новини євроінтеграції - ДрогобичМинув ще один — здавалося б, останній «дедлайн», коли Верховна Рада могла ухвалити вирішальні закони для підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

Скликане вчора позачергове засідання, по суті, не відбулося. Одразу по десятій годині парламент узяв перерву «для консультацій», а вже об одинадцятій із «копійками» спікер Володимир Рибак закрив засідання, заявивши, що всі три питання, винесені на розгляд, не готові. Робочі групи не підготували ані прийнятий минулого тижня за основу президентський законопоект про прокуратуру, ані підготовлений «регіоналами» проект «Про внесення змін до Закону «Про вибори народних депутатів», ані — головне — спільний законопроект «імені Юлії Тимошенко» щодо лікування ув’язнених за кордоном (на понеділковому засіданні Комітету законодавчого забезпечення навіть не зібрався кворум із цього приводу). «Там стільки поправок, що їх місяць у комітеті потрібно розглядати», — пояснив Рибак.

Насправді ж усі розуміють, що йдеться про політичне рішення щодо Тимошенко, яке має ухвалити Президент Віктор Янукович — випустити чи ні. На яких умовах — навіть це вже відходить на другий план. І заяви керівника фракції ПР Олександра Єфремова про те, що «опозиція серйозно і професійно не займається законопроектом про лікування засуджених», — це лише димова завіса. Адже на першому місці — питання однозначного геополітичного вибору: Європа чи Росія. А якраз у переддень «останнього дедлайну» євроінтеграційна риторика «регіоналів» змінилася заявами про те, що асоціація з ЄС означатиме для України втрату ринків у Росії та значні фінансові збитки української промисловості (читай шпальту «Економіка»).

Нагадаємо, що рішення Ради ЄС щодо асоціації з Україною мало б бути вже 18 листопада — за десять днів до Вільнюського саміту. Однак «дедлайн» знову перенесено. Наступне, вже планове, засідання ВР відбудеться 19 листопада. І місія ЄС у складі Александра Кваснєвського й Пета Кокса, яка раніше збиралася відзвітувати в Брюсселі про українські успіхи чи провали 13 листопада, зголосилася почекати до 19–го.

«Ми розуміємо, що політично все дуже складно, але сподіваємося, що знайдеться достатньо доброї волі для консенсусу, щоб усі, хто хоче підписати асоціацію, підписали її, — сказав учора на брифінгу екс–президент Польщі Кваснєвський. — 19–те — це вже останній момент, коли можна зробити те, що треба. І ми як місія очікуємо, що вийде все так, як ми сьогодні говорили з нашими партнерами».

Певно, на Кокса—Кваснєвського вплинула опозиція, яка попросила не давати в середу ввечері негативну оцінку Україні й почекати до наступного вівторка.

Утім, надії на позитивне вирішення цієї проблеми мало. «Вибачте, але яких іще юристів, академіків, фахівців треба залучити, аби проаналізувати відповідність двох–трьох речень змін до 84–ї статті Кримінального кодексу України? Це гра і демонстрація політичної зневаги перед українським суспільством, перед європейським співтовариством», — заявив у кулуарах ВР очільник «Свободи» Олег Тягнибок у відповідь на казуїстичні пояснення «регіоналів», чому вони не хочуть узгоджувати поправки до компромісного «проекту Тимошенко».

«Сьогодні мені офіційно передали з адміністрації Віктора Януковича, що Президент України не збирається приймати жодних актів про помилування Юлії Тимошенко, — сказав лідер ВО «Батьківщина» Арсеній Яценюк. — Угоду вони не збираються підписувати. Їм потрібно залишити репресивний прокурорський апарат в тій формі, в якій він є сьогодні, щоб тиснути на своїх політичних опонентів і фальшувати вибори 2015 року. А з новим законом про прокуратуру з поправками опозиції цього неможливо зробити».

Джерела «УМ» в адміністрації Президента підштовхують до висновку, що Янукович таки не відмовився від асоціації з ЄС остаточно, а продовжує блеф та ризиковану гру до крайньої межі, щоб витягнути якнайбільше вигод для себе і з Брюсселя, і з Москви. «Я думаю, що Янукович може врятувати Угоду, якщо вдасться до лідерства і відповідальності», — таку думку висловив у коментарі агенції «Інтерфакс–Україна» і міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс. «Не підписавши Угоду про асоціацію з Євросоюзом, Україна залишиться біля розбитого корита», — апелює до Януковича вже й Леонід Кучма.

Наразі до порядку денного ВР на 19 листопада вже внесено євроінтеграційні проекти — про прокуратуру, зміни виборчого законодавства та деякі проекти про лікування Тимошенко (за авторством
Анжеліки Лабунської, Сергія Міщенка, Володимира Купчака та спільний проект опозиціонерів щодо амністії). «Зібрати голоси для схвалення цих трьох законів — реально можливо. Графік ще не зірвано, парламент встигає прийняти їх до Вільнюса», — написав у своєму «Фейсбуці» нардеп із «Батьківщини» Анатолій Гриценко.

ВУЛИЦЯ

На 24 листопада «УДАР», «Батьківщина» і «Свобода» скликають у Києві мітинг на підтримку європейського вибору України. Із відповідною ініціативою напередодні виступив лідер руху «Третя Українська республіка» Юрій Луценко. «Лише разом ми змусимо владу почути голос народу. Лише спільними зусиллями ми здатні забезпечити потужний тиск на Януковича, який переконає його підписати Угоду [про асоціацію]», — йдеться у відозві опозиціонерів. Щоправда, 24 листопада всі терміни ухвалення законів уже точно минуть.

Джерело: Україна Молода