Завдяки недолугим вигадкам Арбузова копіями паспортів українців вже торгують направо і наліво
У столиці з’явилися торговці копіями паспортів киян, які шахраї використовують для оформлення кредитів, реєстрації фірм та махінацій в інтернеті. Всі сторінки одного паспорта продають за $2-4, ну а якщо покупець готовий придбати велику партію, віддадуть по півтора долара. Юристи нарікають на пункти обміну валют, мовляв, вони — головні розповсюджувачі наших персональних даних.
Торговців копіями паспортів «Вести» виявили в соцмережі «Вконтакте» і на численних форумах. «Продам скіни (копії) українських паспортів — Київ і інші регіони, до деяких є пенсійні, ідентифікаційні коди, також є паси (паспорта на сленгу. — Авт.) громадян Євросоюзу, $2-4 за штуку. Оптовикам знижки — до $1,5 за один», — пише продавець Євген.
Замовники паспортів, наприклад, дівчат певного віку зізнаються, що документи потрібні для сайтів знайомств. «Все безпечно. Ми реєструємо по реальним паспортами дівчаток, а переписуються за них інші. Ми на листуванні заробляємо», — визнається покупець Дана.
Але є і більш небезпечні схеми. «У мене брав один чоловік копії паспортів для того, щоб оформити людей на роботу. У нього в відділі реально працює дві людини, а по штату потрібно сім осіб. Так ось за пустушок, я так розумію, він гроші собі в кишеню кладе. Чув, що деякі свої фірми на копії чужих документів примудряються реєструвати, а потім людям доводиться бігати по судах і доводити, що не його фірма і він взагалі тут ні при чому. Є і ті, хто на ці документи бере кредити», — написав продавець Євген. На питання, звідки беруть копії, він і його колеги відповідали неохоче. «Ну, хтось з обмінниками валют співпрацює, хтось бази даних зламує, інші варіанти. Насправді це дуже просто, тому і ціни такі низькі — від $1,5 до $4», — каже Євген.
Банкіри і юристи називають пункти обміну валют головними постачальниками копій документів. «Самий головний постачальник персональної інформації — це кіоски по обміну валют. У них немає можливості захищати персональні дані, і вони не несуть відповідальності, співробітники банків. Останнім часом дійсно почастішали випадки, коли споживчі кредити беруться пачками на чужий паспорт. А люди потім повинні доводити, що гроші брали не вони, замовляючи графологічну експертизу. Добре, якщо їм вдасться довести, що їх копію паспорта просто вкрали, але ж виходить не завжди. Крім того, почастішали випадки, коли підприємства реєструються на копію паспорта. До людини приходять потім з податкової і вимагають відшкодувати мільйонні борги», — сказав радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.