Лицар у збруї - ДрогобичНа нинішній день, ініціатори уже представили зібрані матеріали та світлини у брошурах

У середу, 2 вересня, відбулося друге засідання ініціативної групи у складі краєзнавців, архітекторів, культурних та громадських діячів, депутатів, підприємці, за участю в.о. міського голови Тараса Метика та першого заступника міського голови Петра Суди.

Після довготривалої дискусії, учасники ініціативної групи визначилися, що відновити історію міста — «Лицаря в збруї», все ж таки, потрібно. З цього приводу створено відповідний організаційний комітет під головуванням першого заступника міського голови Петра Суди.
Щодо суперечок, які побутують серед громади з приводу цього пам’ятника, то ініціатори, зокрема, Хосе Турчик, згідні на проведення розширеної інформаційної кампанії, яка розставить крапки над «і». На нинішній день, ініціатори уже представили зібрані матеріали та світлини у брошурах.

Щодо роботи організаційного комітету, то саме йому доведеться визначити і запропонувати громаді: місце розташування пам’ятника на площі Ринок; з якого матеріалу він буде виготовлений — дерево, камінь, бронза; і чи це буде ідентична копія старого пам’ятника, який немає пропорційності, чи це буде новий пам’ятник, але з внесеними корективами у його пропорційність.

З тверджень ініціаторів, дослідження чисельних архівних матеріалів, які мали місце останнім часом, проливають світло на особливий характер ідеї скульптури «Лицар в збруї» в частині консолідації українства, створення легіону Українських Січових Стрільців, які пізніше трансформувалися в Українську Галицьку Армію, а згодом — в Українську Повстанську Армію.

Як відомо, ідея щодо встановлення пам’ятника Лицарю мала перетворитися у реальність, ще у 2006 році. Вже тоді було розроблено проект, проведено громадські слухання, виділено кошти, однак вибори і прихід нової влади цей проект завалили. Про це на засіданні робочої групи розповіли особи, які є прихильниками встановлення пам’ятника у Дрогобичі. Щодо нинішньої ситуації з «Лицарем в збруї», то багато хто з ініціаторів прирівнює її до часів, коли планували встановлювати пам’ятники Юрію Дрогобичу, Івану Франку, Тарасу Шевченку. В ті часи теж знаходилося чимало «добродіїв», які своїми пропозиціями гальмували та перешкоджали встановити ці пам’ятники у місті. Однак пам’ятник встановили. Цього разу всі надіються на те, що ідея «Лицаря в збруї» теж стане реальністю.
«Переконаний, що з відновленням пам’ятника «Лицаря в збруї», ми зможемо відновити чимало традицій того часу. Встановлена за кошти громади міста з ініціативи старости К. Гужковського, статуя символізувала визволення Дрогобича від російських окупантів у 1915 році під час Першої світової війни. Її відкриття відбулося 14 травня 1916 року з нагоди першої річниці цієї події. Одночасно скульптура відігравала роль потужного елементу зі збирання доброчинних пожертв вдовам, сиротам, пораненим Січовим Стрільцям та інвалідам війни», — наголосив Хосе Турчик.

Ініціативна група направила на адресу Дрогобицької міської ради відповідного листа з проханням про підтримку.

«Враховуючи унікальність історичної пам’ятки, безсумнівну актуальність відновлення скульптури з огляду на події в Україні та необхідні залучення коштів на підтримку бійців АТО і їх родин, а також зростання туристичної привабливості міста у напрямі європейської практики, просимо Дрогобицьку міську раду прийняти рішення про підтримку відновлення «Лицаря в збруї» в її історичній формі за пожертви громади міста та при можливості передбачити виділення коштів з бюджету 2016 року.

Відновлена скульптура створить можливість утворення низки цікавих міських традицій.», — йдеться у листі ініціативної групи.

Відкинувши усі суперечки і дискусії, враховуючи те, що місія пам’ятника «Лицаря в збруї» — благодійність, а його унікальність стане доповненням до архітектури нашого міста, то ствердно можна сказати, що площа Ринок має мати свою особливість, свою оригінальну візитівку як для туристів, так і дрогобичан. Тому «Лицар в збрує» має усі шанси на своє відновлення.