Ольга ФЕДОРОНЬКО, зав. відділення організації епідеміологічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ «ЛОЛЦ ДСЕСУ»
Для кого загроза зараження грипом є найбільшою?
Найчутливіші до грипу люди, організм яких ослаблений, зокрема, курінням, незбалансованим харчуванням, хронічним стресом, негараздами в сім’ї чи на роботі. Легко захворіти при перевтомі та переохолодженні.
Найбільш уразливими до грипу є також діти, які відвідують дитячі дошкільні заклади, школярі і студенти, а також особи, які контактують з великою кількістю людей (працівники охорони здоров’я, освіти, торгівлі, транспорту тощо).
Які заходи профілактики варто застосовувати перед початком і в період епідемії грипу?
Завчасу, тобто не менш аніж за 2-4 тижні до епідемії грипу, проводяться щеплення вакцинами, проти тих збудників грипу, які очікуються.
Добрий результат дають загартування організму, змащування слизової носа перед виходом з дому оксоліновою маззю, регулярне вживання полівітамінних комплексів, а також харчових продуктів, які містять багато вітаміну С (цибулі, часнику, хрону, цитрусових, чорної смородини, квашеної капусти тощо).
Під час епідемії грипу додатково вживають (по 10 днів з аналогічними препаратами) адаптогени рослинного походження (екстракти лимонника, елеутерокока, ехінацеї), стимулятори вироблення власного противірусного інтерферону (амізон, гропринозин, аміксин), а також комплексні гомеопатичні препарати (афлубін, антигрипін та інші).
Чому в освітянських закладах оголошується карантин?
У дитячих закладах велика кількість дітей спілкуються довший час, створюючи при цьому умови для швидкої передачі вірусу, і тому діти є основними розповсюджувачами грипу. Для зменшення контакту між дітьми оголошується карантин.
За якими ознаками можна діагностувати у себе грип?
Для грипу характерними є блискавичний розвиток захворювання, температура тіла «підскакує» до 39-40°С, з’являються загальна слабкість, біль голови та м’язів тіла, приєднуються ознаки початкового ураження органів дихання (сухість та «закладання» носа, першіння у горлі та типове для грипу відчуття «дертя» за грудиною). Подальший перебіг хвороби залежить від опірності організму людини та особливостей збудника грипу.
Які найпоширеніші ускладнення при грипі?
Найчастіше це – захворювання дихальних шляхів, на другому місці – ураження нервової системи.
Під час грипу активізуються бронхіти, астма, хронічні захворювання ЛОР-органів (гайморити, отити, синусити). Особливо схильні до розвитку ускладнень хворі на цукровий діабет, люди похилого віку із слабким імунітетом і захворюванням крові.
Інший різновид ускладнень пов’язаний з характерними для грипу порушенням згортання крові. Тому у людей, які захворіли на грип, часто розвиваються крововиливи в легені чи наднирники, легеневі, носові кровотечі, порушення циркуляції крові у головному мозку.
Як правило, всі можливі ускладнення розвиваються протягом 5-7 днів. Вірогідність їх виникнення залежить від виду вірусу, що спричинив епідемію, і від опірності організму людини.
Що робити, якщо виникає захворювання на грип?
1. Відчувши нездужання, необхідно якнайшвидше дістатися додому.
2. Вимити руки та лице милом, а також старанно прополоскати горло теплою підсоленою водою.
3. Обов’язково викликати лікаря.
4. Прикривати рот та ніс одноразовими хусточками, коли кашляєте і чхаєте.
5. Попарити ноги і вдягнути теплі вовняні шкарпетки.
6. Лягти у ліжко та дотримуватися строгого ліжкового режиму.
7. Потроху, але часто пити тепле пиття (не менше 2-х літрів на день) – лужну мінеральну воду, чай з цитриною, узвар із сухофруктів.
8. Не захоплюватися переглядом телепередач та читанням: нервова система потребує максимального спокою.
Ці прості правила допоможуть уберегтися від ускладнень при грипі та вберегти від грипу інших людей.
Джерело: Галицька Зоря
Гряде пора грипозна тому ціі поради дуже доречі
ЧАсник і ще раз ЧАсник :)))
Баня і закалка тоже як варіант проти зарази