Франциск сформував раду, що допоможе йому модернізувати Римську конституцію

Новий Папа РимськийУсього через місяць після вступу на престол новий понтифік зважився на ради­кальний крок. Франциск створив спеціальну комісію, що займеться внутрішніми справами Церкви і, зокрема, внесе певні зміни в Апостольську конституцію.

До цієї ради ввійшли один єпископ і вісім кардиналів. І лише один є офі­ційним чином Ватикану. Екс­перти Церкви відзначають, що таке рішення Франциска — це виклик дуже потужній та кон­сервативній Римській курії і свідчення його наміру ввійти в епіцентр боротьби, аби осуча­снити Церкву.

У складі дорадчої групи — представники всіх континен­тів, що підкреслює масштаби реформ й увагу Франциска до Католицької Церкви в усьому світі. Так, крім губернатора Ватикану Джузеппе Бертеллі, тут є архиєпископ Мюнхена (Німеччина) Райнхард Маркс, почесний архиєпископ Сан­тьяго (Чилі) Франциско Хав’єр Еррасуріс Осса, архиєпископ Бомбея (Індія) Освальд Грасіас, архиєпископ Кіншаси (Конго) Лоран Монсенгво Пасінья, архиєпископ Босто­на (США) Шон Патрік О’Моллі, архиєпископ Сіднея (Авст­ралія) Джордж Пелл, архи­єпископ Тегусігальпи (Гонду­рас) Оскар Андрес Родрігес Марадіага та італійський єпи­скоп Марселло Семераро Альбанський. Кардинал Ос­кар Марадіага буде координу­вати раду, а єпископ Марсел­ло Альбанський стане її сек­ретарем.

Рішення Франциска опри­люднив очільник служби дру­ку Святого престолу Федеріко Ломбарді. Він наголосив, що таким чином понтифік «хотів дати сигнал, показати: він узяв до відома ті поради, які були висловлені в ході ге­неральних конгрегацій, що передували Конклаву».

Необхідність змін у бюро­кратичній системі Ватикану була основною темою цих конгрегацій. Нині структуру й завдання головного адмініст­ративного органу Святого престолу — Римської курії — встановлює Апостольська конституція «Pastor Bonus». Та вона визначає не тільки взаємини і підпорядкованість усередині самої курії, але й фактично визначає те, як Папа Римський керує Церк­вою — як у питаннях доктри­ни, так і в фінансових та кад­рових.

Цю конституцію склали ще 1967 року під час папства Пав­ла VI. Її остаточну редакцію підписав Іван Павло II 1988-го. Та відтоді вона уже застаріла, і саме з її неефективністю фа­хівці пов’язують скандали останніх років у Ватикані. Курію не раз критикували за відсутність реакції на пробле­му священиків-педофілів, ко­рупції у Ватикані та інші не­гаразди.

Перше засідання групи від­будеться 1 жовтня, але вже за­раз Франциск перебуває «в постійному контакті» з чле­нами групи. Судячи з усього, до 1 жовтня члени групи вже повинні будуть представити Папі перші плани з реформу­вання Церкви.