надзвичайна ситуаціяНа розі вулиць Пилипа Орлика та Лесі Українки в Дрогобичі сталась надзвичайна ситуація

Сьогодні вранці у виритому котловані вдруге відбувся обвал грунту, що наблизив обрив впритул до сусіднього житлового будинку. Мешканці вийшли на протест та вимагали вирішити існуючу проблему. Адже в розпочатому будівництві торгового центру, все далеко не чисто.

Мешканці вулиці Лесі Українки у Дрогобичі сьогоднішній день розпочали з протесту. О 6:30 ранку в котловані, виритому під будівництво торгового центру одразу біля їхнього будинку стався черговий обвал грунту. Відстань від будинку до обриву складає всього 3-4 метри і біля підніжжя 3-поверхівки вже з’явились перші тріщини. Мешканці не на жарт перелякані, адже будинок їхній не має фундаменту, а стоїть на цеглі. Якщо станеться ще один такий зсув землі – повалитись може і сам будинок, залишивши людей без даху над головою, або, що ще гірше, потягти за собою людські жертви.

Вчора, 19 травня, край котловану зі сторони будинку вже один раз обвалився. Однак працівники всього лиш переставили паркан, посунувши його ближче до сусідів. Та не забарився і другий зсув грунту, який стався вже сьогодні вранці. Люди, спостерігаючи за байдужістю замовника будівництва Галини Чаплі ( яка має квартиру в їхньому домі, однак продовжує втілення плану по зведенні торгового центру), вийшли на вулицю з протестом та вимогами щодо припинення будівництва та вирішення існуючої проблеми. До мешканців приходили представники влади міста, був міський голова Тарас Кучма. Після зустрічі в ратуші відбулось екстрене засідання, на якому вирішили призупинити будівництво та зобов’язати власника ділянки Галину Чаплю та генпідрядника ТзОВ “Турист” впродовж доби встановити підпірну стінку, щоб унеможливити подальші зсуви грунту.

Спеціалісти відділу надзвичайних ситуацій виконкому Дрогобицької міської ради повідомили, що представники забудовника і власниця ділянки поставлені до відома. “Ситуація носить велику небезпеку, тому було прийнято рішення спільними зусиллями якнайшвидше встановити підпірну стінку. Роботи з її встановлення будуть вестись цілодобово, щоб якнайшвидше вирішити існуючи проблему” – зазначили надзвичайники.

Міський голова також повідомив, що ситуація є надзвичайною. “Генеральний підрядник має звести вздовж котловану з боку будинку підпірну стіну. Термін виконання робіт – одна доба. Зі свого боку, ми запропонували генеральному підряднику допомогу в ліквідації наслідків зсуву. Оскільки погода зараз мінлива і опади можуть загострити ситуацію, будівництво підпірної стіни проводитимуть круглодобово. Ситуацію з будинком на вулиці Лесі Українки, 8 тримаю під особистим контролем” – зазначив Тарас Кучма.

Мешканці будинку стривожені. Їх не на жарт хвилює те, що в якийсь момент, через дії забудовників, вони можуть залишитись без житла. “З нами ніхто нічого не погоджував, ніяких громадських слухань не було, ніхто нашої думки не питав з приводу цього будівництва. Була просто тиша від власників тої ділянки, сім’ї Чапля, які мають квартиру в нашому домі. А зараз, коли вони все “порішали” і дістали всі дозволи – то просто не виходять на зв’язок. Сьогодні навіть не вийшов ніхто з них, не приїхав, хоч ми запрошували, дзвонили” – зазначає мешканка будинку.

Любов Чапля є дружиною колишнього директора Дрогобицького МРЕВ ДАІ, який згодом пішов працювати на таку ж посаду до Львова. Тому люди припускають, що дозвільну документацію на це будівництво вони отримали з грубими порушеннями. “По-перше торговий центр надто близько до нашого будинку, тут навіть 10-ти метрів нема, а зараз, коли земля обвалилась, – то взагалі пару метрів. Тут і норми інсоляції напевно не дотримані, і протипожежні норми порушені, бо пожежна машина тут заїхати ніяк не зможе. І, до того ж, зовсім близько знаходиться архітектурна та культурна пам’ятка Синагога, хіба ж можна тут вести будівництво?” – обурюються мешканці.

Як кажуть, для декого закони не писані. І чомусь у нас це досі так. Будівництво торгового центру на перехресті вулиць Орлика та Українки ставді виглядає дуже підозрілим, як і документи на нього. Цікаво, яким чином видавались всі дозвільні листи від “Містопроекту”, від МНС-ників, якщо невідповідність вже зараз помітна неозброєним оком.

Хто хоча б іноді заїжджає до Дрогобича, той знає, яким перевантаженим є перехрестя вулиць Лесі Українки та Пилипа Орлика в центрі. Тут їздить практично весь громадський транспорт, безліч автомобілів, тож затори на дорозі тут регулярні. До всього додається ще й наявність ринку, супермаркету поруч, що часто-густо призводить до хамського паркування водіїв абияк, що ще більше утруднює рух автотранспорту в цій ділянці.

Через пару років тут з’явиться ще один торговий центр, той, який зводять зараз. А зводять його по периметру всього виритого котловану, не передбачаючи навіть мінімальні паркомісця. Куди покупці повинні ставити свій транспорт, де паркуватись? Про це ніхто не думає, власнику ділянки і генпідряднику важливо лиш максимально вигідно (з комерційного боку) використати наявну землю, щоб добре на ній заробити. Старий-добрий принцип: аби мені було добре, а що буде далі і чи добре буде іншим – байдуже…

Та є ще одна деталь, про яку чомусь усі мовчать – місце будівництва торгового центру. Одиниці знають про те, з чого починався процес викопування котловану. Адже, вибираючи землю, робітники виявляли в ній безліч кісток. На цьому місці очевидно були старі єврейські захоронення, адже викопувались людські кістки та старі потерті єврейські таблички. “Їх було чимало, – по-секрету розповідає один із працівників-очевидців, – Однак їх наявність тут почали всіляко приховувати. Кістки з землі вибирали в пакети та вивозили кудись. А землю, ніби нічого й не було, відвезли та висипали на Стрийській, недалеко від житлових багатоповерхівок”.

Інформацію ретельно від усіх приховали. Кому ж треба знати, що торговий центр на кістках збудований? Тож всі, хто знали чи бачили це,- дружньо мовчать. Видно хтось добре їх про це попросив. Однак, чи варто було забудовникам закривати на це очі? Хто його знає. Адже проблеми з будівництвом, зсуви грунту та спротив зі сторони мешканців сусіднього будинку вони отримали в якості розплати вже зараз. Не здивуюсь, якщо продовження ще буде.

Адже, як би там не було і що б не стояло “на кону” (які гроші), потрібно завжди залишатись людьми та зважати на те, що над всіма нами є вища сила, яка всім керує і завжди все ставить на свої місця. Тож чи “виросте” торговий центр на кістках та всупереч протесту сусідів – покаже лише час. Сьогодні ж будівельні роботи тимчасово “заморозили”.

Ніна ФЕДЬКО