проведення моніторингуРезультати проведення моніторингу підземних вод, загазованості та забруднення грунтів на території м.Борислава

На території м. Борислава в 2017 році відділенням фізико – хімії горючих копалин інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім.Л.М.Литвиненка проведено екологічний моніторинг підземних вод, загазованості, забруднення грунтів під час моніторингових спостережень досліджувались проблеми загазованості території Бориславського нафтогазового родовища, забруднення грунтів поблизу об’єктів нафтовидобувної інфраструктури (вул Б.Хмельницького) та в районі озокеритної шахти, поверхневі води р. Тисмниця, Раточинка та підземні води.

Спостереження відділенням фізико-хімії горючих копалин інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім.Л.М.Литвиненка показали, що основні чинники загазованості м. Борислава — геогенна міграція вуглеводневих газів через тектонічні порушення та техногенна міграція є явищами постійними у часі і такими, які не можуть бути ліквідованими повністю, а вимагають сталих зусиль і заходів із зменшення їх впливу на довкілля, поверхневі та підземні води зокрема води більшості криниць забруднені фенолом. Грунти поблизу об’єктів нафтовидобувної інфраструктури занечищені: міддю, цинком, кобальтом, нікелем, свинцем, кадмієм, ванадієм. Вміст нафтопродуктів коливається в широких межах від 0,6-8 %.У шахту постійно поступають грунтові води, пов’язані з гальковиком та інфільтраційні води. Озокеритовміщуючі породи містять велику кількість солі, а тому можуть розмиватись, що створює небезпеку осідання земної поверхні.Крім цього на поверхні водяного дзеркала в шахті може збиратись велика кількість нафти, яка при потраплянні у водоносні горизонти, забруднюватиме воду у криницях в зоні впливу рудника.Можлива активізація процесів газо- та нафтопроявів в закинутих шурфах та свердловинах.Терикони пустої породи також несуть екологічну небезпеку. Вони є асипними, нещільними, розмиваються дощовими потоками. Посилений поверхневий стік води вемиває з териконів нафтові відходи та важкі метали, які потрапляють в річку Тисменицю та грунтові води, забруднюючи останні.

Відділенням фізико-хімії горючих копалин інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка встановлено що обліпиха є найбільш перспективною культурою для фіто рекультивації нафто забруднених грунтів, в тому числі відвалів озокеритовидобутку. Після закладення у 2008 році 5 дослідних ділянок загальною площею 100 м2 відщбулось поступове розростання обліпихових куртин, площа яких збільшилась до кінця 2012 року в 4 раз, в порівнянні з 2008 роком, а до кінця 2017 року в 16 разів. Таке розростання обліпихи забезпечело зменшення показників забруднення довкілля м. Борислава. Зокрема відмічається зниження концентрації важких металів у водах криниць по вул. С.Петлюри, що знаходиться в зоні впливу озокеритної шахти. Зменшилось також розсіювання важких металів та вуглеводнів у повітрі, за рахунок зниження температури на поверхні рекультивованих обліпихою грунтів озокеритовидобутку.

Відділення фізико-хімії горючих копалин інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка надано такі рекомендації:

1 Забезпечити постійне проведення моніторингового контролю з довкіллям м.Борислава з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та своєчасного реагування.

2. Облаштувати житлові будинки м.Борислава, що знаходяться в зоні підвищеної загазованості ( вул.Грушевського, вул.Чорновола, вул.Весняна, ЗОШ №7) контрольно – вимірювальними приладами зі звуковою сигналізацією

3. Забезпечити природну, а в подальшому і примусову вентиляцію підвальних приміщень та каналізаційних колодязів .Відновити роботу вентиляційних кіосків в міст.

4. Проводити дегазаційні роботи з використанням попутного та грифон них газів

5. Забезпечити безперебійним централізованим водопостачанням якісною питною водою населення м.Борислава, що проживає в зоні підвищеного екологічного ризику.

6. Обладнати систему водопостачання м. Борислава сучасною станцією знезараження води.

7. Не допускати забруднення берегів річок побутовим сміттям та іншими відходами з метою запобігання потрапляння токсичних речовин у грунтові води.

8. Продовжувати рекультивацію грунтів відвалів озокеритної шахти, які знаходяться в центральній частині міста і є джерелом постійного забруднення довкілля внаслідок процесів випаровування, вивітрювання, ерозії.

9. Для відновлення нафтозабруднених грунтів рекомендується біологічний метод – фіторемедіації з висадженням рослин обліпихи крушеновидної. Запропонований спосіб є дешевим, доступним та екологічно безпечним заходом, що значно пришвидшує відновлення техногенних деградованих територій.