інтернет-банкінгОщадбанк та Приватбанк запускають процедуру верифікації клієнтів

Незабаром українці зможуть скористатися онлайн-верифіиаціею ВаnкІD.

Розробники запевняють, що українська система онлайн-верифікації ВаnкІD створена за образом і подобою систем, які вже давно використовують у Швеції та Фінляндії.

Вона дає можливість підтвердити особу користувача в інтернеті, використовуючи його банківські дані.

Наприклад, користувач заходить на сайт МВС, натискає на кнопку “Увійти через ВаnкІD”, вибирає свій банк і дає системі МВС доступ до даних, які вона запитує. Це може бути ім’я, прізвище, по батькові, а також серія та номер паспорта і пароль. Таким чином, сайт МВС переконається, що користувач — реальна людина, а не шахрай.

Докладніше про роботу цієї системи ми розпитали експерта з інформаційних технологій Максима Саваневського.

Яка практична користь для пересічних українців від запуску ВаnкІD?

— За допомогою ВаnкІD користувач зможе отримувати виписки та різні документи на державних сайтах. Це дуже зручно, адже наразі за тими виписками й довідками треба стояти в чергах. Також он-лайн можна буде оплатити державні послуги, мита чи штрафи просто на сайтах відповідних відомств — система пам’ятатиме одного разу введені реквізити ваших платіжних і кредитних карток.

А ще через систему можна буде робити покупки в інтернет-магазинах. Користувачеві досить зайти на сайт через ВаnкІD і відразу отримати доступ до своєї картки. Тобто не буде потреби вводити номер картки, СVV та інші реквізити, як наразі часто вимагають під час користування онлайн-банкінгом на сайтах самих банків.

Але чи не занадто це ризиковано — паролі ж, буває, в людей крадуть?

— Загроза шахрайства в інтернеті є завжди, але в цьому разі вона не така велика, як видається на перший погляд. Річ у тому, що реєструватися в системі ВаnкІD можна буде лише через банк, у якому людина обслуговується. Авторизацію треба буде здійснити через систему інтернет-банкінгу — ту, що дає змогу перевіряти стан усіх рахунків клієнта. Отож, щоб зі злочинними намірами скористатися ВаnкІD, шахраї мали б знати одночасно і паспортні дані, і пароль користувача в системі інтернет-банкінгу. А такі випадки справді малоймовірні.

Коли ця система може запрацювати по всій Україні?

— У нас є органи влади, які мають повні автоматизовані бази даних, наприклад Міністерство юстиції. Під’єднати їх до систе¬ми можна доволі швидко. Але є установи, для яких і досі “папір — наше все”. Там процес створення таких баз може забрати чимало часу. Думаю, в державних лікарнях не так швидко можна буде скористатися новими технологіями. Загалом припускаю, що багато українців зможуть оцінити переваги ВаnкІD вже за кілька місяців, але, щоб покрити цією системою всю країну, знадобить¬ся кілька років.

Ірина КОВАЛЕНКО