин, мед із яких має свої особливі лікувальні властивості, яких немає більше ніде. «Дуже хотілося б, щоб наші карпатські меди застосовувались в парі із водолікування саме тут, адже їм у допомогу приходить ще й цілюще повітря. А лікування, як відомо, завжди повинно бути комплексним і повноцінним. Для цього хочу побажати добрих врожаїв, молодих наслідників і продовжувачів традицій пасічникування, нових досягнень у наукових дослідженнях, які приведуть більше бажаючих оздоровитись саме у Східниці мінеральними водами в поєднанні з апітерапією».
Як зауважив лікар-невропатолог, почесний апітерапевт України Дмитро Сенишини, бджолярське товариство зібралося того дня у залі Східницького народного дому «Просвіта», щоб віддати свою шану загадковому представнику тваринного світу із сімейства комах – бджолі. «У Святому Письмі 300 разів згадується про бджолу. Там також написано, що бджола може багато чому навчити людину, але сама людина бджолу навчити бодай чогось нового не в силі. Бджола живе у роботі і радості, вона завжди знає чітко свої обов’язки і виконує їх з усім завзяттям і віддачею, адже розуміє усю важливість свого призначення. На сьогоднішній день інформації про неї є ще більше, але вона все одно залишається не до кінця вивченою, а відтак цікавішою і дивовижнішою з кожним новим відкриттям. Усі продукти, які вона виробляє, можуть бути використані у лікувальних та профілактичних цілях і навіть в силі замінити багато сучасних хімічних ліків. Продукти бджільництва мають широке застосування від зовнішніх проблем до найглибших внутрішніх, адже в них закладена сила самої природи, яку сотворив Господь і дав нам на користування з розумом та вдячністю. Я вже роками практикую поєднання продуктів бджільництва з мінеральними водами Східниці у лікуванні своїх пацієнтів і результати просто вражаючі. Окремо кожен з методів лікування безсумнівно ефективний, але, як виявилось, їх поєднання дає набагато кращий результат, який пацієнти називають чудом, адже навіть і не здогадувались, що наче проста вода і такий звичний мед можуть позбавити їх від хворіб, яких вони роками намагались позбутися найдорожчими та найновішими ліками».
Дійсно, продукти бджільництва мають доволі широке застосування, але, на жаль, на сьогодні не усі про це знають і не надто схильні довіряти апітерапії. У розвиток даної галузі медицини зробили внесок такі відомі мислителі як: Демокріт, Гіпократ, Піфагор, Птолемей, Діоскорид, Аристотель, Гален, Авіценна.
В Україні розвиток апітерапії пов’язують з ім’ям бджоляра Петра Івановича Прокоповича. Розведенням бджіл він зайнявся в 1800 році – згідно розповідей сучасників, саме з тих пір він практикував лікування людей за допомогою бджолопродуктів. Пасічник був дружний з відомим поетом Тарасом Шевченком, якого він надихнув на написання картини «На пасіці».
Лікування медом та продуктами бджільництва відкриває величезні можливості для людей. Перелік їх цілющих властивостей дуже широкий. Про це і розповідали лектори Східницької конференції апітерапевтів, апіконсультантів та пасічників України. Про властивості меду та інших продуктів бджільництва можна було говорити і слухати декілька днів, але навіть за тих два дні конференції вдалося дізнатися дуже багато.
Наприклад, досить звернути увагу на склад меду, щоб зрозуміти його популярність. У ньому міститься рекордна кількість вітамінів, мікроелементів, амінокислот. Набагато більше, ніж в будь-якому з продуктів окремо. Відтак одну ложку меду по користі можна прирівняти до кількох апельсинів. Унікальність бджолиного нектару полягає в тому, що він є природним антибіотиком. Але, на відміну від синтетичних препаратів, натуральний продукт несе для організму лише користь. У лабораторіях були проведені спеціальні дослідження: найбільш небезпечні патогенні організми (стафілокок, синьогнійна паличка та інші) були піддані впливу меду. Результати показали, що бактерії були знищені. Також мед набагато швидше й ефективніше виводить з організму токсини. Британські вчені довели, що бджолиний нектар навіть позбавляє від симптомів похмілля.
Народні методи лікування хвороб судин та серця обертаються навколо бджолиного пилку. Пилок цінний високим вмістом амінокислот, добова норма яких вміщається всього в 30-ти грамах пилку. Він допомагає нормалізувати тиск, позбутися наслідків інфаркту, корисний при ішемії, пороку серця та інших подібних захворюваннях. Серед усіх продуктів для лікування печінки пилок є одним з найефективніших. У суміші з пергою і медом він допомагає при гепатитах різної етіології.
Використовують також пергу – це суміш зібраної маленькими трудівницями пилку, утрамбованої в стільники та залитою зверху медом. У кожному грамі перги міститься величезна кількість білка, вітамінів (А, B, C, E, D, К), а також органічних мікроелементів (заліза, калію, магнію та інших). «Бджолиний хліб» особливо корисний для репродуктивної жіночої та чоловічої систем. Його рекомендують вживати представникам сильної статі, аби уникнути еректильної дисфункції та задля поліпшення рухливості сперматозоїдів. Для жінок перга стане позбавленням від безпліддя і гарантією здорової вагітності. Перзі приписують в народній медицині навіть лікування алкоголізму.
