фестиваль ТустаньДавню історію нашого краю відродив фестиваль «Ту Стань»

Фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань! – 2017» у черговий раз потішив українських шанувальників епохи Середньовіччя. Упродовж трьох днів – п’ятниці, суботи та неділі – невелике гірське село Урич Сколівського району стало місцем проведення ХІІ Всеукраїнського фестивалю середньовічної культури. Директор Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Андрій Котлярчук у коментарях щодо особливостей цьогорічного історичного дійства на скелях колишнього оборонного замку часів Київської Русі відзначив, що «Ту Стань – 2017» дещо відрізняється від попередніх фестивалів.

фестиваль ТустаньПан Андрій розповів, що на посаду директора фестивалю повернувся один із засновників «Ту Стані!» – Василь Рожко, який декілька років поспіль очолював управління музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури України. Відтак, окрім традиційних лицарських забав, цього року «Ту Стань!» обіцяла чимало несподіванок: гостей занурило у автентичну культуру Київської Русі – усе було, як в кіно!

За словами Андрія Котлярчука, шанувальники давньої історії та здорового відпочинку мали можливість подивитися лицарські бої, бугурти, стрільби з луків та арбалетів, нічний штурм фортеці, покататися на справжніх бойових конях та пройтися із екскурсією давніми скелями фортеці. Усе це, як завжди, було запропоноване гостям «Ту Стані! – 2017».

фестиваль ТустаньОкрім того, директор історико-культурного заповідника розповів, що, попри намагання організаторів фесту зберегти традиційність у відтворенні епохи Середньовіччя, на цьогорічній «Ту Стані!» з’явилися декілька нових інтерактивних полян, зорієнтованих на дітей, а також у програмі фестивалю зроблено акцент на розвиток рольових ігор. До нововведень, які з’явилися на цьогорічному фестивалі, можна віднести мотузковий парк, який став доступним для всіх відвідувачів фестивалю, а також відремонтована катапульта, що давала можливість учасникам та гостям свята побачити, як працює ця середньовічна метальна машина, яка у свої часи допомогла підкорити не одну фортецю середньовічної Європи.

фестиваль ТустаньПан Андрій також розповів, що оргкомітету «Ту Стані! – 2017» вдалося суттєво збільшити кількість майстер-класів. Дещо було змінено локацію середньовічного університету з його духовною територією. В урочищі «Церковному», було розміщено кіношколу. Це окрема локація, на території якої кожної фестивальної ночі відбувалася демонстрація фільмів, а вдень – різноманітні дискусії, лекції та майстер-класи на теми кіно та фотографії. Саме кінополяна стала родзинкою фестивалю «Ту Стань! – 2017». Тут під час фестивалю пройшов показ і обговорення нового фільму Тараса Химича «Король Данило».

Петро МАГУР

Більше читайте в газеті “Нафтовик Борислава” №62 від 9 серпня 2017 року.