Нові дані: сім відсотків території України завалено відходами.
Дрогобич не пасе задніх
Щороку ми викидаємо понад 35 мільйонів тонн непотребу, та замість переробки й повторного використання знову і знову закопуємо його. Що буде далі?
На думку експертів, це загрожує екологічною катастрофою та вимиранням нації. І про це йшлося на недавній нараді у Кабміні, до якої підготували спеціальний звіт…
Яка реальна ситуація зі сміттям в Україні?
Вона дуже складна, бо щороку в нас збирається понад 35 мільйонів тонн відходів, — каже Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги. — У них потрапляє не лише біологічне сміття, але й відпрацьована техніка (холодильники, пральні машини), старі меблі, величезна кількість ртутних ламп, батарейок, різних медпрепаратів, косметичних засобів, скло, папір, металеві речі, пластикові пляшки тощо. Люди почали викидати на смітники (а відтак – на полігони) пластикові вікна. Усе це разом створює величезні обсяги небезпечних відходів.
Але ж у нас запроваджено роздільне збирання сміття…
Якби в Україні воно було повсюдне і неформальне, то значна частина сміття йшла б на переробку. В деяких західних країнах для подальшої переробки відбирають до 90% відходів, тоді як у нас ця частка не доходить до 10%. Тобто значна частина корисних речей, сировини, матеріалів потрапляє на сміттєзвалище.
Це втрачені гроші, які можна було б повернути в економіку. Крім того, ми могли б зекономити величезну кількість первинних ресурсів. Саме в цьому полягає головна мета роздільного збору й переробки сміття. А ще використання окремих матеріалів дає можливість економити енергію та воду. Наприклад, для того, щоб зробити папір, використовуючи при цьому макулатуру, потрібно витратити води в 6,2 рази менше, ніж без макулатури, і в 4 рази менше електроенергії…
Але сміття вже немає де складати. Що буде далі?
— Багато полігонів для непотребу збудовано ще 20 – 30 років тому. Сьогодні вони є джерелом забруднення довкілля. Спроби деяких бізнес-структур, які працюють у сфері рекультивації сміттєзвалищ або роздільного збору, поліпшити ситуацію наражаються на пасивний спротив чиновників. Посадовці, з одного боку, переконують населення, що прагнуть очистити території, а з другого – демонструють цілковиту бездіяльність…
І чим це загрожує?
Це загрожує українцям різними хворобами (в тому числі раковими). Території населених пунктів забиті відходами, а навколо селищ лежать величезні несанкціоновані сміттєзвалища. Вони утворюють небезпечний фільтрат — високотоксичну речовину, що потрапляє в грунтові води.
Крім того, забруднюється величезна кількість грунтів в Україні. Це відбувається, бо немає системної цілеспрямованої державної політики. Питання поводження з побутовими відходами належить до компетенції аж семи різних структур. І саме тому маємо те, що маємо.
Світлана ОЛІЙНИК