Бджолиний віск широко застосовують для виготовлення різних мазей, кремів, бальзамів. Він допомагає загоювати рани, знімає запалення, допомагає зберігати молодість шкіри. У народному методі лікування вугрів також використовується бджолиний віск – в чистому вигляді для очищення та як суміш з трав’яними настоями для профілактики прищів. На сьогоднішній день віск також використовується для епіляції й інших косметичних процедур. Народні методи лікування остеохондрозу також передбачають використання цього бджолопродукту. Він застосовується для приготування зігріваючих компресів, розтирань, мазей і настоянок.
Ще одним лікувальним продуктом бджільництва є прополіс. З його допомогою бджоли замасковують щілини й тріщини у власних оселях. Його ще називають «бджолиний клей». Вражає те, що майже будівельний матеріал для маленьких трудівниць, став прекрасним протизапальним і ранозагоюючим засобом зовнішнього застосування для людини. Прополіс – це природний анестетик, що підтверджено дослідженнями відомого українського бджоляра Петра Прокоповича. Сучасними вченими були виявлені також регенеративні властивості прополісу, позаяк в його склад входять рослинні смоли та природні бальзами (ефірні масла, дубильні речовини). Продукт також стане прекрасним помічником для представників сильної статі, адже лікування простатиту прополісом дає навіть більш ефективні результати, ніж засобами традиційної медицини.
Використовується в апітерапії і забрус – це так звані воскові «кришечки», якими бджоли запечатують стільники. Пасічники зрізають їх з поверхні рамки і отримують потужний вітамінний коктейль з меду, воску, пилку, прополісу та перги. Забрус поєднує в собі корисні властивості всіх вищеперелічених бджолопродуктів, тому сфера його застосування дуже багатогранна. Продукт необхідно жувати, доки в роті не залишаться лише нерозчинні частинки воску. Така проста щоденна маніпуляція стане профілактикою і лікуванням: грипу та застуди, стоматологічних захворювань, захворювань дихальної системи та інших проблем зі здоров’ям. Однією з найбільш унікальних властивостей забрусу можна назвати позбавлення від нікотинової залежності. Діючи в якості підміни тютюну, він допомагає легко кинути палити.
Серед усіх продуктів бджільництва маточне молочко є одним з найбільш корисних. Його виробляють маленькі трудівниці за допомогою своїх залоз, а потім вигодовують ним потомство впродовж перших 3-х днів. Натуральним продуктом також харчується «королева» бджіл – матка. Саме це пояснює її здатність до довголіття. Для порівняння, матка живе близько 3-х років, а звичайна бджола – близько 3-х місяців. Бджолине маточне молочко називають «еліксиром молодості» в чистому вигляді. З цією метою його застосовують як внутрішньо, так і у вигляді різних кремів. Завдяки своєму поживному складу натуральний продукт рекомендований для вагітних жінок та для дітей, народжених раніше терміну. Він збільшує вагу, забезпечує захист від хвороб, покращує апетит і т.п. Також продукт згадуєтьтся серед народних методів лікування простатиту, еректильної дисфункції та безпліддя.
Корисними можуть стати навіть шкідники. Наприклад, пасічники догадалися виготовляти настоянку з личинок воскової молі. Ця міль – шкідник для бджіл: вона заводиться в сотах і поїдає чесно зібрані маленькими трудівницями віск, пергу та прополіс. Але, виявляється, личинки дуже корисні для здоров’я. Їх настоюють за спеціальними правилами, а в результаті отримують ефективний цілющий засіб. Вперше про користь настоянки воскової молі оголосив відомий лікар Ілля Мечников. Він висунув приголомшливу теорію, що такий засіб здатний побороти туберкульоз. Учений пояснив це тим, що личинки молі здатні перетравлювати віск, а як відомо паличка Коха має воскову оболонку. Відповідно, зруйнувавши її, настоянка зробить бактерію вразливою для традиційних методів лікування. Також відомо, що цю настоянку застосовують у лікуванні простатиту. Вона теж дуже корисна при захворюваннях чоловічих репродуктивних органів.
Ще однією корисною настоянкою є настоянка підмору, яку виготовляють із мертвих бджіл. Цей засіб дуже корисний, бо об’єднує в своєму складі амінокислоти, пептиди, бджолину отруту та інші речовини. Вважається, що подібне поєднання створює сприятливий грунт для традиційного лікування, адже здатен підсилювати вплив препаратів. У складі настоянки присутній такий елемент як хітозан. Він має потужні регенеруючі властивості, які мають позитивний вплив на усі ушкодження та процеси старіння. Також практикується і лікування суглобів бджолиним підмором, кровоносної системи, шлунково-кишкового тракту, щитовидної залози та інших органів.
Як бачимо, продукти життєдіяльності бджіл є прекрасною альтернативою різним синтетичним препаратам. В основному, вони здійснюють той самий ефект на організм, проте не заподіюють шкоди здоров’ю. Звісно не рекомендовано захоплюватися самолікуванням – перед вживанням того чи іншого продукту краще проконсультуватися з лікарем.
Звісно планується проведення конференції у Східниці і наступного року, де знову приїдуть пасічники, апіконсультанти та апітерапевти для того, щоб поділитися досвідом та розповісти про нові відкриття. Відтак Східниця буде тепер не лише водолікувальним курортом, а можливо вийде за рамки і стане новим центром ефективного застосування апітерапії у оздоровчій медицині.
Анна САГАН