державні закупкиУ системі електронних закупівель Прозорливі великі зміни набули чинності 19-го квітня 2020 року

Закон про публічні закупівлі був змінений у вересні 2019 року, регулюючи державні збори в Україні. Зміни покликані

покращити систему для досягнення більшої справедливості, конкурентоспроможності та прозорості, які першочергово повинні допомогти бізнесу та викоренити корупційну складову у сфері державних закупівель, — одним словом, класика жанру. Що нового? І наскільки ефективними на ділі будуть новини — зрозуміло, покаже практика!

Тендери тепер будуть проводитись за спрощеною системою і матимуть сумарний поріг закупівлі не до 200 тис., як раніше, а до 50 тисяч гривень на товари і до 1,5 мільйона гривен на послуги. Таке зменшення дозволяє більшій кількості підприємців прийняти участь у торгах, що підвищує конкуренцію і, в свою чергу, підвищить якість використаних бюджетних коштів. На додаток до цього, заказник не зможе відхилити вигідні пропозиції без належних підстав і дискредитувати учасників, через можливі штрафи, необхідність і розмір яких буде визначати аналітика Держаудитслужби. Незначні помилки більше не можуть стати причиною відхилення пропозицій, зараз у учасників є 24 години на їх виправлення.

державні закупки

Нові умови подання та розширення жалоб у Антимонопольний комітет дозволяють представникам більш результативно відстоювати свої права. Вартість жалоби регламентує Постанова Кабміну № 292. Відмовитись від жалоби після її оплати тепер неможливо. Поняття аномально найнижчих цін, — коли учасник аукціону, під час проведення раундів скорочує ціни на пропозиції (десь на 30-40%), — тепер потрібні відповіді та аргументовані причини таких цінових падінь. Ці заходи зможуть запобігти можливості зірвання аукціону, дискредитування інших учасників або укладання договору «вигравши» торги. Раніше, після таких демпінгових торгів, «переможець» і замовник підписували десяток додаткових договорів крім основного договору зі значним збільшенням кінцевої суми закупівлі — корупція, як вона є.

Тендерні площі України дозволяють використовувати додатковий ресурс системи закупівлі Прозоро у вигляді Prozorro Marketa. Тут кваліфіковані постачальники пропонують свої пропозиції для державного замовлення, коли йдеться про закупівлю до 50 тисяч гривень. У майбутньому, порог таких закупівель планують підняти до 200 тисяч гривень. Для більшої оперативності проведення регулярних закупок пального, канцтоварів, продуктів харчування тощо замовник може використовувати асортимент пропозицій без рекламних процедур. Абсолютно всі заключені договори, як і попередньо, публікуються в системах, навіть якщо укладено договір без використання ЕСЗ.